Боєць Гент: відчуває загрозу обстрілу, рятує життя та... носить нашийник

Перегляди: 557

Майже всі чули про тварин, які стають героями соцмереж. Але якщо пес Патрон, коти Степан та Шайба знайомі багато кому та при згадці викликають посмішку, то багато тварин є й учасниками трагічних подій - постраждалі від обстрілів або покинуті у прифронтовій зоні. Є й ті, які залишаються ніби за кадром, лиш зрідка про них знімають сюжети чи пишуть у новинах. Переважно це собаки, які допомагають рятувальникам, правоохоронцям, військовим. Але їхня вірна служба якраз найважливіша, особливо під час війни, бо присвячена допомозі людям. Таким є й Гент - бельгійська вівчарка, з якою працює нацгвардієць Сергій.

Сергій з 2019 року служить з Гентом у Національній Гвардії України. Разом навчалися, разом патрулюють міста чи виконують завдання у зоні бойових дій. Сергій говорить, що за п’ять років вони з Гентом налагодили міцний зв’язок та чудово розуміють одне одного. Тож про роботу й дружбу з Гентом ми й розпитували військового.

 - Як ви потрапили до лав НГУ?

- Шкільна мрія - стати військовим і так вийшло, що після закінчення школи я одразу пішов до військкомату, написав заяву, щоб мене терміново прийняли на військову службу. Мене призвали на строкову службу в одне місто, потім я перевівся сюди, в Кропивницький, і продовжив службу кінологом.

- Що входить до ваших обов'язків?

- Наразі це патрулювання міста, забезпечення порядку на вулицях. В секторі вже безпосередня робота на блокпості.

Ви є у Telegram? Підпишіться на наш телеграм-канал, там ми часто повідомляємо те, про що на сайті не пишемо: https://t.me/cbnua

IMG-20241212-WA0011 - Як собака потрапляє на службу до військової частини?

- Є певні породи собак, такі, як німецька, бельгійська вівчарки, це найбільш розповсюджені породи, які проходять службу у військових частинах, кінологічних центрах.

- Як призначають з ким служитиме собака, і чи це завжди один господар?

- Кожен кінолог самостійно підбирає собаку під себе, а також сам її дресирує. У кожної собаки один кінолог. Це в навчальних центрах лише таке є, що на одну собаку по два, по три господарі. А в бойових частинах у кожної собаки свій кінолог. А в кінолога може бути як одна, так і дві собаки. Наприклад, у мене є собака з пошуку зброї. Також за мною може бути закріплена службова собака, яка шукатиме людину по сліду, по запаху.

- Коли собака стає старим для служби? Чи можна забрати його тоді додому?

- Як у нас жартома кажуть, собака йде на пенсію, коли їй 8 років. Взагалі собаку списують, через те, що вона вже стара, непридатна для служби, вже не так відчуває запахи. І ти можеш собаку забрати додому.

- Чи мають собаки характер, темперамент?

- У кожної собаки свій характер. Собака як людина. Якщо в нього немає настрою, він нічого не буде робити. Якщо це щеня, воно грається, шкодить, гавкає. Та сама дитина, тільки не може розмовляти.

IMG-20241212-WA0007 - Який характер у бельгійських вівчарок, зокрема в Гента?

- Ще як отримували дипломи, то в мене собака міг сьогодні, наприклад, нічого не робити, а завтра я його випускаю, і він уже робить усе, і навіть краще. Також багато залежить від погодних умов. Якщо сонячна погода, то і в собаки кращий настрій для роботи, а якщо дощ, то він з вольєра може не вийти. Бельгійські вівчарки самі по собі активні собаки. Ось, якщо порівнювати їх з німецькими вівчарками, то в нас було таке, що ми бігли три кілометри кожен зі своїм собакою. Німецькі вівчарки не добігали, вони вже падали і все, а бельгійські вечірки добігали. Кінологи вже падали з ніг, а вони ще навколо них бігали, казали: «Давай підіймайся, будемо ще гуляти».

- Чим корисні собаки у військовій справі?

- Якщо в різних місцях заміновують місто, що не може знайти людина, знайде собака. Також тварини допомагають справитися зі стресом. Як сильно хвилювався, то сідав біля Гента та говорив з ним як з людиною, так і заспокоювався.

- Які вимоги до службових собак?

- Є мінімальні вимоги. За станом здоров'я собаку можуть просто не взяти на службу. А також є такий вроджений дефект, як п'ятий палець. Якщо він виростає в собаки, то він стає непридатним до військової служби. П’ятий палець потім може викликати певні хвороби. Також це дисципліна, щоб собака був спокійнішим. Перед дресируванням потрібно собаку вигулювати години дві-три, щоб він трохи заморився. А потім вже дресирувати його, коли він у стані спокою.

IMG-20241212-WA0010 - Чи всі породи собак корисні у військовій справі?

- Корисними можуть бути всі собаки, але кожен корисний по-своєму. Наприклад, ротвейлери більш агресивні. Тобто на військову службу з патрулюванням їх не беруть, оскільки вони можуть кинутися в будь-який момент. І ротвейлери не так підлягають дресуванню, як німецькі та бельгійські вівчарки. А така порода, як східноєвропейська вівчарка, то їх беруть, але рідко. Тому і розповсюджені більш німецькі і бельгійські, бо їх легше виховувати.

- З якого віку ви берете та дресируєте собак?

- Десь у півтора-два місяці ми беремо собаку. Потім привчаємо його до себе, до клички. З трьох-чотирьох місяців починаємо дресирувати.

- Як собаки справляються зі стресом під час виконання завдань?

- Собак готують до стресів, вибухів, пострілів. Під час навчання, до війни, ми використовували петарди, щоб собаки звикли до хлопків. А зараз - стартові пістолети. Адаптація пройшла швидко, особливо після першого обстрілу.

- Чи забезпечені тварини всім необхідним на фронті?

- Собак повністю забезпечують всім необхідним. Кожен пес має поводок й нашийник. Годують кормом Josera.

IMG-20241212-WA0008 - Наскільки важливо налаштувати зв'язок між кінологом та собакою?

- Емоційний зв'язок дуже сильно впливає. Мене собака відчуває, коли, наприклад, я сердитий сильно на нього, то він намагається до мене зайвий раз не підходити. А якщо я грайливий, веселий, то й він грайливий, веселий. Зв'язок налаштовується ще з найпершої стадії роботи, коли ти годуєш собаку, гуляєш з ним.

- Що категорично не можна робити стосовно собаки у вашій роботі?

- Не можна бити собаку. Це те, що псує відносини між собакою та кінологом. Собака може категорично відвернутися від тебе та просто не підпускати тебе до себе.

- Чи рятував Гент комусь життя?

- Так, неодноразово. У зоні бойових дій перед обстрілом собака постійно був активним і хотів, щоб за ним хтось ішов. Тобто він наче відчував, що зараз буде обстріл і заводив тебе в укриття. Спочатку я не розумів таку його поведінку. Тобто ось він лежить, а потім підіймається й починає бігати. Ми одразу ховаємося. Буквально п'ять-десять хвилин і починається артобстріл.

- Чи бувало таке, що віддячили собаці та захистили його?

- Це була зима. Ми собак залишали не у вольєрах, бо там холодно, а заводили їх в укриття. Там буржуйка є, тому там тепло. Двері ми зачиняємо. А як починався артобстріл, то я вибігав, хапав його і бігли ми з ним в укриття.

IMG-20241212-WA0009 Робота кінолога нелегка, оскільки від того, чи зможе фахівець налагодити зв’язок зі своїм пухнастим вихованцем, залежить його поведінка та слухняність, а від цього інколи залежить життя людей. Сергій наголошує на тому, що важливо розуміти собаку та правильно до нього ставитися, аби він, своєю чергою, також поважав свого хазяїна. І це стосується не лише службових тварин, але й домашніх, як у класиці - ми відповідальні за тих, кого приручили.

Фото з особистого архіву Сергія.