Двоє дівчат з Кіровоградщини створили зворушливі міні-фільми про своїх старших наставників (ВІДЕО)

1099
кількість переглядів

14-річна Олександра Куневич з Олександрії та 17-річна долинчанка Катерина Бондар узяли участь в проєкті «Осінь на Плутоні 2.0».

Про це CBN повідомила представниця проєкту Оксана Куянцева.

«Історія життя моєї прабабусі».
Олександра Куневич, 13 років, Олександрія

Образ прабабусі дівчина відтворила за спогадами свого батька, використавши фотографії з родинного архіву. Дівчинка вважає, що своє ім’я отримала саме на честь старшої родички. «Я відчуваю, що нас з’єднує якась невидима ниточка», – розповідає авторка фільму.

Батько Олександри пригадує, що прабабуся мала неабиякий кулінарний талант, особливо гарно готувала капусняк, борщ та вареники, випікала запашний хліб. Життя прабабусі не було легким, вона, як і мільйони українців, пережила страшні трагедії – голодомор, колективізацію та Другу світову війну. Жінка не любила пригадувати ті часи, проте одна щемлива історія збереглася в родинній пам’яті: одного разу прабабуся зі своєю мамою ходила в Олександрію обмінювати речі на їжу та по дорозі побачила чоловіка, який «спух від голоду та їв траву». Страх голоду на все життя закарбувався у її пам’яті. Навіть у мирний час жінка мала заховане борошно і при смерті сказала своїм дітям: «Діти, там є борошно, не будьте голодними».

У майбутньому Олександра мріє стати режисером фільмів, тому участь у проєкті «Осінь на Плутоні 2.0» стала першим професійним кроком на шляху до мрії. Також дівчина обожнює мандрувати Україною, адже вважає, що тут є безліч неймовірних місць, які вартує побачити.

«Ритм».
Катерина Бондар, 17 років, Долинська

Катерина вирішила зняти документальний фільм-портрет про свого вчителя, майстра з лозоплетіння та гончарних виробів Сергія Володимировича Ткачова. Дівчині 17, і вже три роки вона вивчає мистецтво гончарства, реалізовуючи у такий спосіб свій талант і мрії. Із Сергієм Володимировичем вони стали друзями: він мотивує і підтримує Катю, завжди допомагає порадою. У районному будинку культури йому виділили кабінет, який згодом перетворився на робочу майстернею. Тут Сергій Володимирович навчає школярів двом ремеслам – лозоплетінню та гончарству.

Під час інтерв’ю майстер розповів Каті про досвід роботи у музеї Молдови, де він створював різні вироби з глини, вага яких була від декількох грамів до сотень кілограмів.

Заняття гончарством Катя успішно поєднує з навчанням. Цього року вона вступила до університету на філологічний факультет, вивчає українську та англійську мови. Дівчина любить спорт (аеробіку, танці, футбол), проте і від творчості отримує неймовірне задоволення, пише наукові роботи і, звісно, бере участь у виставках гончарного мистецтва.

Проєкт «Осінь на Плутоні» виник з теми комунікації поколінь у сучасній Україні, з бажання розказати історії людей старшого віку і подивитися через призму мистецького дослідження на досвід особистого життя в контексті глобалізації: як саме старші люди і їх долі вписуються в «новий світ» з його цінностями і технологіями.

Автори протягом року записували історії життя мешканців львівського геріатричного пансіонату, на основі цих матеріалів створили документальну виставу «Осінь на Плутоні». Цю виставу до пандемії, з 2017 по 2020 роки, презентували у репертуарах театрів Львову, а також на європейських театральних фестивалях: DESANT UA (Варшава, Польща), DEMOLUDY (Ольштин, Польща), Theatertreffen-Stückemarkt (Берлін, Німеччина), Ukrainian showcase within the international theatre conference IETM (Київ), URBÄNG (Кельн, Німеччина), Український тиждень в Гданську IV (Гданськ, Польща).

Тепер команда проєкту організовує всеукраїнські майстер-класи з кінодокументалістики для школярів з регіонів.

Автори проєкту:

  • Сашко Брама, незалежний театральний діяч, режисер, драматург, займається авторським міждисциплінарним театром та медіапроєктами;
  • Олена Апчел, кандидатка мистецтвознавства, незалежна театральна діячка, режисерка театру, перформерка, викладачка, кураторка, сценаристка, арт-менеджерка, культурологиня. Авторка низки наукових робіт, присвячених дослідженню сучасного театру, зокрема, документального, перформансу і критичного мистецтва в культурі.

О 16:00 щонеділі ми надсилаємо лист, у якому пишемо про головні події тижня, що минув (пріоритет - Кіровоградщина, але згадуємо і про всеукраїнські, якщо вони мають якесь відношення до області). У повідомленні також - анонси на наступний тиждень.


Приєднуйтеся до нас у Facebook, читайте в Telegram і Twitter.