Будинки зруйновані ракетами та водою. Викладачі ЦНТУ розповіли про своє відрядження на Херсонщину

Перегляди: 1775

Викладачі з Центральноукраїнського національного технічного університету допомагали фіксувати пошкодження будівель на Херсонщині. До складу комісії, яка працювала, входили троє викладачів кафедри будівельних, дорожніх машин та будівництва ЦНТУ. Вони працювали вісім днів у Херсоні в Корабельному районі.

Двоє викладачів – Микола Пашинський та Віктор Дарієнко розповіли журналістам CBN про своє відрядження.

Ви є у Telegram? Підпишіться на наш телеграм-канал, там ми часто повідомляємо те, про що на сайті не пишемо: https://t.me/cbnua

[caption id="attachment_162578" align="alignnone" width="640"] Фото надав Микола Пашинський[/caption]

Викладачі розповіли, що проживали в Херсоні у гуртожитку. Вони працювали в одні групі із колегами Кропивницького будівельного фахового коледжу. У відрядженні були з 18 липня по 25 липня.

«Кожна область України надала понад 15 фахівців у галузі будівництва, аби оцінити пошкодження, які сталися унаслідок руйнування росіянами Каховської ГЕС. Це для того, аби місцевим жителям відшкодували кошти», - розповідає старший викладач кафедри будівельних, дорожніх машин та будівництва ЦНТУ Микола Пашинський.

[caption id="attachment_162566" align="alignnone" width="640"] Старший викладач кафедри будівельних, дорожніх машин та будівництва ЦНТУ Микола Пашинський. Фото: Ігор Філіпенко, CBN.[/caption]

Микола розповідає, що для робіт на територіях, які постраждали від затоплення, від університету попросили надати список фахівців, які можуть допомогти зафіксувати та оцінити пошкодження. Вони не відмовилися, взяли в цьому участь.

«У відрядження відправились також викладачі Кропивницького будівельного фахового коледжу, співробітники облдержадміністрації в галузі будівництва, колеги з інших районів Кіровоградщини - Голованівської, Олександрійської громади та інші», - розповів Микола.

За словами викладача, за час своєї роботи вони встигли оцінити стан понад 20 домогосподарств. Говорить, що це нормальний показник, бо досить складно знайти місцевих жителів, багато хто виїхав і ще не повернувся додому, а потрібно усім зателефонувати та оформити відповідну документацію, яку погоджують власники житла, ознайомлюються з орієнтовною сумою відшкодувань.

«Робота виходить довга бюрократична. Орієнтовно на те, аби заміряти й прикинути, які є пошкодження, йде одна година роботи, а потім потрібно повернутися в гуртожиток, де ми розміщувалися, і далі ще прикинути загальну вартість пошкодження, то виходить три години на одну будівлю. Людей там залишилося відсотків 20», - розповідає Микола.

Микола Пашинський поділився, і тим, що його вразило та запам’яталося.

«Найбільше запам’яталися будівлі, які збудували понад 100 років тому, або які будували бюджетно. Рівень руйнувань подібних будівель такий, що повністю уже не підлягає відновленню, у приміщення страшно заходити, бо в будь-який момент може щось відпасти. Ці будинки постраждали від затоплення, але також бачили й будинки, в яких влучили російські снаряди», - говорить викладач.

[caption id="attachment_162575" align="alignnone" width="640"] Фото надав Микола Пашинський[/caption]

Кропивничанин розповів, що постріли у Херсоні було чути добре, а вони доволі швидко до цього звикли - буквально за добу, бо хотіли встигнути зробити більше роботи. Але були моменти, коли це було важко, один з таких згадує Микола: «Був випадок, коли було досить гучно, тому викладачі вирішили, ще треба сідати в автобус, і їхати назад. Тоді через кожні вибух 10 секунд вибухи продовжувалися».

Микола зазначив, що чим швидше домогосподарства обстежать фахівці, тим швидше власники осель отримають відшкодування і зможуть відновити свої домівки.

«Ми без власника не можемо обстежувати. Якщо господаря не знайшли, то до об'єкта не заходимо. Але, як кажуть, в той момент працювало «сарафанне радіо». Якщо ми обстежили будинок в одних людей, і це побачив їхній сусід, тоді він говорить іншим, і так далі. Був випадок, що власник приїжджав навіть із Києва», - говорить викладач.

Також фахівці робили фото та відеофіксацію пошкодження, аби були підтвердження фактичних руйнувань. Як повідомили викладачі, є будинки, які зруйновані повністю і відновленню не підлягають, власникам такого житла компенсуватимуть його вартість за іншою процедурою.

Як саме проходив робочий день, розповів нам Віктор Дарієнко, доцент кафедри будівельних, дорожніх машин та будівництва ЦНТУ.

«Ми просиналися, хтось пив каву, хтось чай. Далі сідали в транспорт, і нас розвозили по вулицях, на яких ми мали працювати, - розповідає Віктор. - За групами працівників закріплювали вулицю, яку потрібно обстежити. Ми так працювали цілий тиждень, тому хто бажав, той міг до нас звернутися. Дуже важко було дивитися на те, в яку складну ситуацію потрапили там люди. Сумно дивитися на будівлі, які будували сто років тому із натуральних будівельних матеріалів – вапняк (ракушняк), або різні конструкції з глиною, такі конструкції вимивало повністю. Традиційне пошкодження – це розмивання штукатурки, грибок, пліснява. Також обстежували деякі будинки, які постраждали від бомб та ракет».

[caption id="attachment_162568" align="alignnone" width="640"] Доцент кафедри будівельних, дорожніх машин та будівництва ЦНТУ Віктор Дарієнко. Фото: Ігор Філіпенко, CBN.[/caption]

За словами Віктора, не було жодного об'єкта, відновлення якого коштувало б за підсумками менше, ніж 200 тисяч гривень. Найбільша сума витрат на реконструкцію, яку вони зафіксували - 1 мільйон 200 тисяч гривень. У цій будівлі зруйноване перекриття, стіни та підлога.

«До речі, у нас була перша екстремальна ніч в Херсоні. Коли ми тільки приїхали, заселилися, нам пояснили наші завдання, ми лягли спати й вночі почали літали "шахеди". І плюс ще артилерія, яка постійно б’є. Але потім адаптувалися», - згадує Віктор.

Через постійну небезпеку обстрілів, викладачі працювали у касках та бронежилетах.

Микола Пашинський говорить, що наступними у подібному відрядженні візьмуть участь їхні колеги. Віктор Дарієнко додав, що потрібно дати шанс кожному члену їхньої кафедри можливість долучитися до робіт. Але якщо буде така необхідність, то знову поїдуть у Херсон.

[caption id="attachment_162576" align="alignnone" width="640"] Фото надав Микола Пашинський[/caption]

[caption id="attachment_162577" align="alignnone" width="640"] Фото надав Микола Пашинський[/caption]

[caption id="attachment_162579" align="alignnone" width="640"] Фото надав Микола Пашинський[/caption]