Такої кількості лебедів на Інгулі в Кропивницькому ще не бачили. Це пов’язують з карантином (ФОТО)

2662
кількість переглядів

Близько сотні лебедів-шипунів осіли на Інгулі у Кропивницькому. За словами місцевих жителів, такої кількості водоплавних тут ще не бачили. На думку орнітологів, птахи гніздяться у густозаселеному мікрорайоні через карантин. Адже тепер тут тихо і малолюдно.

Ви є у телеграмі? Підпишіться на наш канал (ми його вважаємо окремим ЗМІ, бо часто повідомляємо про те, про що на сайті не пишемо), щоб не пропустити нічого важливого або цікавого. Посилання для підписки (також можна відправити одному чи кільком друзям): https://t.me/+UMFMYCwpDGknDZo1

Орнітолог Станіславас Гужявічус каже, що зазвичай лебеді не збиваються у зграї більше 50 особин. Така їх кількість – дивина.

– Як говорять люди, які живуть вздовж Інгулу, ніколи ще стільки птахів не бачили. Тому що, навіть виходячи з літератури, лебеді ніколи не збираються в зграї більше 50 особин. Цієї весни там нарахували близько ста птахів в одній зграї, і це дуже незвичайно. Більшість це пов’язує саме з карантином через те, що менше людей відпочиває, менше галасу, менше музики, а Інгул – річка досить велика, там є багато заростів комишу, де птахи можуть розмножуватися і де вони себе вільно почувають, – розповідає Станіславас Гужявічус.

Інгул на Балашівці птахи обрали для шлюбних ігор.

– З кінця березня в лебедів триває шлюбний період. Спочатку йде токування – вони злітаються, прилітають батьки-лебеді зі своїм молодняком. Птахи розбиваються на нові пари, або старі пари вже шукають собі місце для гніздування, в них ідуть шлюбні ігри, після чого вони будують гнізда і відкладають яйця. Зазвичай самка лебедя відкладає вісім – дев’ять яєць, – каже орнітолог.

Однак на все літо вся зграя тут не залишиться:

– Ми не можемо чекати, що птахи тут лишаться на все літо, на весь сезон розмноження. Через те, що лебеді досить агресивні до інших видів птахів і до захисту своєї території. Якщо вони будуватимуть гнізда занадто близько одне до одного, то вони будуть конфліктувати. У результаті одна пара покине гніздо, а інша пара чуже гніздо зруйнує. Відразу після шлюбного періоду в них починаються війни за територію. Найсильніші, можливо, тут залишаться і побудують свої гнізда, інші ж розлетяться по найближчих водоймах і будуватимуть гнізда вже там.

Менше галасувати варто кропивничанам, аби лебеді прилетіли сюди і наступної весни.

– Треба бути тихішими і уважнішими до нашої природи. Ці птахи доволі чутливі до галасу, і вони не люблять шуму. Зараз, в принципі, люди не несуть ніякої загрози лебедям. У птахів вже популяція наразі досить велика. Із 60 років на них заборонене полювання і вони занесені до Червоної книги України. Просто не треба втручатися у їхнє життя, – додає орнітолог, а ще, застерігає, не можна спалювати очерет, де птахи гніздяться. – Очерет дуже добре горить, і є повно нерозумних людей, які його підпалюють. І на Балашівці була пожежа, де загинуло дуже багато качок, були розорені їхні гнізда і погоріли яйця птахів.

Кропивничанин Олексій живе неподалік Інгулу. За гарної погоди разом із дружиною приходять сюди відпочивати.

– Тут неподалік місце для купання є, тож купаємося, рибалимо. Якщо погода гарна – влаштовуємо фотосесію, – розповідає він.

Не більше десятка лебедів спостерігав тут кропивничанин у минулі роки. Таку кількість водоплавних побачив вперше:

– І раніше лебеді сюди прилітали. Але цього року я помітив, що їх стало більше, ніж зазвичай. Цікаво за ними спостерігати, особливо зараз, коли люди практично ніде не бувають і нічого особливого не бачать. Ми намагалися їх підгодовувати, але вони ближче ніж на 50 метрів не підпливають.

Зараз шлюбний період у лебедів добігає кінця. Більшість представників зграї розлітається. Птахи шукають місця, де зможуть у затишку облаштувати гнізда і прогодуватися.

Тож нині на Інгулі можна спостерігати найсильніші пари і молодняк. Молодняк зазвичай сірого кольору. До чотирьох років лебеді не розмножуються, тому молоді птахи можуть тут затриматися до середини літа.

Приєднуйтеся до нас у Facebook, читайте в Telegram і Twitter.