Пристрасті за «МакДональдзом» у Кропивницькому
Геннадій Рибченков, «Україна-Центр»
Все! Забуті перейменування міста й області, несподівана відставка глави області, подорожчання олії і яєць. Їхнє місце в головах стурбованих зайняв «МакДональдз», ресторан швидкого харчування, який, можливо, в наступному році з'явиться у центральному сквері Кропивницького. У соціальних мережах вирує нещадна війна проти. Особливий упор на те, що при будівництві будуть зрубані чимало дерев, і хоча «МакДональдз» обіцяє максимально зберегти старі й посадити нові, активісти екоспротиву не вірять обіцянкам «америкосів», якими, ймовірно, заправляє «вашингтонський обком».
Звідки в активістів упевненість, що шоста за величиною корпорація світу, з бюджетом, який можна порівняти з бюджетом усієї України, лише спить і бачить, як би їй в Кропивницькому знищити три десятки дерев? Хто знає, може, активісти і доб'ються свого, не буде в нас «МакДональдза», залишаться кляті буржуї з носом (і 40 тисячами ресторанів по всьому світу). Минулої суботи два десятки людей зібралися в сквері на «останню фотосесію з деревами». Збирали підписи під зверненням «проти», списки хочуть послати в Америку.
До речі, підкажу активістам, які збираються звертатися до головного офісу «МакДональдз» у Чикаго, - треба спочатку звернутися в Амстердам у Нідерландах, в дочірню фірму «МакДональдза» Golden Arches European Holdings B.V, вона керує підрозділом в Україні. А в Чикаго, підозрюю, більшість співробітників «Мака» і не підозрюють про існування в цьому світі міста Кропивницький.
Адреса фірми в Амстердамі: вулиця Пасхйовельвег, будинок 14. Не дякуйте.
«МакДональдз» - це вже давно не просто мережа закладів, де можна перекусити, поїсти чи випити кави. Це соціокультурне явище, у світовій соціології навіть є термін «макдональдизація». Ця корпорація вплинула на стиль життя мільйонів. «МакДональдз» навчив спочатку американців, а потім і світ, що можна поїсти «дешевше, ніж у ресторані, і швидше, ніж удома». Як ви думаєте, чим викликаний успіх дитячих ігрових центрів у Кропивницькому? Їх кілька, там зараз усі дні народження дітей проводять, і автор статті не раз це робив. Всім вони зобов'язані «МакДональдзу», який півстоліття тому ввів цю форму роботи - день народження в «Макі», з клоуном Рональдом Макдональдом, насиченим шоу і частуваннями. «Мак» створив таку форму проведення днів народження дітей замість традиційних посиденьок дорослих з горілкою і дітьми за окремим столом з тортом удома.
Саме ця корпорація масово привчила їсти в машинах зі своїми «МакДрайв». Звичайно, в Америці каву і пончики й раніше брали з собою, але масовим явищем це зробив саме «Мак».
Про вплив цієї корпорації на життя людей, економіку міст тощо міркувати можна довго. Як Генрі Форд змінив виробництво зі своїм конвеєром, так «Мак» змінив харчування.
Не забуду, як вперше у житті потрапив в «МакДональдз». Це було в Москві, у першому в Радянському Союзі «МакДональдзі» на Новому Арбаті. 1993 рік. Щоб потрапити всередину, треба було відстояти чергу, яка дуже швидко рухалася, але все ж півгодини чекати довелося. Перший шок на вході - стоїть дівчинка в фірмовому одязі і просто говорить кожному «Здрастуйте!» Знаєте, для зовсім ще пострадянської людини це було відразу ударом під дих. Як так - просто стоїть і вітається?! Чомусь подумалося: це ж їй ще і зарплату за це платять? Ну потім перший у житті «Біг Мак», картопля фрі й кетчуп з одноразового пакетика (зараз таких немає). Повне офігення від атмосфери, від космічного виду меблів, від криків з боку кас «вільна каса», від того, що прибирають завжди, без перерв, а не раз на день. І навіть від туалетів, де був... папір! Річ небачена в радянських і пострадянських їдальнях і кафе, в провінції особливо.
Враження були, ніби побував в Америці. З багатьма так було.
Але повернемося в Кропивницький. В Інтернеті гуляють кілька потенційних видів і планів «МакДональдза» в місті, у сквері, який в народі називається непристойним словом. Але. Це ж поки не проекти, а намітки. Як нам сказали в управлінні архітектури та містобудування міськвиконкому, поки коментувати нічого. Ще немає остаточного проекту. Все, що в Інтернеті, - це «візуалізація комерційної пропозиції». Взагалі у «МакДональдза» є десятки і навіть сотні типових проектів на всі випадки життя - для «Маків» у метро, у торгових центрах, у житлових будинках, в окремо розташованих, з «МакДрайв» і без і т. д.
Як повідомила прес-служба «МакДональдз», «незабаром у місті Кропивницький з'явиться перший ресторан "МакДональдз". Він буде розташоване на перехресті вулиць Преображенської та Великої Перспективної, в бічній частині центрального скверу. Заклад буде одноповерховим, і в ньому буде 120 посадкових місць у залі і 100 місць на терасі. У ресторані облаштують дві лінії "МакДрайв" і зону "МакДелівері" (доставки). Відкриття ресторану планується на 2022 рік».
А тепер давайте спокійно (хоча без суб'єктивності просто неможливо) розглянемо плюси і мінуси відкриття «МакДональдза» в обласному центрі.
Мінуси
- Ми реально втратимо кілька десятків дерев у Центральному сквері. Це погано. Натомість щось висадять, в основному це будуть молоді дерева й низькорослі типу туй. Загалом, тіні стане менше. Заради тіні доведеться заходити в цей «Мак» і мимоволі щось купувати.
- Горе дитячим шлункам. Якщо вірити деяким дієтологам і нутриціологам (хто це?!), то фаст-фуд шкідливий. Без сумніву. Особливо якщо тричі на день. Але, як показує українська практика, набагато частіше, ніж їдять чізбургери і дабл чикен Кентуккі, наші люди п'ють погано очищений самогон. Він, здається, шкідливіший. До речі, найбільше про шкоду бургерів і Макнаггетс говорять люди, які ні разу в житті не бували в «МакДональдзі».
- Найгірше буде батькам, діти яких навчаються в школі №6, біля «Мака». Немає сумнівів, що діти будуть збирати гроші на цю їжу і будуть після уроків тертися там. Хоча, з огляду на ці карантин і віддаленку, діти так рідко сьогодні бувають у школі...
- Найбільше постраждає платний туалет у сквері. Справа в тому, що в будь-який «МакДональдз» у будь-якій країні будь-яка людина може зайти і піти в туалет, нічого не купуючи, безкоштовно. Хто тепер буде ходити в ту кімнату жахів за кілька гривень, якщо можна всі справи зробити в «Макі», де туалети прибирають кожні 15 хвилин?
- Складно буде і кільком кафе на території скверу. Сильна конкуренція з'явиться.
- Автомобілі. Це точно буде однією з основних проблем. Парковка і «МакДрайв». В Україні є «МакДональдзи» без парковок і автомобілів, наприклад, на пішохідній Дерибасівській в Одесі. Але вже точно відомо, що у нас планується «МакДрайв», тобто покупка їжі з автомобіля. Заїжджати-виїжджати вони будуть на Преображенську. Там і так рух непростий, буде ще непростішим, 100 відсотків. Загазованість буде вище.
- Шум і гамір ввечері і вночі. Навколо «Мака» також стовідсотково буде вирувати життя. У різних місцях України «Маки» працюють у різному режимі, біля вокзалу в Києві, наприклад, він цілодобовий 7 раз на тиждень 365 днів на рік. А ось на Майдані, де заклад успішно працював би до 2-3 години ночі, він зачиняється о 23:00. Просто тому, що знаходиться прямо у житловому будинку, де живуть люди.
- Звичайно, якщо для вас убога жінка з собачками, що лежить на землі і яка просить милостиню, - один із символів міста, то, ймовірно, їй доведеться зміститися кудись.
Плюси
- У кожному «МакДональдзі» працюють близько 100 чоловік, зарплат нижче 10 тисяч практично немає. Так що нові робочі місця будуть, як і великі податки в місцевий бюджет.
- Безкоштовний Wi-Fi.
- У «Макі» на 70% українські продукти. Біфштекси виробляє завод у Вінницькій області, булочки поставляє Дніпро, молочну суміш для морозива - Білоцерківський молочний комбінат, молоко в каву - компанія «Люстдорф» з Вінницької області, яйця, випічку, салат латук і овочі (огірки, морква і цибуля) - заводи в Київської області, і сік (за винятком апельсинового) виготовляють з фруктів і ягід, вирощених в екологічно чистих регіонах Галичини і Закарпаття. В Україні також виробляють напої, вівсяну кашу, частину упаковки (паперові стаканчики, паперові серветки, упаковки для бургерів й іншу картонну упаковку). Кетчуп готують з херсонських помідорів на заводі «Чумак».
- Біг Мак сьогодні коштує 62 гривні. Дешевше більшості видів шаурми в кіоску в сквері. А якість, скажемо так, більш перевірена.
- На гігієну в «МакДональдзі» будуть ходити подивитися екскурсії з інших закладів. Після кожного відвідувача дезінфікується місце, де він їв. Все обладнання дезінфікується кожні 4 години. Туалети прибираються кожні 15 хвилин і дезінфікуються щогодини. Для м'яса сирого і готового, і для овочів обов'язкові різні рукавички. Всі термінали і каси дезінфікуються щогодини.
Ще дослідження показали, що в «Маках» у Києві - найчистіша вода. У них скрізь стоять потужні очисні установки. І у нас таку поставлять. Ви впевнені, що такі є в кіосках з шаурмою чи біляшами? І, до речі, як там у кіоску миють руки?
- Сквер стане в рази чистішим. Не секрет, що в темний час ті самі дерева розбрату нерідко дають спокій сечовим міхурам товаришам, що нализалися і не мають зайвих кілька гривень на туалет. Влітку, коли там ставлять пивні намети, це явище стає просто загрозливим. Якщо там буде «МакДональдз», то такого поменшає. До речі, вони всюди обов'язково прибирають прилеглу територію.
- У «МакДональдзі» не продають алкоголь. Хоча, можливо, для когось це мінус.
- Туристи. Не треба бути Вангою вкупі з Павлом Глобою, щоб передбачити зростання туризму. Ні, звичайно, з Венеції й Парижа ніхто не рвоне у Кропивницький на уїкенд з Макмаффінами чи Макфлурі. А ось з Великої Виски, Знам'янки, Бобринця поїдуть. Подивитися. Поїсти. Друзям розповісти. Заодно, гляди, і в музей заглянуть, або в театр, або в парк.
- «МакДональдз» збирається орендувати 20 соток з 63 цього скверу. Так що для дерев, торговців з землі й алкашів ще залишиться місце.
Бути чи не бути?
Говорити, що в самому « МакДональдз Юкрейн» сильно переживають через Кропивницький, не варто. У них і так все нормально. Ресторан біля вокзалу в Києві двічі був другим за відвідуваністю в світі за підсумками року (першими в ті роки були Москва і Мюнхен). В цьому році вони відкриють 10 ресторанів. Вперше ресторани відкриють у таких містах, як Івано-Франківськ, Біла Церква, Луцьк та Хмельницький, де вони вже активно будуються. Ще відкриються в Одесі, Львові, Дніпрі, Харкові, Києві. На наступний рік заплановані Кропивницький і Маріуполь, ведуться переговори в Чернівцях і Ужгороді. Обійдуться без нас, якщо що. 42 мільйони доларів заплановано вкласти в цьому році у нові заклади. Як не до нас, так до інших прийдуть ці інвестиції.
І знов про дерева. Їх шкода, так. Але знаєте, замість «нє пущать!» і «а Баба Яга проти!» можливий інший підхід. Чому б разом з «МакДональдз» не висадити по 10 дерев замість кожного вирубаного десь по місту? Чому обов'язково потрібно воювати, боротися, битися в кров, якщо можна просто тихо у себе в дворі посадити три дерева, а не витрачати мегавати енергії на захист одного дерева, яким жити залишилося кілька років?..
До того ж активісти у своїй нещадній боротьбі проти «харчевні» часто забріхуються. Наприклад, що «Мак» будується тільки на своїй землі. Ага, особливо перший в Україні на станції метро «Лук'янівська».
Не вірять також у фонтани, які - поки потенційно - будуть поруч з рестораном. Типу такого ніде немає. Тоді вам до Кременчука, товариші, подивитися, як там.
Багато заявляють - а що там, нехай біля «Укртелекому» будуються або на Козачому острові тощо. А хочуть вони там? Ось якщо ви, наприклад, хочете квартиру в центрі, у вас є гроші, а вам кажуть: а чому не на Завадівці, чого ти сюди прешся, - це нормально? Чомусь на думку спадає «Собаче серце»: «Пропоную вам узяти кілька журналів на користь дітей Німеччини. За полтинник штука... - Ні, не візьму. - Але чому ви відмовляєтеся? - Не хочу. - Ви не співчуваєте дітям Німеччини? - Співчуваю. - А півгривні шкода? - Ні. - Так чому ж? - Не хочу…»
Ну не хоче «МакДональдз» будувати ресторан там, де йому наполегливо пропонують містечкові доброзичливці, знавці того, як і де треба ставити всесвітньо відомі заклади, щоб вони були прибутковими.
І так на «МакДональдз» чекають складності - земля в оренді з 2006 року в Олега Гнибіденка на 49 років, місто намагалося відсудити сквер, але безуспішно.
Генеральний директор «МакДональдз» в Україні Юлія Бадритдінова прямо говорить: «Вибір розташування майбутнього ресторану залежить від декількох критеріїв. По-перше, компанію цікавлять локації з великим потоком людей в містах з населенням більше 200 000, наприклад, на перетині центральних вулиць міста. По-друге, майданчик повинен бути зручним із погляду доступу як пішоходів, так і заїзду на авто. По-третє, площа ділянки повинна бути достатньою для створення всіх каналів продажів, тобто зали ресторану, тераси, McDrive, експрес-вікон і спеціальних вікон для доставки. Пріоритет буде відданий локаціям з можливістю створення McDrive. Оптимальний розмір ділянки - близько 20 соток. Компанія хоче укладати прямі договори з місцевою владою про довгострокову співпрацю. Другий шлях - укладання довгострокових договорів оренди з власниками земельних ділянок або комерційної нерухомості».
Але це так, лірика. Успішної боротьби з акулами капіталізму, товариші!