Як діяти жителям Кіровоградщини у разі вибуху на ЗАЕС. Чи варто запасатися йодом?

Перегляди: 5894

Увечері 3 березня 2022 року російські окупанти важкою технікою у складі близько 100 одиниць прорвали блокпост на в'їзді до Енергодара та Запорізької АЕС, увірвалися в місто та почали обстрілювати атомну станцію. Четвертого березня 2022 року російські війська зайшли на територію Запорізької атомної електростанції. До 4:30 адмінкорпус ЗАЕС та прохідна станції обстрілювалися, поки не опинилися під контролем загарбників.

12 березня 2022 року на офіційному каналі «Енергоатому» у Telegram написали, що на Запорізькій АЕС зібрали керівний персонал і повідомили, що тепер станція знаходиться у власності «Росатому».

Ви є у Telegram? Підпишіться на наш телеграм-канал, там ми часто повідомляємо те, про що на сайті не пишемо: https://t.me/cbnua

У серпні 2022 та лютому 2023 року експлуатацію енергоблоків №1, 2, 3, 4, 6 обмежили станом «холодний зупин» (холодний зупин - це безпечний стан ядерного реактора, коли він заглушений при низькому тиску і низькій температурі охолоджувальної води. Це проміжний стан ядерного реактора між роботою і перевантаженням палива.

Під час «холодного зупину» реактор не генерує електроенергію. У цьому стані він може перебувати нескінченно довго, якщо він під'єднаний до енергоживлення. У разі зникнення електроживлення блока, що працює на потужності, процес плавлення може розпочатися вже за три години, якщо не приймати ніяких дій; якщо ж реактор перебуває у стані «холодного зупину», то персонал матиме на відновлення електроживлення 57 годин.

6 червня 2023 року окупанти підірвали греблю Каховської ГЕС, води якої формували ставок-охолоджувач ЗАЕС.

8 червня Держатомрегулювання віддало розпорядження перевести в стан «холодний зупин» енергоблок № 5 — останній, який ще залишався в стані гарячого зупину.

20 червня керівник військової розвідки України Кирило Буданов заявив, що Росія замінувала водойму-охолоджувач, підрив якого може спричинити «значні проблеми», але МАГАТЕ цього не підтвердило.

Як повідомляє Державний науково-технічний центр з ядерної та радіаційної безпеки - жоден сценарій подій на ЗАЕС не потребує проведення йодної профілактики. Радіоактивний йод утворюється тільки за умови роботи енергоблока на потужності, тоді, коли енергоблок АЕС генерує електроенергію. Таким чином, йодопрофілактика має сенс лише тоді, коли є реальна загроза надходження радіоактивного йоду в організм. А його на ЗАЕС наразі немає.

Втім, у будь-якому разі, навіть за необхідності, йодид калію варто приймати лише після офіційного оповіщення про таку необхідність. Інакше шкода від безконтрольного приймання може перевищити ймовірну користь по захисту від радіоактивного йоду.

Ендокринологиня Неля Чернявська розповіла журналістам CBN про необхідне у разі вибуху лікування: «Від 9 березня 2021 року діє 408 наказ Міністерства охорони здоров’я. Цим наказом затверджений регламент йодної профілактики у разі виникнення ядерної аварії. Йодопрофілактика виконується в разі виникнення радіаційної аварії, де ізотопом який викидається в атмосферу буде радіоактивний йод».

Неля Чернявська наголошує, що ліки для йодопрофілактики забезпечуються державою, сімейні лікарі повинні видати їх кожному жителю, який підлягає профілактиці - таблетки калію-йодиду 125 мг. Лікарка акцентує, що йодна профілактика здійснюється лише після офіційного оповіщення і полягає у введенні в організм людини препаратів стабільного йоду в разі радіаційної аварії та за умови впливу на людину радіоактивних ізотопів йоду.

«Важливо дотримуватися вказівок Центру громадського здоров’я та місцевої влади й чекати офіційних повідомлень на їхніх сторінках, а не здіймати паніку. Безпідставна йодна профілактика шкідлива для вашого здоров’я. Регламент йодної профілактики у разі виникнення радіаційної аварії визначається зокрема віком, - розповіла Неля Чернявська, - Дорослим старше 40 років йодна профілактика зазвичай не потрібна».

Отже, йодну профілактику здійснюють одноразово, нераціональне приймання препаратів йоду може призвести також до негативних наслідків. Лікарка вказує, що сенс цієї профілактики полягає у тому, щоб «заблокувати» щитовидну залозу стабільним йодом та не захопити радіоактивного йоду, який в перспективі може призвести до раку щитоподібної залози. Ендокринолог запевнила, що від інших радіоактивних ізотопів таблетка йоду не захищає.

Про визначений алгоритм дій у випадку аварії на ЗАЕС журналістам CBN розповів Володимир Слінченко, начальник управління з питань цивільного захисту, оборонної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Кіровоградської обласної державної адміністрації.

«Для оповіщення населення використовуватимуть протяжний звук “Увага всім”, такий, який ми чуємо під час повітряних тривог. Надалі інформацію передадуть до всіх засобів інформації, які поширюватимуть її на телебаченні, радіо, у соціальних мережах, месенджерах тощо. Як показала практика, люди перевіряють свої телефони, гаджети після того, як чують звук повітряної тривоги, звідти вони дізнаються про ситуацію. Тоді ж записи з алгоритмом дій поширюватимуться засобами масової інформації», - розповів Володимир Слінченко.

Як зазначив посадовець, першочергова евакуація буде здійснюватися у 50-кілометровій зоні навколо ЗАЕС, Кіровоградщина у неї не потрапляє. Крім того, для жителів Кіровоградщини буде запас часу, який визначатиметься швидкістю та напрямком вітру з боку станції. Рівень небезпеки також визначатиметься напрямком вітру. Найголовніше - перейти в укриття, закрите приміщення. Головне, щоб повітря і разом з ним радіаційний пил не потрапляли в середину приміщень.

Перелік безпекових заходів у разі радіаційної небезпеки:

- зайдіть в укриття, підвал або в середину будівлі. Радіоактивний пил осідає на зовнішній стороні будівель, тому найкраще триматися якомога далі від стін і даху будівлі;

- заберіть всередину домашніх тварин, або забезпечте їм належний захист. Забезпечте їх кормом, водою;

- закрийте та заблокуйте всі вікна та двері в приміщенні, не підходьте до них без нагальної потреби;

- зробіть кількаденний запас води у герметичних місткостях. Продукти загорніть у плівки й покладіть у холодильник або шафу;

- підготуйте маску, респіратор або ватно-марлеву пов’язку для захисту органів дихання;

- слідкуйте за повідомленнями від рятувальників ДСНС, поліції, місцевої влади;

- вживайте воду лише з перевірених джерел. Допоки рятувальники чи влада не повідомляють про безпеку водопровідної води, доти лише вода в пляшках залишатиметься не забрудненою. Упакування захищає рідину всередині від радіоактивних речовин;

- кип’ятіння водопровідної води не позбавляє від радіоактивних речовин. Тож майте запас води у пляшках чи інших герметичних контейнерах. Напої у холодильнику теж безпечні для вживання;

- вода в інших місткостях у вашому домі, таких як унітаз або водонагрівач, не буде містити радіоактивних речовин. Водопровідну або колодязну воду для можна використовувати для миття себе та пакувань їжі й води;

- навіть якщо водопровідна вода забруднена, ви все одно можете використовувати її для знезараження. Будь-який радіоактивний матеріал, який потрапляє в поверхневі або підземні води, буде розбавлятися водою до дуже низького рівня і буде безпечним для миття шкіри, волосся та одягу;

- безпечною є їжа з герметичних контейнерів (консерви, банки, пляшки, коробки тощо). Також їжа, яка зберігалася у холодильнику або морозильній камері;

- перед відкриттям протріть харчові контейнери вологою тканиною або чистим рушником. Перед використанням протріть кухонне приладдя вологою тканиною або чистим рушником. Використану тканину чи рушник покладіть у поліетиленовий пакет або герметичний контейнер і залиште у недоступному місці, якомога далі від людей і тварин;

- виходьте лише у разі нагальної потреби. Користуйтеся респіратором, одягніть плащ та гумові чоботи й рукавички;

- після повернення додому зніміть верхній шар одягу. Так ви позбудетеся до 90% радіоактивного матеріалу. Робіть це обережно, аби не розтрусити радіоактивний пил. Помістіть одяг у пластиковий пакет або герметичний контейнер і тримайте його якомога далі від людей і домашніх тварин;

- помийтесь. Якщо така можливість є, прийміть душ з милом, голову помийте шампунем. Не використовуйте кондиціонери для волосся, оскільки вони можуть закріпити радіоактивний матеріал на вашому волоссі. Не тріть і не подряпайте шкіру, аби радіоактивний матеріал не потрапив у відкриті рани. (Якщо можливості прийняти душ немає, вимийте з милом під проточною водою руки, обличчя та відкриті частини вашого тіла. Якщо доступу до води немає, скористайтеся вологими серветками, вологою тканиною. Зверніть особливу увагу на ваші руки й обличчя протріть повіки, вії, вуха).

Володимир Слінченко наголошує на важливості тривожної валізи, яка своїм вмістом повторює тривожну валізу при повітряній тривозі.