Фейкові оголошення Кропивницького: як не стати жертвою шахраїв при оренді житла

Через війну попит на оренду квартир в Україні, зокрема у західних та центральних областях, залишається високим. Тож поки люди шукають житло, шахраї шукають можливості збагатитися. Привабливі низькі ціни, орендодавці, яким хочеш довіряти - лише в декілька кроків шахраї можуть залишити орендаря без грошей та майбутнього житла. Такі випадки трапляються і в Кропивницькому. Жертвою може стати будь-хто, особливо переселенець чи військовий.
Директор агенції нерухомості Костянтин Парасунько в інтерв’ю CBN розповів, які шахрайські схеми розповсюджені в Кропивницькому та як не стати жертвою афериста.
- Які шахрайські схеми під час оренди квартири можуть траплятися у Кропивницькому?
- Я б відмітив декілька основних - це оголошення фейкові на інтернет-платформах, як OLX, DomRia, Rieltor. Це коли шахраї видають себе за власників і здають квартири в оренду. Для Кропивницького дуже рідко таке буває, але буває, - це продаж ніби то клієнтської бази орендарів. Тобто шахрай видає себе за працівника агенції або рієлтора, і продає орендарю певну кількість номерів за певну суму. Також рідко коли люди здають житло з підробленими документами.
Колись і я на фейкове оголошення дзвонив, як орендар. Шукав собі квартиру. Дивлюсь - досить вигідна ціна, але не надто занижена, симпатичні фотографії, опис стандартний. Коли зателефонував, людина представилась військовим. Сказав, що їде у відрядження, йому потрібні дуже серйозні орендарі, сімейні, щоб був порядок. І йому моя кандидатура підходила, бо в мене є родина, дитина. Він наперед не просив закинути гроші, але казав, що багато людей претендують на квартиру. Тобто шахрай вишукував момент, коли я сам запропоную надіслати аванс. І людина, яка виставляє такі оголошення, вона знає, що орендарі вірять, що це буде щасливий білет.
Він сказав, що порадиться з дружиною, і мене перенабере. Вичекав годину, щоб я понервувався, але за цей час я подивився фотографії, опис, приблизну адресу, район. Виявилося, що на OLX людина зареєстрована чотири дні назад. Фотографії квартири були зареєстровані десь в Ужгороді чи у Львові, не в нашому місті. Тобто через Google перевірив фотографії і подивився збіги в інтернеті. Цього мені вистачило, щоб зрозуміти, що це шахрай.
Зазвичай людина вірить, що все буде добре. Тим більше, критично великих сум не вимагають: 500, може 1000 гривень. А шахрай 5-7 днів відповідає на дзвінки і для деяких це одиничний заробіток. Іноді це робота для тих, хто сидить у в’язниці. Тобто там, де просять гроші наперед закинути, нічого не закидуйте. Краще знехтувати таким випадком, ніж втратити кошти.
Були у Кропивницькому випадки, коли шахраї орендували житло подобово, а потім представлялися власниками та пропонували довгострокову оренду. Вони показують квартиру з привабливою ціною, кажуть, що заїжджати можна через два дні. Можуть навіть віддати ключі, але перед цим орендар має заплатити. І так шахраї працюють день-два. В один момент ці люди з'їжджають, і потім з'являються всі умовні орендарі й у кожного по ключику від умовної квартири. Була ситуація, коли на одну квартиру з валізами прийшли п'ять-сім людей. Відповідно, за перший і останній місяць людина платить 30 000 гривень, за день таких орендарів може бути, наприклад, п’ятеро. Шахраї на них заробили і поїхали далі, бо зазвичай це не місцеві.
- За якими ще ознаками можна розпізнати фейкове оголошення чи шахрая?
- Коли моніторю OLX, то вже легко відстежую фейкові оголошення. Наприклад, шахрай пише, що квартира така-то, в районі Державності (колишня вулиця Генерала Жадова), а на фотографіях житло зі стелями вище трьох метрів, тобто це сталінки. Як рієлтор знаю, що таких квартир там не існує взагалі. Тому це вже підозріле оголошення.
Ще одна з ознак шахрайства - коли людина категорично здає без рієлторів. Але в нас так склалося, що комісію за оренду сплачує орендар. Тому для орендодавця це тільки плюс, якщо є рієлтор, потік клієнтів буде більшим.
- Чи можуть серед орендарів або рієлторів траплятися шахраї?
- Шахрайство може стосуватися подобових оренд. Наприклад, орендар зняв квартиру за 700 - 1000 гривень, прийшов і виніс телевізор, ще якусь техніку. В довгострокових квартирах зазвичай це рідше, тому що орендна плата вища і шахраям не вигідно щось з такого житла виносити. Знаю випадок, коли у чоловіка зняли квартиру на три дні, він випадково повз проходив, а його сусіди питають, чи в нього ремонт, бо вже батареї з квартири виносять.
Одна з найгірших схем - якщо шахрай представляється рієлтором, відповідно, його спільник - це орендодавець. Вони одне на одного грають, вони ніби одне одного не знають і їм легше тоді обдурити людину. Наприклад, власник каже: «Документів в мене зараз при собі немає». А рієлтор каже: «Та я вже 10 раз дивлюсь квартиру». А якщо ви попередньо шукали інформацію про цього рієлтора, дізналися, що він, наприклад, не працює в місті вже досить давно, він не член спілки фахівців з нерухомості, тобто ніяк його не можете ідентифікувати, то це теж питання.
- Чи змінилася ситуація з початку повномасштабного вторгнення?
- Фейкових оголошень з початку війни стало більше, тому що шахраї користуються болями людей. Їм вигідно, коли люди у відчаї і поспіхом шукають квартиру. Зараз, можливо, трохи менше таких випадків через те, що люди стають більш обізнаними в цих питаннях. Вони дивляться, коли виставлене оголошення, коли зареєстрований власник.
- Які категорії людей найчастіше потрапляють на гачок шахраїв?
- Це можуть бути люди похилого віку, які не перевірятимуть нічого, тому що для них це складно, але, зазвичай, такі люди вдесятеро підозріліші, ніж молодь. Часто на шахрайські схеми натрапляють студенти, особливо, коли для них це перший досвід оренди житла. Але більше на гачок потрапляють ті, хто знаходяться в стресових ситуаціях: переїзд з-під обстрілів тощо. Така людина згодна на ризик, вона готова перекинути гроші за квартиру, яку не бачила. Але краще втратити якийсь варіант, в якому ви не впевнені, ніж просто сплатити кошти. На жаль, це можуть бути також і військові, їм зазвичай стан квартири не принциповий, вони звикли до жорстких умов.
- Що робити людині, яку ошукали?
- У 90% люди нічого не роблять, тому що думають, що результату не буде. Але нормальним є звернення до поліції. Хоча щось вирішити через правоохоронців, якщо вас ошукали, вкрай важко. Також треба дивитися на конкретну ситуацію. Наприклад, якщо вас заселили в квартиру, а потім виганяють, не дотримуючись договору, це одне. Якщо неприємна ситуація сталась з рієлтором, який у певній організації присутній, бо в нас є асоціація професійних рієлторів, в нас є спілка фахівців з нерухомості, то якщо вийти на цю спілку і поскаржитися, можуть допомогти повернути кошти, аванс тощо.
Проте все залежить від людини. Наприклад, почалась війна і люди їхали, їм орендодавець скинув реальні фотографії, але зроблені сім років тому, ще до того, як квартира здавалась, а після цього там жили уже десять сімей, бригади будівельників тощо. Людина приїжджає і ніби квартира та, але стан в ній геть не такий. А їй сказали скинути завдаток, щоб квартиру нікому не показували, у таких випадках вона бере вже на себе якісь ризики. Тут бажано, щоб могли відео скинути або знайомий подивився квартиру. Бо, на жаль, у 90% випадків не додивились і не убезпечили себе самі орендарі майбутні.
- На що варто звертати увагу, щоб не натрапити на шахраїв?
- Однозначно треба прийти в квартиру, поспілкуватися з власником. Якщо людина каже, що жила тут, то має знати, де лічильники, де вода перекривається, хто сусіди, які магазини поруч тощо. Але якщо над цими запитаннями вона дуже довго думає, то виникають сумніви.
Також рекомендую звертатися до рієлторів. Зараз в Instagram дуже легко перевірити, наскільки довго людина працює, чи є якісь відгуки, нехай знайомі когось порекомендують.
Щодо договору оренди, то обов’язково мають бути паспортні дані орендаря, орендодавця, що здається, адреса, терміни дії, умови договору, яка сума, коли оплата, права та обов'язки сторін, перелік речей, акт приймання-передачі, щоб все було описано. Це необхідно як для орендаря, так і для орендодавця, щоб не виникало питань.
Комісію рієлтора та оренду варто сплачувати на картку, в ідеалі, на розрахунковий рахунок орендодавця. Це означає, що людина не з вулиці, в неї ФОП, вона офіційно працює, вона сплачує податки. У договорі бажано прочитати основні дані і звірити обов'язково документи орендодавця з тим, що він пред'являє. Якщо людина з якоїсь причини не може показати документи, або надає підроблені і каже: «Я власник квартири, ось документи», ви заходите в Опендатабот, вказуєте дані власника і дізнаєтеся, яка власність на нього записана. Це можна зробити також на порталі Мін'юсту, або через Дію, якщо є цифровий підпис. Це коштує приблизно 40 гривень, але так спокійніше.
Тож під час пошуку оголошень щодо оренди квартир варто ретельно перевіряти особу власника, не віддавати кошти за житло, яке ще не бачили, та бути уважними при розмові з орендодавцем або орендарем, щоб не стати жертвою шахраїв особливо зараз - під час війни, коли аферисти можуть скористатися душевним станом людини, щоб заробити на ній.