На Кіровоградщині переважна більшість питної води небезпечна для здоров’я та життя людей

2436
кількість переглядів

Протягом січня-березня 2021 року ГО «Флора» провела відбір проб з підземних джерел, стічних і поверхневих вод.

Ви є у телеграмі? Підпишіться на наш канал (ми його вважаємо окремим ЗМІ, бо часто повідомляємо про те, про що на сайті не пишемо), щоб не пропустити нічого важливого або цікавого. Посилання для підписки (також можна відправити одному чи кільком друзям): https://t.me/+UMFMYCwpDGknDZo1

Про результати досліджень цих зразків розповіли учасники пресконференції в CBN, присвяченій питанню якості води на Кіровоградщині.

Як зазначила заступниця виконавчого директора ГО «Флора» Ірина Мунтян, право на воду і санітарію є основоположним для кожної людини. Це закріплено в Конституції України, тому громадяни мають право вимагати його дотримання. Втім, у нашій державі його забезпечують недостатньо.

За даними Мінрегіону, на початок 2019 року у 16-х областях України налічувалося 1300 населених пунктів, які користуються виключно привозною водою, тобто там немає криниць та водопроводу. Невтішна ситуація з водопостачанням та санітарією притаманна як невеликим населеним пунктам, так і містам. Наприклад, у Кіровоградській області з 1017 сіл та селищ міського типу, системи централізованого водопостачання є лише у 271 селищі. Громадяни часто не мають доступу до безпечної питної води і тому вимушені використовувати ту, яка в них є. Часто вона дуже забруднена, що в свою чергу призводить до значної захворюваності і навіть летальних випадків. Держава на сьогоднішній день не вважає цю проблему першочерговою, тому обов’язок забезпечити себе питною водою частіше покладається на самих громадян.

ГО «Флора» перевірила не тільки якість води, а й те, наскільки антропогенні фактори впливають на її забруднення. Для моніторингу активісти громадської організації взяли проби підземних, стічних і поверхневих вод. Найбільше уваги вони приділили хімічним і радіологічним аспектам. Втім, вони не перевіряли біологічні показники, тобто бактеріальний склад. Проби взяли в джерелі Святого Даниїла і на вулиці Мотокросній, 45. Також активісти перевірили стічні води, які йдуть з Інгульської шахти. В той же час, кілька проб взяли в Компаніївці та Смоліному.

Дослідження показало, що вода в криницях обласного центру встановила рекорд по перевищенню допустимих норм. У джерелі Святого Даниїла норма нітратів перевищена у 2,5 рази. Показник по сульфатах перевищений на 50%, і чим ближче джерело до шахти, тим він (показник, — Ред.) вищий. Цілком можливо, що перевищення сульфатів пов’язане з роботою уранової шахти.

Наша область розташована на українських природних кристалічних щитах, тому підземної питної води майже немає. Забезпечення ж населення здійснюється з поверхневого Кременчуцького водосховища. Вода проходить очищення, знезараження та лабораторний контроль перед надходженням в мережу. Нею забезпечуються міста нашої області та деякі селища.

За словами лікарки ДУ «Кіровоградський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» Катерина Деревінська, найбільшою проблемою для нашої області є забезпечення водою сільських населених пунктів, які не мають централізованого водопостачання. За результатом лабораторних досліджень, більшість води з громадських та індивідуальних колодязів області (380 із 650 досліджених, — Ред.) не відповідає вимогам щодо якості за санітарно-хімічними показниками. За вмістом нітратів цим вимогам не відповідає 361 проба. Через його підвищений вміст може виникнути водно-нітратна метгемоглобінемія, яка дуже небезпечна для новонароджених та дітей віком до 3-х років. Також вживання води з великим вмістом нітратів може підвищувати ризики щодо онкологічної захворюваності.

На офіційному сайті ГО «Флора» щомісяця висвітлюють результати моніторингових досліджень проб питної води, де конкретно вказується місце відбору, перелік показників та їх результати.

Приєднуйтеся до нас у Facebook, читайте в Telegram і Twitter.