У кропивницькому музеї мистецтв представили проєкт, присвячений відомій картині (фотофакт)

0
655
кількість переглядів

Сьогодні, 18 листопада, кропивницький музей мистецтв презентував виставковий проєкт — листівки, присвячені історії створення картини польського художника Войцеха Горація Коссака «Кривава неділя у Петербурзі  9 січня 1905 року». Картина була намальована 116 років тому.

Ви є у телеграмі? Підпишіться на наш канал (ми його вважаємо окремим ЗМІ, бо часто повідомляємо про те, про що на сайті не пишемо), щоб не пропустити нічого важливого або цікавого. Посилання для підписки (також можна відправити одному чи кільком друзям): https://t.me/+UMFMYCwpDGknDZo1

Про це повідомляє кореспондент CBN.

Матеріалом для написання полотна послужили трагічні події 9 січня 1905 року в Петербурзі, що назавжди увійшли в історію під назвою «Кривава неділя» та знаменували собою початок першої російської революції 1905-1907 років.

Довідка. Автором цього унікального художнього твору став Войцех Горацій Коссак (1856–1942) — син відомого польського митця Юліуша Коссака (1824-1899). Останній народився в Україні та присвятив їй чимало своїх творів.

Майбутній художник народився у Парижі. Навчався спочатку у Краківській школі витончених мистецтв, потім у Мюнхені і Парижі у відомих майстрів живопису А.  Капабеля, Л. Бонна і Є. Мейсоньє.

Дивовижним фактом є те, що картину «Кривава неділя у Петербурзі 9 січня 1905 року» художник написав у Відні за рекордний строк — три місяці. Роботу над нею Коссак розпочав разом з віденським художником Гансом Темплем, але той майже одразу відмовився від неї і на авторство не претендував.

Вже 1 травня 1905 року картина з великим успіхом експонувалася у столиці Австрії, а в листопаді її перевезли до Лондона. Цікаво, що у Великобританії картина називалася по-іншому — «День Володимира». Дядько царя, великий князь Володимир Олександрович Романов, на «честь» якого перейменували твір, був одночасно президентом Академії мистецтв і головнокомандуючим військами петербурзького гарнізону, що розстрілювали учасників мирної маніфестації. У наступні роки цей твір експонувався в Парижі і США (1907), Кракові (1914), Львові і Варшаві (1917).

До 1947 року картина знаходилася у Польщі, а потім була подарована уряду Радянського Союзу. 15 грудня 1947 року вона стає складовою фондового зібрання Державної Третьяковської галереї, а в 1948 році займає місце в її експозиції. В 1955 році полотно експонувалось також в Музеї Революції — на виставці, присвяченій 50-річчю першої російської революції 1905-1907 років.

Наказом Міністерства культури СРСР від 9 лютого 1962 року картину передали до Кіровоградського обласного краєзнавчого музею і з 1965 до 1991 року вона експонується у його філіалі — Кіровоградській картинній галереї. На сьогодні цей твір — перлина колекції Кропивницького музею мистецтв.

Фото Ігоря Філіпенка, CBN.

Приєднуйтеся до нас у Facebook, читайте в Telegram і Twitter.