Земельне питання: в Онуфріївському районі фермеру не дали обробити 50 гектарів

2619
кількість переглядів

Село Успенка Онуфріївського району – за півтори сотні кілометрів від обласного центру. Населення – трохи більше тисячі людей. Найбільша цінність села – земельний фонд. От-от в Україні запрацює ринок землі, відтак родючі чорноземи стануть реальною валютою. А поки 223 гектари село здає в оренду. Торік за це Успенка до свого бюджету отримала понад півмільйона гривень.

Ви є у телеграмі? Підпишіться на наш канал (ми його вважаємо окремим ЗМІ, бо часто повідомляємо про те, про що на сайті не пишемо), щоб не пропустити нічого важливого або цікавого. Посилання для підписки (також можна відправити одному чи кільком друзям): https://t.me/+UMFMYCwpDGknDZo1

Одним із найбільших орендарів землі в Успенці є фермерське господарство «Оксамит-Постач». У 2019-му податку за оренду земель сплатило майже 342 тисячі гривень. За ці кошти в селі освітлили Нову і Молодіжну вулиці. Ще частину скерували на облаштування дитячого майданчика, утримання дитсадка й поточні ремонти інфраструктурних обʼєктів.

– Щоб наприклад, 342 тисячі спрямувати на щось – такого не було, але за ці кошти ми проплачували харчування дітям. Давали матеріальну допомогу по тисячі гривень, по дві тисячі онкохворим, які хворіють цукровим діабетом, які перенесли тяжкі операції, – розповідає сільська голова Успенки Наталія Сіра.

Пʼять ділянок «Оксамит-Постач» взяло в оренду два роки тому на аукціоні. Чотири з них у ярах, одна – біля річки. Загальна площа – майже 130 гектарів. Минулого тижня сесія Успенської сільради розглянула питання про зміну цільового призначення земель із пасовищ на ріллю за клопотанням орендаря. Зʼїхалися на засідання і районні депутати, й очільник РДА.

– Чому наші фермери не брали участь в аукціоні, тому що цільове призначення цих земель – для сінокосіння і випасання худоби. Якщо по ярах, тут я вважаю, що правильно зробили, що перевели в ріллю. Але для своїх не знайшлося, зате ми виставили все на аукціон, – зазначає депутат Онуфріївської райради, фермер Тетяна Плітка.

– Частково було прийнято рішення по 78 гектарах, щоб перевести, дати дозвіл на виготовлення відповідної документації, щодо переведення на ріллю, тобто для наповнення бюджету. Інші 50 гектарів – відмовили, – пояснює голова Онуфріївської райдержадміністрації Володимир Гамера.

Нині Успенська сільська рада має вирішити з орендарем, чи той платитиме за непотрібне йому пасовище. Бояться, що відмовиться – і бюджет втратить 310 тисяч гривень. Представник фермерського підприємства каже: будуть ще радитися, що робити далі.

– Будемо спілкуватися, будуть приймати рішення власники підприємства. Ми хотіли обробляти, сплачувати оренду і працювати на даній земельній ділянці, – говорить представник ТОВ «Оксамит-Постач» Валерій Григораш.

Таких господарств, як «Оксамит-Постач», – тисячі в Україні. Рішень аналогічних прийнятому Успенською сільрадою теж чимало. І це лише початок непорозумінь між бізнесом, владою і жителями сіл. Чим ближче до набуття чинності ринку землі, тим напруженішою буде ситуація, припускають експерти.

– Без повноцінної судової реформи європейського типу навряд чи можливе впровадження повноцінного ринку землі. Але слід памʼятати одне: фермерство як клас необхідне українському селу. Без фермерства як класу, виробництва, класу виробників, наше село фактично загине, – вважає соціолог Едуард Клюєнко.

Закон про ринок землі президент Володимир Зеленський підписав наприкінці квітня. Згідно з ним, із 1 липня наступного року право власності на землю площею до ста гектарів зможуть набувати фізичні особи. А з 2024-го таку можливість отримають юридичні.

Приєднуйтеся до нас у Facebook, читайте в Telegram і Twitter.