Як у Кропивницькому перетворюють на щось безлике історичну забудову

Перегляди: 972

Сергій Полулях, «Україна-Центр»

Кропивницький відноситься до того щасливого переліку міст, де досить добре збереглася історична забудова. У нас архітектурне представництво різних періодів має комплексний характер, і, хоча багато втрачено, є надія, що коли-небудь з'явиться щось на зразок заповідника «Старе місто», де буде заборонено нове будівництво, особливо на «останках» старих будинків.

Ви є у Telegram? Підпишіться на наш телеграм-канал, там ми часто повідомляємо те, про що на сайті не пишемо: https://t.me/cbnua

Але поки цього немає, як немає і комплексної програми збереження історичних будівель. Вони щосили руйнуються, зносяться або перебудовуються до невпізнання. Відразу зауважимо, що мова йде навіть не про перлини архітектурного будівництва або про історичні будівлі, хоча і їм дістається. Наприклад, по вулиці Гоголя, 38, до дивовижного особняка оригінальної архітектури «присобачили», інакше і не скажеш, житлову прибудову, і таких прикладів - хоч греблю гати, але жодного серйозно покараного за самоуправство забудовника ми не знаємо. Нещодавно припинили спробу зміни зовнішнього вигляду триповерхового будинку по Театральному провулку, але ця ластівка весни не робить, і ми зараз не про архітектурні шедеври. Йдеться про так зване фонове, або рядове, будівництво кінця позаминулого або початку минулого століття, яке, за великим рахунком, теж треба б зберегти в первозданному вигляді як пам'ятник народної архітектури і будівництва, як куточки або вулиці міста, що зберігають дух і колорит Єлисаветграда.

Таких вуличок, забудованих старими будинками, ще досить багато в історичній частині міста - як на лівому, так і на правому берегах. Візьмемо ту ж Чечору, але і там швидкими темпами зникають або змінюють вигляд старі будинки, а замість них з'являється щось сучасно-безлике і гнітюче байдуже. Або старовинну вулицю Можайського, яка раніше називалася М'ясна. Вона починається від будівлі обласної прокуратури, яка, до речі, була задумана як РАЦС, іде паралельно Верхній Пермській і втрачається, саме втрачається, між багатоповерхівками Шкільного мікрорайону. Одну половину вулиці ці багатоповерхівки зайняли давно, а інша, ліва, так званий приватний сектор, почала активно розбудовуватися в останні роки. Честь старої міської забудови захищали лише два будинки по вулиці Можайського під номерами 1 і 3, але в минулому році і там почалися активні будівельні роботи. Будинок під першим номером вже наростили, хоча загальний вигляд зберігся, але ремонт припинений, а по сусідству перебудова, інакше і не назвеш, наближається до завершення. Яким був одноповерховий будинок до цього, вже і не впізнати, тому що там не тільки змінили внутрішнє планування, але й наростили другий поверх на всю довжину будівлі. Апетит перебудівників не зменшив навіть тротуар, тому що сходинки двох парадних перекривають половину цього місця загального користування.

Чесно кажучи, можна тільки дивуватися смаку майбутніх мешканців будинку, чиї вікна і двері не те що виходять на проїжджу частину і глухий паркан, а просто впираються в них. Як то кажуть, господар - пан, ми більше говоримо про збереження міського ландшафту, але після такого його знищення цікаво дізнатися, яким чином власникам або забудовникам так легко вдається ігнорувати нашу історію з архітектурою разом?

Як ми з'ясували у фахівців, цей житловий будинок кінця минулого століття знаходився в переліку виявлених об'єктів історичної спадщини, але це ще ні про що не говорить. Щоб стати історичним або архітектурним пам'ятником, будова має відповідати кільком критеріям, тобто бути цінною з точки зору архітектури, художності, автентичності і так далі або представляти історичний інтерес по відношенню до подій або особистостей. Нічого цього ніби і немає, але ж ніхто і не досліджував. Проте за заявкою забудовника була проведена технічна експертиза, яка визнала стан будинку аварійним, що вимагає зміцнення стін і даху, хоча в другій половині будинку живуть люди і ніби не збираються виїжджати.

Це був перший крок до руйнування старовинної споруди, а другий теж зробив забудовник, який подав документи до Міністерства культури про невнесення будинку до Державного реєстру пам'яток історії як такого, що не має предмета охорони культурно-історичної спадщини і не відповідає критеріям, про які ми сказали вище. Уявляєте, документи про невнесення до реєстру пам'яток подає не співробітник інспекції архітектурно-будівельного контролю чи відділу збереження культурної спадщини, а сам забудовник, тобто той, кому це і потрібно!

Цікаво, що про це будівництво було відомо давно, але у зв'язку з карантином на перевірки інспекцій було накладено мораторій! Тепер ніяка інспекція не в змозі встановити первісний вигляд будівлі. Забудовнику залишається подати в інспекцію декларацію на введення будівлі в експлуатацію, причому навіть без належного в разі встановлення факту порушень штрафу.

Взагалі у нас склалася досить підозріла традиція абсолютної безпорадності контролюючих органів, коли начебто і не можна, але якщо дуже хочеться, то можна. Тим більше варто задуматися не тільки про максимально можливе збереження куточків старого міста, як прийнято в цивілізованих суспільствах, а й про збереження внесених до державного реєстру об'єктів містобудівної архітектури, а їх у нас близько 650. Поки що.