На Кіровоградщині продавати землю поки не поспішають

1384
кількість переглядів
поле

Геннадій Рибченков, «Україна-Центр»

Ви є у телеграмі? Підпишіться на наш канал (ми його вважаємо окремим ЗМІ, бо часто повідомляємо про те, про що на сайті не пишемо), щоб не пропустити нічого важливого або цікавого. Посилання для підписки (також можна відправити одному чи кільком друзям): https://t.me/+UMFMYCwpDGknDZo1

Уже три тижні в Україні діє вільний продаж землі. Незважаючи на всі страшилки, якими нас десятиліттями лякали політики, від комуністів з соціалістами до радикалів з «Батьківщиною», український народ чомусь не кинувся ні продавати, ні купувати землю.

У Кіровоградській області за цей час було продано два паї загальною площею 7 гектарів. При цьому на всю область у приватному володінні знаходиться близько півтора мільйонів гектарів землі. Якщо навіть кожен день буде продаватися по 7 гектарів, знадобиться приблизно 600 років, щоб усі землі були задіяні в процесі. Щоб ви розуміли масштаби, в одній сільській громаді під Кропивницьким, з центром у Великій Северинці, паї, якими можна торгувати, є у кількох тисяч чоловік. А таких сіл, таких громад у нас багато-багато сотень.

По всій Україні продано близько 500 гектарів. А в країні орієнтовно 6 мільйонів 900 тисяч власників паїв, ділянок! (Станом на момент розпаювання в дев’яності. Але все одно зараз їх близько 5 мільйонів.)

На Кіровоградщині державі повернули землі вартістю понад 61 мільйон

Цікавий момент – ці перші 7 гектарів на Кіровоградщині були продані… за нуль гривень. Як таке може бути? Просто це може бути дарування ділянки. Або пай уже давно перебував в оренді на 49 років. Є, загалом, якісь лазівки, хоча б для того, щоб продати землю за готівку і не платити податків.

Питанню запуску ринку землі в області було присвячено засідання в ОДА.

– Захист власників земельних паїв повинен бути першим питанням в умовах запровадження ринку землі, – сказала голова облдержадміністрації Марія Чорна. – У більшості випадків паї належать літнім людям. Давайте працювати, щоб не знайшлися шахраї, які можуть обдурити їх.

– З першого липня стартував обіг підмоpатоpних земель. Що стосується земель державної та комунальної власності с/г призначення, вони як не пpодавалися до 1 липня, так і не можуть продаватися надалі, – розповіла в. о. директора департаменту АПК Кіpовогpадської ОДА Тетяна Буpага.

– Люди не дуже хочуть публічно розповідати, за скільки продають-купують, – каже голова Кіровоградської асоціації фермерів та приватних землевласників Олексій Цокалов. – Упевнений, що в продажу 7 га нулів не було, а там був «кеш». Ще не готові ні фермери, ні люди бути публічними в фінансових питаннях.

Начебто не можна продавати землю нижче її нормативно-правової оцінки. До речі, згідно з нею, один гектар землі в області не може бути дешевшим 31 тисячі 888 гривень. Дорожче можна. Хоча, знову ж таки, якщо земля приватна, то право господаря – самому вирішувати, скільки їй коштувати.

По Україні найменше земель продано… в Києві. Також майже ніхто не хоче купувати землю в Луганській області, є підозри, чому… Кіровоградщина – десята знизу за темпами й обсягами продажу. А найбільше продано землі в Харківській, Полтавській і Дніпропетровській областях. Хоча знаєте, скільки землі продано у лідера, на Харківщині? 107 гектарів… Лише на 100 га більше, ніж у нас…

У центрі Кропивницького противники продажу землі намагалися спалити опудало (фотофакт)

Цілком можливо, що люди, у яких є земля, обережні, придивляються, як справа йде і чим воно далі повернеться. Але вже зрозуміло, що міфи про те, що «скуплять усю землю за безцінь олігархи з агрохолдингів», що «китайці все скуплять, спочатку купивши агрохолдинги», «як дали землю, так і заберуть», поки не втілюються в реальність. Ну і слава Богу.

Приєднуйтеся до нас у Facebook, читайте в Telegram і Twitter.