Фермери Кіровоградщини можуть збирати на 35-50% більші врожаї

Матеріал опубліковано в рамках співпраці з телеканалом «Інтер»

141
кількість переглядів

Минулого року українські фермери зібрали рекордний врожай зернових – 70 млн т, майже 6% врожаю – на Кіровоградщині – це шостий показник в Україні і четвертий у центральному регіоні.

Цього року, як очікується, аграрії зберуть ще більший врожай, проте фахівці вважають, що кіровоградські фермери могли би збирати набагато більші врожаї, розповідає «Ранок з Інтером з 7:00 до 10:30».

З одного гектару в Кіровоградській області збирають майже 37 центнерів пшениці, а в європейських країнах – суттєво більше. Наприклад, у Польщі – 49, в Угорщині – 52,5, у Німеччині – 76 центнерів з гектару.

Фахівці називають три основні причини більш низької врожайності. Перша – це застаріла техніка. До 10% врожаю зернових втрачаються на шляху від поля до елеватора. Банально, зерно висипається з причепів – їх парк зношено на 80%. Друга причина – відсутність сівозміни. Фермери насаджують соняшник та ріпак, які потребують багато поживних речовин. Якщо не змінювати культури, земля виснажується. Третя причина – низький рівень внесення добрив. Якщо в 1990 році в Україні в середньому вносили 44 кілограми азоту на гектар, то минулого року показник склав 37. Для порівняння: в Польщі на 1 гектар вносять 82 кг азоту, в Угорщині – 91, а в Німеччині – 102. Тобто, щонайменше у 2,5 разу більше.

«Рекордний врожай – 70 млн. т минулого року – став можливим завдяки тому, що протягом останніх трьох років обсяг внесення азотних добрив зріс на третину – з 3 до 4 млн т», – пояснив заступник директора дослідницької компанії «Укрпромзовнішекспертиза» Сергій Поважнюк. Цього року у фермерів є можливість збільшити внесення добрив через падіння цін – всі українські хімічні заводи запустились на повну потужність і почали витісняти російських імпортерів, які впродовж останніх років суттєво завищували ціни.

За умови модернізації парку сільгосптехніки, дотримання умов сівозміни та збільшення обсягів внесення добрив до європейського рівня Україна могла б щороку збирати вдвічі більше зернових – понад 150 мільйонів тон. «Для цього потрібно зробити небагато. Забезпечити стабільну роботу українських хімічних підприємств та сприяти сівозміні на полях», – зазначив віце-президент Союзу хіміків України Сергій Лісковський.

Приєднуйтеся до нас у Facebook, читайте в Telegram, Viber і Twitter.