У Кропивницькому відтворили долю командирів Зеленої Брами (фото)

737
кількість переглядів

Великий проєкт «Командири Зеленої Брами» був презентований сьогодні, 22 червня, у краєзнавчому відділі ОУНБ імені Дмитра Чижевського, передає CBN.

Над ним з 2012 року працював кандидат історичних наук, доцент, завідувач кафедри історії України ЦДПУ імені Володимира Винниченка Олександр Чорний. Він представив кольорову графічну реконструкцію 50 портретів представників командного складу 6-ї та 12-ї армій під командуванням генералів Івана Музиченка та Павла Понєдєліна, які були оточені та знищені в урочищі Зелена Брама.

«Я захотів подивитись, якими ці люди могли бути не на чорно-білих фотокартках, а в кольорі», — пояснив дослідник.

Він зазначив: на портретах люди, які на себе прийняли той самий удар, що завдали німці Радянському Союзу 22 червня 1941 року.

«Ці події не набули розголосу в радянські часи. Після війни раз на десять років з’являлись матеріали про події в Зеленій Брамі, які забороняли до публікації в пресі, розголошення на радіо та телебаченні», — розповів Олександр Чорний.

Зараз відомо, що певні події не можна було згадувати й у мемуарах.

«Завдяки таким дослідникам, як Олександр Чорний, ми можемо дізнатися причини трагедії, що сталася під селом Підвисоким. Правду про людей», — зазначив перший заступник голови облради Юрій Семенюк.

Історик та письменник Василь Даценко звернув увагу на те, що автор зобразив командирів не залежно від їхніх звань і подальшої долі, їх героїчним вчинкам чи зраді.

«За кожним своя біографія і місце в тих подіях. Наприклад, генерал-лейтенант Іван Андрійович Ласкін. В.о. командира 15-ї мотострілецької дивізії потрапив в оточення, вийшов з нього, перейшов лінію франту. Брав участь у боях за Севастополь. Особисто приймав капітуляцію генерал-фельдмаршала Фрідріха Паулюса у Сталінграді. Хто ж думав, що серед тих трьох осіб, з якими він був у полоні, знайдеться негідник, в якого були контакти з поліцією. У 1943 році люди зі сталевими щелепами звинуватили Ласкіна у роботі на німецьку розвідку та приховуванні факту перебування у полоні. Арештували у 1944-му. У 1952 році військовою колегією ВС СРСР він був засуджений до 10 років виправно-трудових таборів без обмеження в правах. Домігся реабілітації, залишив спогади, частина з яких так у не була опублікована», — розповів Василь Даценко.

Кожна графічна реконструкція має історичну довідку про зображену на ній людину. Побачити командирів Зеленої Брами та дізнатися про їхню долю можна протягом літа, поки працюватиме виставка.

Приєднуйтеся до нас у Facebook, читайте в Telegram і Twitter.