Мажоритарники з Кіровоградщини: хто вони і що обіцяють

Перегляди: 5344

Ірина Требунських, «Народне слово»

21 липня в Україні відбудуться дочасні парламентські вибори. «НС» зібрало інформацію про кандидатів від Кіровоградщини: хто від якої партії йде і що обіцяє.

Ви є у Telegram? Підпишіться на наш телеграм-канал, там ми часто повідомляємо те, про що на сайті не пишемо: https://t.me/cbnua

Цікаво, що у двох округах Кіровоградщини є кандидати – ідентичні тезки (збіг?), а в деяких програмах не написано жодної конкретної пропозиції або напрямку роботи, лише загальні фрази на кшталт «активно розроблятиму законопроекти» і «підніматиму економіку України». Як-то кажуть, «за все хороше проти всього поганого».

Кіровоградщина містить п’ять виборчих округів: №№99, 100, 101, 102, 103. Округ №99 включає 109 виборчих дільниць в обласному центрі. Центром округу №100 є місто Бобринець, але він включає і частину міста Кропивницького, селище Нове, а також Бобринецький, Вільшанський, Добровеличківський, Компаніївський, Кропивницький, Новоукраїнський райони. Сто перший округ охоплює 201 виборчу дільницю в Благовіщенському, Гайворонському, Голованівському, Маловисківському, Новоархангельському, Новомиргородському районах. Міста Знам’янка, Світловодськ, Знам’янський, Новгородківський, Олександрівський, Онуфріївський, Світловодський райони входять в 102 виборчий округ. Центр округу №103 знаходиться в місті Олександрії, а також включає дільниці Долинського, Олександрійського, Петрівського, Устинівського районів.

Орієнтована кількість виборців в області, за інформацією Центральної виборчої комісії, становить 736 871 особу, які проголосують на 914 виборчих дільницях.

Вибори відбудуться за змішаною виборчою системою. Половину Верховної Ради, а саме 225 депутатів, оберуть за партійними списками, іншу половину – у мажоритарних округах (за винятком Криму та частини округів Донецької та Луганської областей). Кандидатами в округах можуть бути як представники партій, так і самовисуванці. Тож кожен виборець отримає два бюлетені: в одному голосуватиме за кандидатів по своєму округу, в іншому – за партію.

Loading...

Округ №99: нові, знайомі та забуті політичні обличчя

В цьому окрузі зареєструвалося спочатку семеро кандидатів, з яких п’ятеро – самовисуванці. А в останній день реєстрації – тобто 25 червня – кількість кандидатів у цьому окрузі зросла до 15! Тут є й очікувані прізвища кандидатів, які не вперше балотуються по цьому округу, так і ті, про політичні амбіції яких і не здогадувалися до останнього.

Народні депутати Олександр Горбунов та Констянтин Яриніч, які на минулих виборах пройшли від партій «Народний фронт» та «Блок Петра Порошенка» відповідно, тепер йдуть як самовисуванці. Олександр Горбунов обіцяє залучати кошти платників податків з державної казни на розвиток Кропивницького: наприклад, отримання аеропортом міста Кропивницький статусу міжнародного, реконструкцію парків, скверів, набережних, а також оновлення матеріально-технічної бази закладів охорони здоров’я. Цікаво, що при цьому Олександр Горбунов є співавтором скандального законопроекту щодо доступності медичних послуг. У квітні Міністерство охорони здоров’я повідомило про початок створення «єдиного медичного простору», завдяки якому відомчі клініки (наприклад, відома «Феофанія») стануть доступними для всіх українців. Депутати відреагували на це і внесли до Верховної Ради законопроект, який перешкоджає переходу таких медзакладів на принцип фінансування «гроші за пацієнтом», через що вони не зможуть надавати послуги більшості жителів України. Так, ініціатори законопроекту пропонують залишити для медустанов Державного управління справами та Національної академії медичних наук усе без змін: щоб вони і надалі фінансувалися за окремою статтею видатків бюджету та надавали медичні послуги лише для «своїх». Одним з авторів цього законопроекту «медзакладів для обраних» є Олександр Горбунов.

В свою чергу Костянтин Яриніч, який є медиком за фахом, свої обіцянки на виборах-2019 пов’язує в першу чергу з медициною. Так, він обіцяє відстоювати збільшення бюджетного фінансування медичної галузі до рівня не менше 5 відсотків ВВП. Обіцяє й ініціювати комплексну загальнодержавну програму профілактики захворювань, а першочерговим завданням ставить відстоювати затвердження Державної цільової програми радіаційного та соціального захисту населення обласного центру. Одним з перших законопроектів кандидат Костянтин Яриніч обіцяє внести збільшення державної допомоги при народженні та догляду за дитиною.

Самовисуванцем є й декан факультету економіки та менеджменту Центральноукраїнського національного технічного університету Володимир Зайченко. Він не новачок у політичній сфері: до цього був депутатом тоді ще Кіровської (зараз вона називається Фортечна) райради від Партії регіонів. Наразі є депутатом Кропивницької міськради від партії «УКРОП». Поміж іншого він обіцяє впровадити на законодавчому рівні курси з надання першої медичної допомоги у навчальних закладах. Також Володимир Зайченко зазначив, що дбатиме про створення нових високотехнологічних робочих місць з належними умовами та оплатою праці.

Також з місцевого самоврядування у нардепи вирішив спробувати потрапити й Іван Марковський. У 2014-му мер тоді ще Кіровограда Олександр Саінсус подав у відставку, тож виконуючим обов’язки голови взяв на себе секретар міськради, представник партії «Батьківщина» Іван Марковський. Запам’ятався містянам він побудовою пішохідного мосту через Інгул (від Козачого острова). Через певну недолугість конструкції і завищену вартість мосту, який обійшовся міському бюджету у мільйон гривень, містяни прозвали міст «золотим». Подається Іван Іванович від Аграрної партії України. В програмі обіцяє позбавити імунітету недоторканності депутатів Верховної Ради, Президента та інших чиновників вищого керівництва держави, а також продовжити мораторій на продаж землі.

Самовисуванець з іншого вишу Сергій Нестеров водночас є членом партії «Рух нових сих Михайла Саакашвілі». Сергій Нестеров працює в Донецькому національному медичному університеті помічником ректора. Нагадаємо: минулого року студенти-іноземці ДоНМУ вийшли на мітинги, протестуючи проти поганої якості навчання та відсутності клінічної бази й бібліотеки, незадовільних умов проживання у гуртожитках. Потім відкрилася шахрайська схема: університет погрожував відрахуванням (а це означає і депортацією) іноземним студентам за те, що вони начебто не сплатили за навчання. Студенти стверджували, що гроші за навчання передали фірмам-посередникам, офіс яких знаходився власне у приміщенні ДоНМУ у Кропивницькому. Тоді від імені ректора з пресою та студентами спілкувався особисто Сергій Нестеров. Цей кандидат обіцяє «вільно користуватися рідною мовою, але не забувати про права та вільний розвиток усіх мов». Також в програмі зазначає, що кількість податків слід скоротити, ставки – зменшити, всі офшори – перекрити, а корупціонерів – посадити.

Представником обласного центру і партії «Опозиційна платформа – За життя» у Верховній Раді хоче стати і депутат міськради Кропивницького, адвокат Анатолій Ларін. Ця партія була створена ще у 1999 році, а серед відомих членів – Вадим Рабінович. У кінці липня 2018 року з партією об’єдналася ГО проросійського олігарха Віктора Медведчука «Український вибір». Кандидат Анатолій Ларін у своїй програмі зазначає, що слід припинити політику дискримінації, ксенофобії та радикалізму, виконати Мінські угоди, надати Донбасу автономного статусу у складі України. Також вбачає необхідність відновити торговельно-економічні зв’язки з Росією та країнами СНД. Щодо законодавчих ініціатив, то планує прийняти Закон «Про всеукраїнський та місцеві референдуми за народною ініціативою» та відмінити «антиконституційні, дискримінаційні закони про мову, освіту, перейменування церкви».

Щодо радикальних сил, то місто Кропивницький у парламенті прагне представити Марина Осіпова, членкиня партії «Радикальна партія Олега Ляшка». У своїй передвиборчій програмі зауважує, що слід подолати соціально-економічну дискримінацію жінок, нерівність в оплаті праці чоловіків і жінок. Також зазначає, що слід дозволити проведення операцій з трансплантації органів в Україні та відмінити проходження повторного підтвердження інвалідності для певних категорій.

Цікаво, що у безпартійного тимчасово не працюючого Олександра Персіянова суб’єктом висування є політична партія «Сила і честь». Він народився в місті Одесі, навчався і деякий час жив у Кропивницькому, а наразі мешкає в селі Гатне Києво-Святошинського району Київської області. Щодо політичної сили, то вона є консервативною центристською демократичною партією, а її лідером – політичний та громадський діяч Ігор Смешко. У своїй передвиборчій програмі Олександр Персіянов зазначає, що Україні необхідне реформування Верховної Ради та створення двопалатного парламенту, прийняти закон про національний і місцеві референдуми. Окрім цього, свою законодавчу роботу він планує направити проти корупційних складових у тарифах, виведення капіталів з країни і навіть демографічної кризи.

Безпартійним самовисуванцем по округу №99 є Олександр Рудненко. Він є начальником відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Національної поліції в Кіровоградській області. Пропонує на базі податкової міліції та підрозділів захисту економіки Нацполіції утворити єдиний орган, який буде боротися зі злочинністю у сфері економіки. Пропонує карати за виготовлення, зберігання, збут наркотичних засобів, прекурсорів, психотропних речовин виключно позбавленням волі. Зазначає, що держава має відшкодовувати населенню Кіровоградської області за ризики, пов’язані з проживанням на території видобутку урану.

Голова «Спілки вірмен України» в Кіровоградській області Тігран Хачатрян цього разі йде у Верховну Раду у якості самовисуванця. Адже ще у 2014 році він також балотувався в парламент, але від партії Сергія Тігіпка «Сильна Україна». У своїй передвиборчій програмі зазначає, що основні проблеми України полягають у міжусобній ворожнечі, відсутності єдності та особистісних амбіціях владних осіб. Як нардеп обіцяє виборцям свого округу створити комфортний інвестиційний клімат в регіоні, підтримувати місцеве підприємництво та покращити екологічну ситуацію.

Генеральний директор ТОВ «Альянс – Трейдинг», член політичної партії ВО «Батьківщина» Олександр Цертій не проти змінити крісло депутата у міській раді Кропивницького на крісло депутата Верховної Ради. У своїй передвиборчій програмі в першу чергу звертає увагу на наболілу для обласного центру проблему – центральне опалення. Він пропонує відмовитися від ЦО та обіцяє залучити кошти та інвестиції для локального опалення будівель міста сучасними модульними котельнями або автономним опаленням приміщень та квартир. Вважає за необхідне перерозподілити зарахування акцизного податку з пального з державного бюджету на користь бюджетів місцевого самоврядування.

Представник політичної партії «Громадська позиція», уродженець села Попівка Миргородського району Полтавської області Олексій Чалий також зареєструвався кандидатом у народні депутати по цьому округу. Він завідуючий відділенням в комунальному некомерційному підприємстві «Обласний клінічний онкологічний центр Кіровоградської обласної ради». У передвиборчій програмі обіцяє продовжити рух України до Європейського союзу й НАТО, відмінити призов, створити професійну армію та відстоювати запровадження системи обов’язкового державного медичного страхування.

Націоналістичні сили партії «Свобода» по округу №99 представляє кандидат Сергій Капітонов. Він народився і проживає в місті Кропивницькому, є директором і власником ТОВ «Арт Медіа Принт». Є головою фракції «Свобода» в Кропивницькій міськраді. Нещодавно, а саме 11 червня, замість депутата Геннадія Маламена, який достроково припинив повноваження, у фракцію «Свободи» міськради ввійшла Олена Капітонова. Вона є дружиною Сергія Капітонова і йшла якраз наступною членкинею у списку ВО «Свобода». На нещодавній міській сесії, де розглядали питання мораторію на обрізування дерев, що нівечить і знищує зелені насадження в місті, Сергій Капітонов висловився на захист мораторію. У передвиборчій програмі, яка повторюється у мажоритарників-однопартійців, пропонує запровадити обов’язкову перевірку держслужбовців, кандидатів на виборні посади за допомогою детектора брехні. Також там є пункт «позбавляти ліцензій ЗМІ, які порушують мовне законодавство, принижують національну гідність українців або ведуть антиукраїнську пропаганду».

Від пропрезидентської політичної партії «Слуга народу» від цього округу балотується Олександр Дануца: журналіст з різнобарвним політичним «шлейфом». Наприклад, він був помічником-консультантом народного депутата 3-8 скликань В’ячеслава Кириленка. В 2002 балотувався від виборчого блоку «Наша Україна» по Голованівському мажоритарному округу, у 2006-2007 роках очолив в обласному центрі міський виборчий штаб «Наша Україна» і був кандидатом в мери міста. Потім Олександр Дануца вступив до партії Сергія Тігіпка «Сильна Україна». Потім перейшов в партію Наталії Королевської «Україна – вперед!». Був заступником голови Кіровоградської територіальної фракції партії «Блок Петра Порошенка», був радником на громадських засадах депутата від БПП Костянтина Яриніча. Минулого місяця BIHUS info опублікували переписку представників штабу Володимира Зеленського. Виходячи з переписки, підбором і роботою з членами ДВК від «Зе-команди» займався Олександр Дануца. Він є гендиректором медійного ТОВ «Прайм-Тайм». Як член політичної партії «Слуга народу» обіцяє у випадку перемоги на виборах «запровадити базову зарплатню педагогів на рівні трьох мінімальних плюс доплати за кваліфікацію та стаж». Він також згадує у програмі про впровадження «економічного паспорта українця» та електронного голосування на виборах за допомогою Інтернету та смартфонів. Окремим пунктом у програмі йде екологічна проблема у Кропивницькому, і Олександр Дануца обіцяє: «На законодавчому рівні вимагатиму притягнення до кримінальної відповідальності за незаконну вирубку дерев. Відповідний законопроект внесу в перші ж дні роботи нового парламенту».

Проросійські сили політичної партії «Опозиційний блок» на окрузі №99 представляє Олег Шевченко. І хоч суб’єктом висування є політична партія, Олег Шевченко зазначається як самовисуванець. Працює кандидат головним інженером в Кропивницькому УВП УТОС. У передвиборчій програмі стверджує, що єдиний шлях до миру в Україні – «поетапне виконання Мінських угод і організація переговорного процесу щодо збройного конфлікту на сході України з досягненням розумних компромісів». Також є пункти про «мирну позаблокову Україну» (тобто проти вступу до НАТО), і так званий фінансовий диктат від МВФ. Цікаво, що на початку програми є такі строки: «Солодкі казки про можливість стрімкого зниження тарифів, "долара за 8 гривень"… Політики роздають обіцянки, заздалегідь розуміючи, що втілити їх неможливо». Водночас наприкінці цієї ж передвиборчої програми обіцяється таке: «…зниження тарифів на комунальні послуги для населення і промисловості, проведення всеукраїнського аудиту цін на комунальні послуги».

Сотий округ: не-земляки, тезки та знову Березкін

Першим за алфавітним показником у списку кандидатів по сотому округу йде Станіслав Березкін. В основних відомостях вказано, що в нього відсутня судимість. Станіслав Семенович у 2011 році пройшов у Верховну Раду за списками Блоку Юлії Тимошенко. На парламентських виборах 2012 р. був обраний народним депутатом України від Партії регіонів по цьому ж одномандатному мажоритарному виборчому округу. У лютому 2014 року оголосив про вихід з «Партії регіонів». До поточних виборів був народним депутатом від групи «Воля народу».

Станіслав Березкін є одним 59 депутатів, що підписали подання, на підставі якого Конституційний суд України скасував статтю Кримінального кодексу України про незаконне збагачення. Ця стаття зобов’язувала держслужбовців, в тому числі й народних депутатів, давати пояснення про джерела їх доходів і доходів членів їх сімей. Нещодавно його ім’я згадувалося у зв’язку з судом з Ощадбанком. У січні 2019 року Ленінський районний суд міста Кропивницький повністю задовольнив позовні вимоги «Ощадбанку» до сина нардепа – Максима Березкіна, і бізнесмена Юрія Давидова про стягнення заборгованості ПрАТ «Креатив» за кредитом від 9 жовтня 2009 року в розмірі 116 мільйонів доларів і 569 мільйонів гривень.

Цього разу Станіслав Березкін зазначився як кандидат-самовисуванець. У своїй передвиборчій програмі обіцяє, окрім іншого, підтримувати шлях децентралізації, тобто адміністративно-територіальну реформу, а також земельну реформу. Також нардеп обіцяє на законодавчому рівні просувати запровадження страхової медицини за європейськими стандартами та безкоштовного медичного обслуговування для пенсіонерів та інших незахищених верств населення.

Одразу три самовисуванці-уродженці інших областей зареєструвалися кандидатами в народні депутати по сотому округу. Самовисуванка зі Львова Тетяна Добрянська займається підприємництвом та є безпартійною. Виступає проти медичної реформи. «Суворий контроль за якістю та експлуатацією доріг! Аграрні барони розбивають їх своїми зерновозами, отримуючи надприбутки», – зазначає вона в передвиборчій програмі.

Володимир Духно, який народився в Чернігівській області, наразі проживає в Кропивницькому та працює на посаді начальника обласного управління захисту економіки у відповідному департаменті Національної поліції України. Минулого року група депутатів міськради Кропивницького звинуватила Володимира Духна у «штампуванні» справ про хабарництво. Той у відповідь пояснив, що відділ не отримує «планові показники» по тому, скільки повинно викрити хабарників, скільки розкрадань чи фактів адмінкорупції. А ось напередодні Дня Конституції Володимира Духна звинуватили у підкупі виборців. Він подарував вихованцям комунального закладу «Компаніївське навчально-виховне об’єднання» музичне обладнання та кондиціонер, передає УНН із посиланням на повідомлення КЗ у Facebook. Володимир Духно у якості депутата обіцяє прийняти закони, що гарантують мінімальну оплату праці вище прожиткового мінімуму, обов’язковість і стабільність трудової угоди. Запевнює, що за мету має перезавантаження судової системи та боротьбу з рейдерством.

Євгеній Лучков народився в Росії, а саме в селищі Забайкальськ Забайкальського району Читинської області. Є громадянином України і проживає наразі в Кропивницькому. Цей самовисуванець працює заступником директора ТОВ «Агрокомтрейд-Альянс». В ЗМІ нещодавно його охрестили спортивним меценатом, адже за його підтримки відбувся нещодавно дитячий турнір в обласному центрі для футболістів 2011-2012 років народження «Кубок шкетів – 2019». У передвиборчій програмі обіцяє активно брати участь у розробці актуальних для розвитку держави законопроектів.

Від «Радикальної партії Олега Ляшка» по цьому округу балотується Юрій Кожушко - директор асоціації фермерських господарств «Віка» з села Надлак Новоархангельського району Кіровоградської області. У програмі зазначає, що пенсія має бути не менше 6000 гривень, а мінімальна зарплата – 9000 гривень, а у Верховній Раді – не більше 250 депутатів.

«Опозиційну платформу – За життя» по сотому округу хоче представляти житель міста Кропивницький Андрій Маліцький. У своїй декларації за 2018 рік зазначає, що працює фахівцем з організаційно-масової роботи в регіональній організації політичної партії «Опозиційний блок» в Кіровоградській області. У ЦВК зазначив місце роботи як помічник-консультант народного депутата України. У передвиборчій програмі зокрема зазначає, що відкриття ринку с/г землі має бути виключно за результатами загальнонаціонального референдуму. Хоче підвищення прожиткового мінімуму, мінімальної заробітної плати, мінімальної пенсії – до 7 тисяч гривень, та при цьому встановити неоподатковуваний доходів фізичних осіб на рівні мінімальної заробітної плати. Загалом передвиборча програма дуже схожа на програму однопартійця-кандидата по округу №99 Анатолія Ларіна.

Від партії «Громадянська позиція» балотується мешканець села Созонівка Кропивницького району Ігор Семеняка. Він є директором Інституту сільського господарства Степу Національної академії аграрних наук України, безпартійний, проживає в селі Созонівка Кропивницького району. Вбачає, що антикорупційна та судова реформи є основою змін у країні, а курс у НАТО і ЄС – це гарантія проведення реальних реформ в Україні.

Партію «Слуга народу» хоче представляти у Верховній Раді від сотого округу Ігор Мурдій. Народився в мсті Новоукраїнці, проживає в Кропивницькому. Є директором ПП «Тек Центр», що працює у сфері будівництва об’єктів транспортної інфраструктури. У законодавчому органі країни обіцяє добиватися встановлення видатків на оборону у розмірі не менше 5% ВВП, запровадити зарплатню педагогів на рівні трьох мінімальних плюс доплати за кваліфікацію та стаж. Обіцяє внести законопроект про освіту в селі, який передбачатиме оснащення усіх шкіл сучасною технікою.

Член партії «Свобода» Сергій Негра, який проживає у місті Новоукраїнка Кіровоградської області, також балотується по округу №100. Начальник комерційного відділу філії ПАТ «ДПЗКУ» Новоукраїнського комбінату хлібопродуктів. У 2016 році партієць висував свою кандидатуру на пост міського голови Новоукраїнки. Його програма повторює пункти інших однопартійців-мажоритарників по Кіровоградщині. Серед пунктів, що стосуються внутрішньої політики України, зазначається серед іншого й «покарати винних за корупційні оборудки в “Укроборонпромі”». Є тут пункти в щодо зовнішньої політики: наприклад, кандидат обіцяє «розірвати дипломатичні відносини з РФ. Ініціювати міжнародний трибунал із розслідування злочинів проти людства, здійснених РФ».

Партія «Опозиційний блок» у вибори вивела свого представника сотого округу – мешканця селища Вільшанка Олександра Тарана. Він є фізичною особою-підприємцем. Передвиборча програма повністю повторює програми мажоритарників від «Опозиційного блоку» по Кіровоградщині, і закінчується фразою «Досить воювати, настав час творити!».

Від «Аграрної партії» по мажоритарному округу №100 зареєструвався у якості кандидата ще 19 червня Юрій Миколайович Крутько. Він народився і проживає в Херсоні, де є генеральним директором приватної агрофірми «Славутич». Хоча в соцмережі зазначає, що проживає в Кропивницькому та є депутатом Бобринецької районної ради. Обіцяє серед іншого замінити податок на додану вартість на податок з обігу, а також «скорочення апарату чиновників та ліквідацію незрозумілих пільг для чиновників усіх рівнів та депутатів».

Цікаво, та в передостанній день реєстрації 24 червня по цьому округу з’явився ще один Крутько Юрій Миколайович, але вже як самовисуванець. Цей Крутько-самовисуванець народився і проживає в Чернігові, є фізичною особою-підприємцем та молодший від Крутька-партійця на десять років. Його програма доволі коротка. Зокрема, щодо планів на законодавчу роботу він пише, що «зобов’язують після обрання мене народним депутатом постійно підтримувати зв’язок із виборцями свого округу, бути максимально відкритим, звітувати про свою роботу, зокрема щодо наведення порядку в нашому виборчому окрузі».

Сто перший округ: кандидатська двадцятка

Шестеро партійців та 14 самовисуванців зареєструвалися кандидатами в народні депутати по цьому округу з центром у Голованівську. З місцевих серед самовисуванців – безпартійний адвокат Олексій Жовноватюк, який народився і проживає в селищі Побузькому Голованівського району. Обіцяє крім іншого законодавчо забезпечити житлом молодь та підвищити допомоги при народженні дітей.

Народився і проживає в селі Хащувате й Сергій Савранчук: начальник юридичного відділу у фермерському господарстві «Вершина». У передвиборчій програмі зазначає, що спочатку треба збудувати сильну економіку, а вже потім думати про членство в ЄС. В якості депутата пропонує вирішувати питання членства в НАТО шляхом референдуму, запровадити ринок землі без залучення іноземних інвесторів. Впевнений, що потрібно довести до логічного кінця судову та медичну реформи.

Безпартійний кандидат Андрій Флоря проживає в селі Мала Виска і має селянсько-фермерське господарство. Водночас він є депутатом облради від партії «Батьківщина». Як депутат Верховної Ради обіцяє зняти депутатську недоторканність, допомогти у створенні й реалізації державних програм і дотацій на утримання домашніх тварин, зменшити пенсійний вік та створити пільгову державну програму кредитування молодіжного будівництва на селі.

Артем Шевчук з селища Завалля Гайворонського району хоче від місцевого самоврядування перейти в законодавчий орган. Тобто цей депутат Кіровоградської облради від «Блоку Петра Порошенка» також балотується в нардепи. Він є директором ТОВ «Грабівський вапняк», яке знаходиться в Одеській області. Деякі одеські місцеві ЗМІ писали, що зі сторони «Грабовського вапняка» відбулося рейдерське захоплення кар’єра в селі Грабово Кодимського району. Обіцяє сприяти розвитку об’єднаних територіальних громад та запровадити на законодавчому рівні надання громадянам державних безпроцентних кредитів для забезпечення свого домоволодіння/квартири альтернативним видом енергетики, наприклад, сонячними батареями.

Хоче стати нардепом і керівник Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області Вадим Гуцул (народився в Малій Висці, проживає в Кропивницькому). Крім іншого обіцяє доводити місцевим радам важливість благоустрою населених пунктів і їх озеленення, подавати на розгляд Ради пропозиції щодо надання пільгових умов підприємцям під час сплати податків.

Помічник начальника Головного управління з питань взаємодії з органами державної влади ГУ ДСНС України в Одеській області Олександр Яровий проживає в селищі Голованівськ. В передвиборчій програмі пише про «ганебне закриття шкіл і садочків» і обіцяє зупинити це явище, а також запровадити вирішення проблем збору та утилізації побутових відходів у кожному населеному пункті регіону. Також прагне запровадити страхову медицину з державними страховими полісами для незахищених верств населення.

Народився і проживає в місті Новомиргороді Кіровоградської області начальник управління публічних закупівель та матеріально-технічного забезпечення департаменту сервісу, ПАТ «НСТУ», член Політичної партії «Народний Рух України» Геннадій Зеленюк. В нардепи він балотується як самовисуванець. В програмі обіцяє сприяти поширенню української культури як на території України, так і за її межами. Зокрема зазначає, що «лише вільні та сильні патріоти мають йти у владу та розбудовувати нашу державу».

Ситуація «навпаки» із Юрієм Кравченком: він зазначений, як безпартійний, але водночас суб’єктом висування є політична партія «Батьківщина». Сам Юрій Григорович працює радником голови Наглядової ради в ТОВ «Фінансово-консалтингова компанія Авангард Лтд». Народився в селищі Полуночне міста Івдель Свердловської області, є громадянином України і наразі проживає в місті Києві. У передвиборчій програмі пише про перехід до 2022 року на надання державних та муніципальних адміністративних послуг в режимі он-лайн з використанням персоніфікованого електронного цифрового підпису, а також прийняття Верховною Радою «Нового економічного курсу України» – документу, написаного і представленого власне лідеркою партії «Батьківщина» Юлією Тимошенко.

Своєрідною передвиборчою програмою виділяється уродженець Новомиргороду, який проживає в Одесі, тимчасово не працюючий Павло Ярош. Він цитує декілька віршів Тараса Шевченка, а лише потім переходить до власне обіцянок. Тут він вважає за потрібне ввести обов’язкове навчання в професійно-технічних закладах 2-3 роки після закінчення 9-річного навчання у ЗОШ I-III ступенів, а лише потім дати можливість поступати у виші. Дітей керівників держави Павло Ярош пропонує зобов’язати жити, навчатися та лікуватися в Україні, за винятком обміну студентами.

З Києва та Київської області кандидатами по 101 округу йдуть ще декілька самовисуванців, серед яких безпартійний нардеп Максим Поляков. Він пройшов у парламент у 2014 році за списком партії «Народний фронт». Є фігурантом резонансної корупційної «бурштинової справи». «Бурштинова справа» – це серія кримінальних зіткнень та корупційних скандалів в Україні, пов’язаних з протизаконними діями українських високопосадовців щодо розробки бурштину в Північно-Західних областях України: Поліському бурштиноносному районі. У липні 2017 року позбавлений недоторканності за поданням Генерального прокурора України. Також є одним з 59 депутатів, які підписали подання про скасування статті Кримінального кодексу України про незаконне збагачення. Цей кандидат у передвиборчій програмі обіцяє допомагати «у першу чергу людям похилого віку, дітям, інвалідам та малозабезпеченим», використавши при цьому некоректне висловлювання і навішавши негативний ярлик (коректний термін – «люди з інвалідністю»). Виступає проти децентралізації влади, адміністративно-територіальної реформи.

Тимчасово непрацюючі кияни Дмитро Меленевський та Олександр Цибулько (уродженець селища Новоархангельськ), мешканка Бородянського району Київської області Катерина Коверзнєва також балотуються шляхом самовисування у сто першому окрузі.

Дмитро Меленевський на свій сторінці у соцмережах пише, що хотів спочатку балотуватися від політичної партії Володимира Зеленського «Слуга народу», але не потрапив у списки. Водночас він нарікає, що до списків «Слуги народу» потрапили «відверті злочинці». У своїй передвиборчій програмі обіцяє завершити адміністративно-територіальну реформу та розвивати екологічно чисті джерела енергії та енергозбереження.

Щодо «відвертих злочинців», то Дмитро Меленевський вказував при цьому на уродженця Івана-Франківська, який проживає в Києві – Юрія Кузбита. Він є висуванцем від партії «Слуга народу». Зазначений як безпартійний, є директором ТОВ «Адвокатська група “Прецедент”». Щодо звинувачень, то Дмитро Меленевський стверджує, що Юрій Кузбит є партнером по бізнесу та адвокатом екс-нардепа Олександра Шепелєва, якого звинувачують в серії в організації вбивства, замаху на вбивство, присвоєння майна, зловживанні службовим становищем і низці інших злочинів.

Юрій Кузбит у своїй передвиборчій програмі в якості кандидата в члени уряду обіцяє добиватися від уряду прозорого механізму ремонту доріг за принципом «найгірші дороги ремонтуються першими». До того ж зазначає, що вестиме депутатську діяльність за принципами, один з яких – «справедливість і рівність усіх перед Законом».

Самовисуванець Олександр Цибулько вбачає підтримку внутрішнього ринку шляхом обмеження експорту сировини. Обіцяє підтримувати «зелений» туризм та «популяризувати у суспільстві моральних цінностей традиційної української родини».

Катерина Коверзнєва ж у передвиборчій програмі зазначає важливість створення зелених зон та вирішення проблеми збору та утилізації побутових відходів в кожному населеному пункті.

А ось Дмитро Опаленко хоч наразі проживає в Києві, та місцем народження вказав село Бандурове Гайворонського району Кіровоградської області. Його батько Анатолій Опаленко є позапартійним депутатом Гайворонської районної ради, обраним у 2015 році від політичної партії «Громадянська позиція». Сам Дмитро Опаленко є безпартійним самовисуванцем, працює завідувачем сектором протидії корупції у Київській обласній державній адміністрації. Був призначений на цю посаду у лютому 2019 року, а до цього працював головним спеціалістом у Вищій раді правосуддя. Він обіцяє сприяти мирному врегулюванню конфлікту на сході нашої країни та стабілізації життя населення на окупованих територіях після їх звільнення. Вважає необхідним винести питання збереження мораторію на продаж землі с/г призначення на всеукраїнський референдум, розробити законопроект про обов’язкову сівозміну. Каже, що сприятиме реформуванню судової системи для захисту прав і законних інтересів людей без затягування розгляду справ на роки. Щодо місцевого рівня, то обіцяє провести Інтернет в кожне село округу.

Ще одним кандидатом є безпартійний спеціаліст з розвитку бізнесу в ТОВ «ЕФ ЕС Маккензі-Україна» із Києво-Святошинського району Київської області Олексій Товкіс. Він обіцяє законодавчо зініціювати скасування перевірок малого бізнесу та реформувати правоохоронну систему.

Єдиним «партійником» по цьому округу є начальник філії «Маловисківський райавтодор», член політичної партії Всеукраїнське об’єднання «Свобода» Дмитро Садіков. Це вже не перший кандидатський досвід: він у 2012 році балотувався у парламент від партії «Свобода», у списках якої значився тоді під номером 184. З 2012 до 2014 року був помічником народного депутата Святослава Ханенка. У передвиборчій програмі цього кандидата написано, що слід запровадити обов’язкову перевірку держслужбовців та кандидатів на виборні посади за допомогою детектора брехні, узалежнити пенсійний вік від середньої тривалості життя та визначити європейський україноцентризм стратегічним курсом держави.

Уродженець міста Саратов (Саратовська область, Російська Федерація) Володимир Сікорський балотується по сто першому окрузі від партії «Опозиційна платформа – За життя». Він є громадянином України, проживає зараз в місті Гайворон Гайворонського району Кіровоградської області, працює заступником директора ТОВ «Авкубі плюс». Під час президентських виборів-2019 був довіреною особою кандидата-самовисуванця, члена Політичної партії «Опозиційний блок» Юрія Бойка по 101-му окрузі. Володимир Сікорський є депутатом Гайворонської міськради від партії «Опозиційний блок». Його передвиборча програма є ідентичною до однопартійців, які балотуються по інших округах: Андрія Маліцького на сотому окрузі та Анатолія Ларіна на окрузі №99.

Мешканець міста Гайворона Роман Тімуш балотується від «Радикальної партії Олега Ляшка». Сам тимчасово не працює, є депутатом Кіровоградської обласної ради від тієї ж партії. У його декларації немає жодного доходу, хоча водночас зазначено, що він є володарем житлового будинку в Гайвороні, автомобіля Toyota CAMRY та колекції вин, має готівкові запаси у сумі 30 тисяч гривень, 2 тисячі євро і 18 тисяч доларів. Є членом благодійної організації «Наші серця». У передвиборчій програмі пропонує всіх перевести на «білі» зарплати і за рахунок цього зробити пенсії не менше 6000 гривень і мінімальну зарплату на рівні 9000 гривень. Пропонує пере