Середньовічний бал, штурм фортеці і бої з монголо-татарами. Кропивничанин відтворює історичні реконструкції (ФОТО)

Андрій Невдаха мріє відтворити битву на Синіх водах

658
кількість переглядів

Любов Попович, «Кіровоградська правда». Фото Ігоря Філіпенка

Ви ніколи не мріяли приміряти на себе лицарські обладунки чи пообідати в оточенні середньовічного товариства? Таку мрію може здійснити кропивничанин Андрій Невдаха. Майже десять років він займається історичними реконструкціями.

Переміститися в часі і стати учасником історичної події Андрій Невдаха мріяв ще зі студентської лави. Цікавився історією. Нині викладає механіку у Центральноукраїнському національному технічному університеті і захоплюється історичною реконструкцією.

Коли дізнався, що в Кропивницькому є клуб історичної реконструкції, одразу пішов туди. Але перші враження отримав не ті, які уявляв.

– Думав, побачу лицарські обладунки, щити й мечі, уявляв багато металу, а насправді все було менш яскраво, всі деталі ховалися під невиразним ганчір’ям і одягом. Тоді дізнав­­ся, що обладунки існують різних видів, це ціла наука, – зізнається «КП» співрозмовник.

Реконструктор каже, хоч і мав чимало знань, проте зрозумів, потрібно ще багато вчитися, або достовірно відтворювати не тільки історичну подію, а й обладунки, одяг, аксесуари, деталі побуту.

– В Україні всі реконструкції зводилися до боїв. Але «воювати» учасники не дуже люблять, бо ніхто не хоче отримувати синці. Коли виходиш на ринг у масовій бійці, не знаєш, хто твій супротивник – початківець чи професійний боксер, – сміється Андрій і додає, поступово почав відтворювати історичні картини з костюмами, побутом, танцями та їжею. Особливо зацікавився епохою Середньовіччя – це період кінця 13 по кінець 15 сторіч.

Вирішив у цьому році відтворити реконструкцію Середньовіччя з костюмами, танцями, іграми. У той період існувало дуже багато цікавих ігор і забавок, які цікаво буде побачити зараз, – ділиться планами Андрій Невдаха.

Співрозмовник пояснює, усі металеві обладунки виготовляє сам у кузні, одяг допомагає шити дружина. Костюми і деталі вбрання вивчають за історичними науковими книгами.

– Фестивалі історичної реконструкції в Україні відбуваються дуже часто і туди приїздять не тільки учасники відтворення якоїсь події, а й люди дотичних професій – гончарі, шевці, майстри з виготовлення взуття і виробів зі шкіри, які привозять свій хендмейд характерний для тих епох, – розповідає він і додає, з багатьох фестивалів, де брав участь, запам’ятався штурм і захоплення Білгород-Дністровської фортеці. Тоді в «атаку» пішла понад сотня бійців, була дуже масова і показова історична картинка.

Попит і зацікавленість в історичній реконструкції в Україні зростає з кожним роком, але в європейських країнах він ще більший і саме наші майстри є постачальниками обладунків та інших речей тамтешнім історикам, констатує співрозмовник «КП». Бажаючих взяти участь у відтворенні певної історичної події чи епохи є багато, утім це задоволення досить недешеве, оскільки вимагає не тільки виготовлення костюмів, а й транспортні витрати, проживання, якщо це відбувається в іншому місті.

Андрій Невдаха каже, уже «побував» у різних епохах, але є ще одна історична подія, яку мріє відтворити. Це битва на Синіх водах.

– Ця битва відбулася біля річки Синюха неподалік Торговиці Новоархангельського району ще у 14 столітті. Тоді українці дали відсіч Золотій Орді, що стало початком політичних і культурних змін на території, де вони жили, – ділиться планами реконструктор.
LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here