Ліквідатор аварії на ЧАЕС з Кропивницького Борис Малиновський: «Не вважаю себе особливим» (ФОТО)

1856
кількість переглядів

Річницю найбільшої техногенно-екологічної катастрофи сучасності згадують в Україні. 34 роки тому на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС стався вибух. Після цього радіоактивна хмара накрила території низки країн. Ліквідовували наслідки аварії, за різними підрахунками, до 800 тисяч людей. Серед них і кропивничанин Борис Малиновський.

Ви є у телеграмі? Підпишіться на наш канал (ми його вважаємо окремим ЗМІ, бо часто повідомляємо про те, про що на сайті не пишемо), щоб не пропустити нічого важливого або цікавого. Посилання для підписки (також можна відправити одному чи кільком друзям): https://t.me/+UMFMYCwpDGknDZo1

Свою історію чоловік розповів кореспонденту CBN.

Із Борисом Малиновським зустрічаємося біля пам’ятника «Жертвам Чорнобиля».

Чоловік довго дивиться на монумент.

На ліквідацію аварії кропивничанина відправили влітку 86-го. Про небезпеку 26-річний екскаваторник тоді не знав. Вдома його лишилися чекати дворічна донька і вагітна дружина.

– Ніхто не думав про це, бо завдання ставилося, треба було. І люди були нормальні, колектив, – каже Борис Малиновський.

Згадує свої перші відчуття у Зоні відчуження.

– Коли прибули на станцію, сиділи в автомашинах, був такий тиск, наче пірнаєш на глибину метрів з вісім, і давить на вуха, на голову, так було десь 15 хвилин, потім адаптувалися, організм має адаптуватися, і все стало нормально, – пояснює ліквідатор.

Борис працював у самому епіцентрі вибуху.

– У мене була задача і ще в трьох – гелікоптер відпускав котушку електричну, наша задача була її відчепити, розблокувати кабель і стягнути в зазначене місце. Це біля вентиляційної труби безпосередньо, де був четвертий енергоблок, який вибухнув. Поряд знаходилася покрівля, де встановлювалися камери відеонагляду, які у зв’язку з високою радіоактивністю виходили з ладу, – розповідає Борис Малиновський і додає, що після Чорнобиля мучався головними болями. Звернувся до лікарів, ті допомогли. Завжди намагався вести здоровий спосіб життя, займався спортом. То і сьогодні, у 60, почувається добре.

– Мабуть, все це вкупі і врятувало, – розмірковує він.

Із теплом чоловік сьогодні згадує тих, з ким пліч-о-пліч ліквідовував аварію.

– Загубилися, з тими, з ким був, ми якось так підтримували зв’язки, потім в кожного свої проблеми, так і розгубилися контакти, – ділиться Борис Малиновський.

Особливим кропивничанин себе не вважає. А заявляти права на пільги навіть соромиться.

– Пільги, як я знаю, зрізали, ну я ними особливо ніколи не користувався, в СРСР їздили громадським транспортом, я ніколи в житті не діставав посвідчення чорнобильця. В 26 років чи 29 це було якось соромно, я і по цей день цього не роблю, – сміється чоловік.

Більше тисячі ліквідаторів аварії на ЧАЕС у Кропивницькому, коментують у міській раді. До Дня Чорнобильської трагедії щороку підтримують їх матеріально.

– У зв’язку з 34-ми роковинами чорнобильської трагедії та з метою вшанування ліквідаторів, відповідно до рішення виконкому, надана грошова допомога 1284 на загальну суму 642 тисячі по 500 гривень кожному, – коментує начальник управління соцполітики міськради Кропивницького Юлія Вовк.

Урочистості до 34-ї річниці аварії на ЧАЕС у Кропивницькому через карантин скасували. Однак масові заходи для чоловіка не головне.

– Це як і в Бога вірити – можна не ходити в церкву. Головне, щоб ти в душі вірив, підтримував і пам’ятав всіх, хто тобі дорогий, – каже Борис Малиновський.

Цього року Борис долучився до акції пам’яті, яку ініціювали в Кропивницькому замість урочистостей. Запалив на своєму вікні свічку як спомин про побратимів.

Приєднуйтеся до нас у Facebook, читайте в Telegram і Twitter.