Двоє дівчат з Кіровоградщини створили зворушливі міні-фільми про своїх старших наставників (ВІДЕО)

Перегляди: 1497

14-річна Олександра Куневич з Олександрії та 17-річна долинчанка Катерина Бондар узяли участь в проєкті «Осінь на Плутоні 2.0».

Про це CBN повідомила представниця проєкту Оксана Куянцева.

Ви є у Telegram? Підпишіться на наш телеграм-канал, там ми часто повідомляємо те, про що на сайті не пишемо: https://t.me/cbnua

«Історія життя моєї прабабусі».

Олександра Куневич, 13 років, Олександрія

Образ прабабусі дівчина відтворила за спогадами свого батька, використавши фотографії з родинного архіву. Дівчинка вважає, що своє ім’я отримала саме на честь старшої родички. «Я відчуваю, що нас з’єднує якась невидима ниточка», – розповідає авторка фільму.

Батько Олександри пригадує, що прабабуся мала неабиякий кулінарний талант, особливо гарно готувала капусняк, борщ та вареники, випікала запашний хліб. Життя прабабусі не було легким, вона, як і мільйони українців, пережила страшні трагедії – голодомор, колективізацію та Другу світову війну. Жінка не любила пригадувати ті часи, проте одна щемлива історія збереглася в родинній пам’яті: одного разу прабабуся зі своєю мамою ходила в Олександрію обмінювати речі на їжу та по дорозі побачила чоловіка, який «спух від голоду та їв траву». Страх голоду на все життя закарбувався у її пам’яті. Навіть у мирний час жінка мала заховане борошно і при смерті сказала своїм дітям: «Діти, там є борошно, не будьте голодними».

У майбутньому Олександра мріє стати режисером фільмів, тому участь у проєкті «Осінь на Плутоні 2.0» стала першим професійним кроком на шляху до мрії. Також дівчина обожнює мандрувати Україною, адже вважає, що тут є безліч неймовірних місць, які вартує побачити.

https://www.youtube.com/watch?v=ehxdEY9MYno&t=1s

«Ритм».

Катерина Бондар, 17 років, Долинська

Катерина вирішила зняти документальний фільм-портрет про свого вчителя, майстра з лозоплетіння та гончарних виробів Сергія Володимировича Ткачова. Дівчині 17, і вже три роки вона вивчає мистецтво гончарства, реалізовуючи у такий спосіб свій талант і мрії. Із Сергієм Володимировичем вони стали друзями: він мотивує і підтримує Катю, завжди допомагає порадою. У районному будинку культури йому виділили кабінет, який згодом перетворився на робочу майстернею. Тут Сергій Володимирович навчає школярів двом ремеслам – лозоплетінню та гончарству.

Під час інтерв’ю майстер розповів Каті про досвід роботи у музеї Молдови, де він створював різні вироби з глини, вага яких була від декількох грамів до сотень кілограмів.

Заняття гончарством Катя успішно поєднує з навчанням. Цього року вона вступила до університету на філологічний факультет, вивчає українську та англійську мови. Дівчина любить спорт (аеробіку, танці, футбол), проте і від творчості отримує неймовірне задоволення, пише наукові роботи і, звісно, бере участь у виставках гончарного мистецтва.

https://www.youtube.com/watch?v=GE-GIitkn3M

Проєкт «Осінь на Плутоні» виник з теми комунікації поколінь у сучасній Україні, з бажання розказати історії людей старшого віку і подивитися через призму мистецького дослідження на досвід особистого життя в контексті глобалізації: як саме старші люди і їх долі вписуються в «новий світ» з його цінностями і технологіями.

Автори протягом року записували історії життя мешканців львівського геріатричного пансіонату, на основі цих матеріалів створили документальну виставу «Осінь на Плутоні». Цю виставу до пандемії, з 2017 по 2020 роки, презентували у репертуарах театрів Львову, а також на європейських театральних фестивалях: DESANT UA (Варшава, Польща), DEMOLUDY (Ольштин, Польща), Theatertreffen-Stückemarkt (Берлін, Німеччина), Ukrainian showcase within the international theatre conference IETM (Київ), URBÄNG (Кельн, Німеччина), Український тиждень в Гданську IV (Гданськ, Польща).

Тепер команда проєкту організовує всеукраїнські майстер-класи з кінодокументалістики для школярів з регіонів.

Автори проєкту:

  • Сашко Брама, незалежний театральний діяч, режисер, драматург, займається авторським міждисциплінарним театром та медіапроєктами;
  • Олена Апчел, кандидатка мистецтвознавства, незалежна театральна діячка, режисерка театру, перформерка, викладачка, кураторка, сценаристка, арт-менеджерка, культурологиня. Авторка низки наукових робіт, присвячених дослідженню сучасного театру, зокрема, документального, перформансу і критичного мистецтва в культурі.