У Кропивницькому відкрили виставку «Співець рідного краю» (фото)

0
1164
кількість переглядів

Вчора, 14 січня, у Музеї мистецтв розгорнули виставку «Співець рідного краю» до 95-річчя від дня народження художника-земляка Броніслава Домашина.

Ви є у телеграмі? Підпишіться на наш канал (ми його вважаємо окремим ЗМІ, бо часто повідомляємо про те, про що на сайті не пишемо), щоб не пропустити нічого важливого або цікавого. Посилання для підписки (також можна відправити одному чи кільком друзям): https://t.me/+UMFMYCwpDGknDZo1

На ній представили колекцію з 12 живописних та 34 графічних творів митця. Одне з презентованих полотн під назвою «Художник Броніслав Домашин в майстерні» належить пензлю його колеги по цеху – Олександру Логвинюку, і є вшануванням творчості обох колег. Картини музею передала донька Броніслава – Людмила Богданович.

«Я відчуваю гордість та задоволення, перебуваючи тут. Для мене це як зустріч із батьком , спосіб знову привітатися з ним. Це неймовірне відчуття, бо всі ці картини творилися у мене на очах. Це вже четверта виставка робіт батька і, на жаль, всі вони відбулися вже після його смерті. Але я дуже дякую працівникам музею за таку можливість знову доторкнутися до творчості батька, і за вшанування його пам’яті», – зазначила Людмила.

Картини Броніслава Домашина написані у жанрі реалізму і відтворюють у собі переважно життя та краєвиди Кіровоградщини, а ще – портрети трударів, передовиків виробництва, вождів та історичних особистостей – ці роботи художник мусив створювати за вимогами тогочасної радянської влади.

Кожне полотно має свого героя та свою історію. З однією з них познайомила Людмила Богданович: «Це сталося, здається, після проведення другої батькової виставки. До мене раптом звернулася жінка з Житомирської області, яка сказала, що вона донька Людмили Вершанської. Їй передали родичі з Кропивницького, що бачили маму, зображеною на портреті на виставці. А вона і уявлення не мала про існування цієї картини, тому зв’язалася зі мною і попросила розказати їй про полотно. І я розповіла, що пам’ятаю, як батько малював її матір, пам’ятаю фотографії, які він для цього використовував, щоб точно передати риси. Вона так плакала, їй, як і мені було дуже приємно, бо це ж треба: її ще і на світі не було, коли створювався  портрет, і от через стільки років вона випадково про нього дізнається».

Ще одна історія пов’язана з картиною «Бузок». Минулого року її направили у Київ на реставрування. Але назад до музею повернулися вже дві картини – виявилося, що під зображенням бузку весь цей час знаходився портрет молодого Шевченка. Наразі, з обома картинами можна ознайомитися, відвідавши виставку.

Броніслав Домашин народився у селі Островське Компаніївського району. Після мобілізації з лав Червоної армії, навчався в одеському художньому училищі, беручи активну участь в одеських обласних художніх виставках. Після закінчення училища, обіймав посаду голови художньої ради у Кіровоградських художньо-виробничих майстернях. За цей час був нагороджений багатьма преміями та відзнаками, у тому числі грамотою Спілки художників СРСР та премією імені Юрія Яновського за картину «Комсомольський дозор».

Також художник займався оформленням громадських і державних музеїв області, серед яких – відділ природи Кіровоградського обласного краєзнавчого музею, Нечаївський літературно-меморіальний музей Юрія Яновського, Музей Дем’яна Бєдного у селі Губівці Компаніївського району.

Помер Броніслав Олександрович у Кіровограді (нині Кропивницький) 26 квітня 2000 року.

Фото Ігоря Філіпенка, CBN. 

Приєднуйтеся до нас у Facebook, читайте в Telegram і Twitter.