Стань водієм, якщо зможеш: кропивничани не можуть взяти талон на практичний іспит
Система талонів на здачу іспиту для отримання водійського посвідчення (за масовими повідомленнями кропивничан у соцмережах) дала збій. Скаржаться передусім ті, хто планує скласти практичний іспит з водіння. Головна причина - складність у тому, щоб взяти талон, та мала кількість сервісних центрів, у яких можна цей іспит скласти.
Соцмережі Головного сервісного центру МВС заполонили гнівні коментарі з претензіями та запитами про те, чому в тому чи іншому місті не виходить отримати заповітний талон. Подібна ситуація склалася й у Кропивницькому. Люди безнадійно моніторять сайт для електронного запису, а відчайдухи стоять на морозі в живій черзі до терміналів.
Ми поспілкувалися з двома кропивничанками, які побажали залишитися анонімними. Вони стали заручницями відсутності талонів. Одна з них розповідає, що полювання на талони триває місяцями:
«Ну рахуйте, що я повних чотири місяці намагалася зловити цей талончик для здачі практичного іспиту. Ставила будильник на ніч, щоб уночі подивитися на сайті. Оновлювала цю програму цілодобово, і талончиків не було. У них ще є бот в Телеграмі, який сигналізує про талончики, але поки ти перейдеш по посиланню, його хтось вже встигає забрати.
Я не пробувала, але є люди, які стоять біля сервісного центру від п’ятої ранку, і намагаються взяти талони у терміналах, які стоять в сервісних центрах. Ще річ у тім, що здавати можна тільки у Кропивницькому та Олександрії, через це люди взагалі їздять у сусідні області. Їздять в Умань, у Миколаївську область, туди, де легше зловити талон».
Основними проблемами, які спровокували такі «голодні ігри», стало скорочення кількість сервісних центрів. Їх поменшало у 2023 році, таке суттєве скорочення (зі 148 до 55) аргументували покращенням контролю їхньої діяльності та запобіганням корупції.
Як заявив у коментарі в рамках марафону «Єдині новини» керівник Головного сервісного центру МВС Микола Рудик суттєвою проблемою є нестача екзаменаторів, які приймають практичні іспити на водіння.
«На превеликий жаль, у деяких регіонах у нас не вистачає саме екзаменаторів, які приймають практичні іспити».
До цього додається посилене навантаження через можливість складати іспит не три рази, як було раніше, а необмежену кількість разів.
Через неабиякий розголос та системність проблеми, люди почали жартувати та робити меми на дану тему.
Якщо вже згадана кропивничанка все ж змогла здобути талон та отримати водійське посвідчення, то у наступної цей процес досі триває. Жінка розповіла про свій досвід:
«Мені не вдається отримати талончик. Я заходжу на сайт, сьогодні вранці їздила в сервісний центр, та навіть сфотографувала термінал, де написано, що талонів немає. Останній раз до цього я їздила в сервісний центр у жовтні, я взяла талон на 15:45, проте мені сказали, що я не встигаю скласти іспит. А наступного разу не було, я до цього часу не можу взяти талон.
Я користуюся різними способами. Дивлюся і на сайті сервісного центру, і бот в Телеграмі дивилась. Там мені показує що є талони, але поки я відкриваю посилання, то вони вже зникають. Знаю, що є люди, які це роблять довше, прокидаються о п’ятій ранку, займають черги, але я вважаю, що це проблема, яку має вирішувати керівництво. Нібито цю електронну систему зробили для спрощення, та щоб зменшити корупційні ризики, але це все так затягується та унеможливлюється, що люди хочуть йти на ці корупційні ризики».
Як нам розповіли, вже є багато охочих купити талони, адже полювання затягуються на місяці. Трохи пошуків, і в соцмережах ми знайшли сторінки, які пропонують такі «послуги». Ціни на талони різняться залежно від унікальності дати й часу.
Записатися самостійно та перевірити наявність талонів у нас не вийшло, адже для повної процедури необхідно складати теоретичний іспит та завершити практичну підготовку в автошколі.
Ми неодноразово пробували зв’язатися з представниками Регіонального сервісного центру МВС, телефонували на вказані на сайті номери, проте відповіді не отримали. У відділі комунікацій Головного сервісного центру нам сказали, що нададуть відповідь про ситуацію з талонами тільки за офіційним інформаційним запитом. Тому ми його надіслали. Відповіді оприлюднимо як тільки їх нададуть.
Скарги сотень людей в Інтернеті, розслідування журналістів, та те, що нам розповіли жінки, які місяцями не можуть потрапити на практичний іспит, вказує на те, що проблема є глобальною та гальмує роботу важливої державної послуги. Попри це, офіційно озвучених шляхів розв'язання проблеми на момент написання тексту не було.