Не ганьбіть Україну! Трохи про дематюкизацію

843
кількість переглядів

Юхим Мармер, «Україна-Центр»

Це тільки один, до того ж не найяскравіший приклад того, які осли народжуються під місяцем.

Ярослав Гашек.

З власного досвіду знаю: з роками починаєш повторюватися – в оповіданнях, цитатах і анекдотах. Але що поробиш, здається, все головне вже давно написане, і краще ніхто і ніколи не скаже. Це в повній мірі відноситься до багаторазово цитованого легендарного роману Ярослава Гашека «Пригоди бравого солдата Швейка» і особливо до післямови до його першої частини.

Буквально на одній сторінці Гашек пояснив всю дурість громадських дискусій про лихослів’я, які ось уже сотні років наполегливо затівають ханжі й лицеміри. «Такі типи на людях страшно обурюються, але з величезним задоволенням ходять по громадських вбиральнях і читають непристойні написи на стінах». За різкістю і спрямованістю цитати ви вже напевно здогадалися, що мова піде про гучний законопроект Ольги Богомолець «Про протидію лихослів’ю» (або «Про дематюкизацію мови»).

Верховна Рада восьмого скликання йде некрасиво, вона, пардон, прос … ла все: довіру суспільства, надії на майбутнє, мрії про викорінення політичної корупції й безкультур’я. Чотири відсотки підтримки парламенту в суспільстві практично відповідають кількості адекватних і прогресивних нардепів – їх менше 20, а в нову Раду зібралося 307 (!!!) нинішніх «сидільців». Чого можна очікувати від цих людей? Тільки обговорення законопроекту «Про дематюкизацію», ну або «Про хімічну кастрацію педофілів». Нічого не скажеш, найнагальніші проблеми…

І що примітно, Рада технічно не встигає розглянути законопроект Богомолець, а значить, приймати його повинен новий парламент. А в залі будуть сидіти автори цієї підлості – Парубій, Сюмар і Ко і весело іржати: як ми вас зробили? Хочете нові закони прийняти? Про імпічмент президента і депутатську недоторканність? Ні, спочатку наше лайно розгребіть!

Якби за законом Богомолець стояла тільки спроба відвернути увагу від агонії парламенту, перемкнути людей на дискусію «Штраф і мат», – було б півбіди. Але за цим документом стоїть ще й безпросвітна дурість! Які з сучасних проблем можна вирішити забороною? Пияцтво, хуліганство, наркоманію? Не виходить? А з матом вийде? Ви вже стільки всього назабороняли – тільки життя краще ні в одній сфері не стало! На якого дідька потрібен спеціальний закон для політиків, чиновників та інших учасників телешоу, якщо є відеофіксація і стаття в КК? Колись давали 15 діб – тепер нехай поліція штрафує на здоров’я. Чим бидло-депутат без недоторканності відрізняється від звичайного вуличного хама і дебошира? Та нічим!

Не було б щастя, та нещастя допомогло. Нещастя традиційно написало пост в «Фейсбуці» і несподівано для країни категорично… підтримало лихослів’я! В. о. голови МОЗ Уляна Супрун чітко і аргументовано пояснила, чим мат корисний і навіть необхідний для пересічного українця. По суті це єдина можливість зберегти нерви, серце і мозок при нестачі доступних і не фальшивих ліків, дорожнечі КТ і МРТ й інших радощах медреформи.

Як завжди, був точний у формулюваннях блискучий мовознавець Олександр Авраменко. На його думку, лайки «завжди були, є і будуть, оскільки через табуйовані слова, нецензурну лексику людина викидає свої негативні емоції». І головне – нам є що викидати! А як ще можна охарактеризувати всі боки нашого життя, включаючи так звану роботу парламенту? Запропонований Ольгою Богомолець варіант «Бодай би тебе когут копнув!» явно не канає.

Так, до речі, поспішаю вас заспокоїти: практично в кожному парламенті світу є свої «богомольці», й ідіотські законопроекти – зовсім не рідкість. І ось тут таїться серйозна небезпека. Більшість найгрубіших матірних виразів прийшли до нас з тюркських мов, і їх заборона цілком може викликати реакцію «богомольців» з турецького (казахського, азербайджанського, киргизького, узбецького тощо) парламенту з нотою про негайне скасування цензури. Жартую.

Хотілося б, поки закон не прийнятий, сказати прямо, що я про все це думаю. Але не можна – перед мамою ніяково.

Приєднуйтеся до нас у Facebook, читайте в Telegram і Twitter.