У Кропивницькому показали відреставровані раритети підпільного мільйонера Ільїна (ФОТО)

5637
кількість переглядів

Відреставровані раритети підпільного мільйонера Олександра Ільїна повернулися до музею в Кропивницькому.

Ви є у телеграмі? Підпишіться на наш канал (ми його вважаємо окремим ЗМІ, бо часто повідомляємо про те, про що на сайті не пишемо), щоб не пропустити нічого важливого або цікавого. Посилання для підписки (також можна відправити одному чи кільком друзям): https://t.me/+UMFMYCwpDGknDZo1

Пристрасний колекціонер і талановитий реставратор у тодішньому Кіровограді працював електриком. Жив скромно, не привертав до себе уваги ні виглядом, ні поведінкою. Колекцію старожитностей, яку називають однією з найбільших у Європі, виявили лише після його смерті в 1993 році. Унікальне зібрання передали державі, оскільки заповіту чоловік не лишив, а дітей у нього не було.

Кухоль з кришкою – один із найцінніших предметів колекції Ільїна. Срібний з позолотою, прикрашений карбуванням кухоль виготовив український ювелір Іван Равич. Згідно з переказами, такі унікальні речі з будинку колекціонера після його смерті вивозили вантажівками.

– Особливість цього кухля в тому, що це була раніше невідома робота цього майстра, – коментує завідувачка відділу обласного краєзнавчого музею Валентина Пархомчук.

Колекція Олександра Ільїна налічує близько чотирьох тисяч предметів. Лише десяту їх частину експонують у постійній експозиції музею. Це речі різноманітного призначення – від предметів сакрального вжитку до предметів побуту. Скульптури, графіка, живопис…

Ільїн захоплювався раритетами і сам називав себе збирачем старожитностей.

До краєзнавчого музею зібрання колекціонера надійшло в 1994 році. Але експозицію відреставрованих православних святинь Ільїна тут показали вперше. У період карантину десять старожитностей безкоштовно відновили у національному реставраційному центрі в Києві. Новостворену експозицію приурочили до 100-річчя з дня народження Ільїна.

– Це предмети, які виготовлені із тканини. Це є такою особливістю саме колекції Ільїна, оскільки їх нараховується близько ста предметів, які виготовлені із тканини і мають церковне призначення, – розповідає заступник директора обласного краєзнавчого музею Павло Рибалко.

Джерела походження колекції і досі достеменно невідомі. Частина речей, припускають дослідники, може бути сімейними реліквіями. Щось колекціонер купував в антикварних магазинах та у старожилів. Предмети сакрального вжитку в зібрання могли потрапити після закриття у 60-х роках церков. Тоді церковне майно просто викидали на смітники, а Ільїн врятував ці речі, забравши до себе в колекцію.

– Олександр Ільїн був іще й реставратором, і тому за свою роботу він часто брав саме натурою, – додає Валентина Пархомчук.

Загадковою є постать і самого збирача старожитностей.

– Лише у цьому році у квітні місцевими колекціонерами було знайдено свідоцтво про народження колекціонера, в якому зазначено, що він народився 8 квітня 1920 року. В цьому році також було оприлюднено і відео, вперше ми теж його побачили, це відеозйомка Олександра Борисовича Ільїна. Це була приватна зйомка колекціонера одного, який з ним дружив, товаришував, і, таким чином, лише зараз це оприлюднено, – зазначає Валентина Пархомчук.

Вартість колекції оцінити складно, кажуть у музеї.

– У 90-х роках, коли почалися перші публікації про колекцію, то називалися різні цифри. Вартість доходила до 40 мільйонів доларів і так далі. Колекція дуже вартісна, але сказати, скільки вона загалом коштує, ми не можемо. По-перше, не проводилася вартісна оцінка, по-друге, це предмети державного фонду і вони не підлягають продажу, – говорить Валентина Пархомчук.

У колекції – близько трьох сотень старожитностей. Тепер, коли карантинні обмеження послабили, побачити зібрання можуть усі охочі.

Фотогалерея

Приєднуйтеся до нас у Facebook, читайте в Telegram і Twitter.