Профільна освіта в Кропивницькому та власний гуртожиток: про що мріють у театрі корифеїв
Академічний обласний український музично-драматичний театр імені Марка Кропивницького оголосив конкурс на заміщення 32 вакантних посад: конкурс відбудеться 19 листопада, о 10:00, на малій сцені театру.
Яких працівників не вистачає та чим живе заклад, кореспонденту CBN розповів директор театру Володимир Єфімов.
«Я прийняв театр сім років тому після реконструкції. До реконструкції він розпався, не маючи свого приміщення, і знизилася чисельність театру до мінімуму. Такого мінімуму в Україні немає, у нас найменший театр - всього 164 особи. В інших – 290, 300 осіб, порівняйте», - сказав Володимир Єфімов.
Коли театр відкрили після реконструкції, постало питання завантажити роботою працівників.
«Це було правильно. Якщо ставити невеличкі п’єси, в яких задіяні кілька осіб, інші "гулятимуть". Тоді ми взялися за великі полотна, такі як "Сорочинський ярмарок", "Циганка Аза", з оркестром повністю, бо ми – музично-драматичний театр, хотілося робити щось незвичне. Ми й на цей день тримаємо свою марку, бо театр, насамперед, - видовище – яскраве, цікаве для глядача», - додав він.
У театрі – 34 артисти драми, 18 – в оркестрі.
«Все інше – цехи, служби, підрозділи з обслуговування будівлі, охорона, звукооператори, освітлювачі, механіки, художники. Закон про театри й театральну справу, який прийняли в 2016 році, передбачає укладання контрактів із творчими працівниками. Не так, що він потрапив у театр і сидить, і поступово людина деградує, не підвищує свою кваліфікацію. Контракт змушує артиста бути весь час у тонусі, щоб готувався, постійно підвищував свій рівень», - зауважив Єфімов.
Контракт укладають на термін від року до трьох. На рік контракти укладають із тими, хто не має профільної освіти: «Хороших акторів, які в нас були, і є, перевели на контрактну основу. Контракт уклали на рік. Передбачено, що вони здобуватимуть вищу освіту. Багато акторів вступили в театральні заклади, це радує. Але, на жаль, вони не тут, не вдома. На місяць-півтора люди їдуть на сесії, в нас трошки ламається репертуар, важко, але це треба робити».
У театрі мріють, аби профільну освіту актори могли здобувати вдома, у Кропивницькому.
«У нас колись була розмова з ректором університету імені Винниченка, щоб зробити тут театральну освіту, в нас же є мистецький факультет. Відкрити театральну кафедру, а в театрі практику проходити, і ми б зробили добру справу. Не було б цього конфлікту із законом через те, що в них немає профільної освіти. Думаю, ми повернемося до цього питання», - зазначив Володимир Єфімов.
Наразі перезаключити контракти планують із 22 працівниками. Вільними лишаються десять ставок. Шукають артистів драми, машиністів сцени та режисера-постановника. Конкурс відбудеться 19 листопада на малій сцені театру. «Тим творчим працівникам, з якими укладали контракт на рік, на наступний рік контракт подовжили. А на третій рік автоматом подовжити контракт вже не можна. Тоді вже це буде довгостроковий договір, чого не передбачає закон. То треба їх попередити, звільнити і знову оголосити конкурс. Це вже скоріше буде атестаційна комісія, підтвердження їхньої майстерності. Люди працюють, люди є, просто треба суто технічно провести атестацію і перезаключити контакти. Але, якщо з’являться ще охочі працювати в нас, то це вже буде конкурс, і виграє кращий».
Зарплати у «театралів» досить скромні. Молодь утримати нею нереально, наголосив директор і додав: якщо молоді актори підуть зі сцени – театру не буде: «Якщо взяти дипломованого артиста з Києва з театральною освітою, приїде він сюди, а зарплата – трохи більша мінімальної. Якщо він орендуватиме квартиру, то всі гроші на це витратить, а жити не матиме за що. Йому це мистецтво, знаєте… він поїде краще в Польщу чи деінде».
Тому в театрі мріють і про свій гуртожиток. Кажуть, окрім директора і головного режисера, у театрі працюють усі місцеві. Приїжджих мотивувати нічим: «Є в нас порожня п’ятиповерхова будівля з боку військкомату – це колишня митниця. Коли театр будували, а я його приймав, обіцяли, що нам дадуть цю будівлю, і ми в ній зможемо зробити гуртожиток, квартири якісь відомчі. Гастролери б також могли б там ночувати. В нас є проблема із розміщенням цехів – декораційного, пошивного. На першому поверсі будівлі ми б зробили ці цехи і звільнили б від них театр. Нам зараз немає куди їх дівати, мене пожежники за це вже кілька разів штрафували».
У театрі сподіваються, що «так вічно тривати не буде», і галузь врешті буде поцінована належним чином. А поки готуються до прем’єри (деталі тримають у таємниці) та новорічних заходів.