Салони Кропивницького: хто має право робити уколи краси

Ін'єкції, що покращують стан шкіри чи змінюють риси обличчя, - одна з найпопулярніших процедур у салонах краси України, зокрема й Кропивницького. Ботокс, філери, біоревіталізація - вибір великий та різноманітний. Проте, перш ніж довірити своє здоров’я салону краси, варто розуміти, що далеко не всі заклади мають право братися за голку.
Усім косметологічним салонам, які роблять ін’єкції краси, потрібна ліцензія Міністерства охорони здоров’я України (МОЗ). До такої медичної практики належать процедури косметичної корекції вад шкіри, визначення її естетичних недоліків, використання філерів і ботулотоксину, мікроголкова терапія, контурна пластика, апаратна епіляція, використання фізичних і хімічних агентів тощо.
Спеціальності «косметологія» в медицині немає, тому ці процедури може здійснювати лише лікар-хірург-дерматолог. Такий спеціаліст також лікує захворювання шкіри та інших органів, що супроводжуються косметичними дефектами, новоутвореннями шкіри.
Проконсультувати клієнтів салонів краси щодо раціонального застосування косметологічних процедур, раціонального та дієтичного харчування, а також надати неінвазивну косметологічну допомогу, в тому числі апаратну (крім як за медичними показаннями), може фармацевт-косметолог. Косметологічну допомогу може надавати медбрат або медсестра з косметичних процедур. Проте – виключно під керівництвом лікаря.
Тому, перш ніж обрати салон чи кабінет для косметологічних процедур, варто перевірити, чи є у закладу ліцензія МОЗ за спеціальністю «Хірургічна дерматологія», яка дозволяє медичну практику.
Директор департаменту охорони здоров’я Кіровоградської ОВА Олег Рибальченко в коментарі CBN розповів, хто контролює заклади на наявність ліцензії та чи є перелік таких салонів краси області:
«Департамент охорони здоров'я не відслідковує ліцензії на провадження медичної практики, оскільки це, за законом, контролює лише МОЗ. Воно може припиняти ліцензію, або її взагалі скасовувати, якщо є така потреба. Під час воєнного стану планові заходи державного нагляду припинили, але за наявності загрози, або звернення пацієнтів чи клієнтів, МОЗ здійснює позапланові заходи державного контролю. Ми можемо залучати своїх фахівців в цю комісію, але коли міністерство вимагає цього».
Копію ліцензії МОЗ або витяг з Ліцензійного реєстру МОЗ, із зазначенням переліку спеціальностей, за якими провадиться медична практика, салони краси мають розміщувати в доступному для споживача місці.
Журналісти CBN поцікавилися у кропивничанок, чи знають вони про те, що салонам краси, які провадять медичну практику, потрібно мати ліцензію. Більшість дівчат та жінок знають про це, деякі чули, а дехто зовсім не знав. Також ми запитали, на що містянки звертають увагу при виборі салону краси. Здебільшого - на наявність медичної освіти у працівників та на якість обслуговування.
«Там, де є ін’єкції краси, то, звісно, медична освіта дуже важлива, тому що я не довірилася б спеціалісту, в якого немає медичної освіти», - розповіла одна з жінок.
Ще одна кропивничанка зазначила кілька важливих для неї аспектів:
«Для мене важливі якість обслуговування, щоб був привітний персонал, також щоб у всіх співробітників була медична освіта, стерильність у кабінетах і щоб інтер'єр також був гарний».
(Імена не зазначаємо, оскільки опитування проводили на вулицях міста, відео можна переглянути на нашій фейсбук-сторінці).
Журналістка CBN звернулася до десяти популярних салонів краси міста, які в переліку послуг вказують ін'єкції, і дізналася, що лише в двох з них є ліцензія МОЗ. Деякі салони в процесі отримання, а в деяких нам повідомили, що вони вважають, що цей документ їм для роботи не потрібен. Від трьох ми не отримали відповіді.
Одна з містянок поділилася своїм досвідом відвідування салону краси (на її прохання ім’я не зазначаємо):
«Свого часу не обирала салон, де робила ін'єкцію ботулотоксину, за наявністю ліцензії МОЗ. Не знала, що це потрібно, думала, що достатньо медичного фаху людини, яка колотиме. Перед процедурою мене розпитали про стан здоров'я, дали підписати документ, в якому зазначалося, що я розумію ризики та ознайомлена з можливими наслідками. Це були загальні інструкції як про алергічні реакції тощо. Усно дали рекомендацію не ходити перші дні в сауну, гарячий душ тощо, та і все. Загалом наслідків і не було, але думаю, що якщо ще наважуся на подібні процедури, то обиратиму місце з ліцензією».
Тож, перш ніж обирати салон, потрібно обов’язково дізнатися, чи має заклад право робити ін’єкції краси, щоб не зіштовхнутися з негативними наслідками.