Як у Кропивницькому замість спортмайданчику почали зводити ЖК

Перегляди: 1251
Колаж CBN

Більшість жителів міста прагнуть до організації простору для комфортного життя. Зелені зони, дитячі майданчики, пішохідні доріжки є невіддільними атрибутами цього процесу. Що стосується Кропивницького, то ситуація тут неоднозначна, оскільки, попри наявність таких об’єктів, місцеві жителі регулярно скаржаться на їхній дефіцит та технічний стан.

Яскравим прикладом такої ситуації могла б стати історія, що розгорнулась навколо спортивного майданчика з гумовим покриттям, що знаходиться по вулиці Наталії Бракер (колишня вулиця Суворова) навпроти Кропивницького слідчого ізолятора. На місці колишнього спортивного комплексу почали зводити сучасний житловий комплекс.

Спортмайданчик з гумовим покриттям навпроти Кропивницького слідчого ізолятора.Спортмайданчик. Фото: Google maps.

Проте ситуація навколо цього об’єкту не однозначна - питання не лише у факті забудови. Тож ми розібрали деталі цієї історії.

Історія створення майданчика для хокею на траві

Історію цього об’єкта журналісту CBN розповів начальник управління молоді та спорту Кропивницької міської ради В’ячеслав Гурський.

Як він зазначив, за часів Радянського Союзу по всій країні почав активно розвиватися хокей на траві, а Кропивницький (тоді ще Кіровоград) став одним із його найпомітніших осередків. Саме на цьому майданчику тренувалися місцеві команди. Цікаво, що обласний центр представляли дорослі чоловіча та жіноча колективи з хокею на траві, які демонстрували хороші результати у найвищих дивізіонах країни. Також там існувала і дитяча академія:

«За радянських часів цей спортивний комплекс відвідували діти – вони там і спортом займалися, і просто розважалися. Звісно, там проводилися заходи, адже працювала дитячо-юнацька спортивна школа, в якій на той час займалися діти», - розповів посадовець.
У 90-х роках минулого століття Всеукраїнське фізкультурно-спортивне товариство «Колос» збудувало там масштабний спортивний комплекс, до якого входили поле для хокею на траві, майданчики для тенісу та гандболу і дві спортивні зали. Там також розміщувався навчальний центр для підвищення кваліфікації працівників аграрної сфери.

Загалом історія товариства «Колос» розпочалася ще 19 серпня 1950 року під назвою Добровільне спортивне товариство «Колгоспник». Було підпорядковане Комітету у справах фізкультури та спорту при Раді Міністрів УРСР. У 1969 році «Колгоспник» був реорганізований у Добровільне сільське спортивне товариство «Колос». Під час реорганізації до нього було перевели ряд спортивних колективів з ДСТ «Спартак», «Буревісник» та «Авангард». У 1987 році колишні спортивні товариства профспілок «Авангард», «Зеніт», «Буревісник», «Колос», «Локомотив» і «Спартак» об'єдналися у Всесоюзне добровільне фізкультурно-спортивне товариство профспілок.

Хокей на траві ДЮСШ «Авангард» - Гребінківської громадиХокей на траві. Фото: ДЮСШ «Авангард» - Гребінківської громади.

У 1990 з цього об'єднання утворилося зокрема Всеукраїнське фізкультурно-спортивне товариство «Колос» агропромислового комплексу України. У 2018 році спортивне товариство перейменували на Громадську організацію «Всеукраїнське фізкультурно-спортивне товариство «Колос». У кожній області України були місцеві організації «Колоса».

Від розвитку локального спорту до занепаду фізкультурно-спортивних товариств

У багатьох може виникнути запитання: чому такий масштабний спортивний комплекс, який роками не простоював без діла, занепав? Відповідь лежить у площині кінцевого власника цієї інфраструктури. Після відновлення незалежності України, територія комплексу разом з усім майном перейшла у власність Центральної ради «Колоса», що знаходилася у Києві.
«Наше місто не мало жодного стосунку ні до землі, ні до обладнання, яке там знаходилося. Також, варто зауважити, що цим об’єктом володіло фізкультурне товариство, а не приватна структура. На той час діяли фізкультурні товариства, такі як “Динамо”, “Колос”, “Спартак”, “Україна”. Тобто існувала розгалужена спортивна система. Усе це майно передали не обласному, а центральному органу — фізкультурно-спортивному товариству “Колос”», - розповів В’ячеслав Гурський.
А вже у 2016 році держава припинила фінансування по всій країні фізкультурно-спортивних товариств і дитячо-юнацьких шкіл, що знаходилися при них. Це стосувалося і організації «Колос», яку фактично розформували. У цій ситуації наше місто підстрахувало тренерів, які залишилися без роботи та дітей, які втратили місце для заняття спортом. Всіх охочих розподілили по спортивних секціях міста. Що стосується хокею на траві, то посадовець зазначає, що його не стало ще раніше:
«Ще до цієї всієї історії хокей у нас, як вид спорту, зник. Сталося так з об'єктивних причин. З початку війни в 2014 році частина тренерів поїхали, частина пішли і просто не було кому працювати. І хокею як такого вже у нас на той час не було. І от у 2016 році уже там ніхто не займався», - розповів В’ячеслав Гурський.
Проте історія комплексу на цьому не завершується, оскільки обласний осередок організації «Колос» у ті часи звернувся з проханням до міської ради взяти на баланс майно, яке знаходиться на тій території, тобто майданчики, паркани, роздягальні і так далі. Проте земельна ділянка не перейшла у власність міста, оскільки вже тоді вона мала приватного власника, прізвище якого у міськраді нам не озвучили.

Що стосується інфраструктури, то міська рада взяла її на свій баланс і протягом багатьох років доглядала за нею. Також В’ячеслав Гурський розповів, що місцева влада тривалий час намагалася знайти застосування для цього майданчику:
«Пробували ми туди залучити футбол, гандбол, але сама гума, структура цього покриття, не дозволяла займатися там цими видами спорту. І ми перепробували все, що тільки можливо, щоб залучити до тренувальних процесів, бо не хотілося, щоб майданчик стояв пустим пам'ятником. Але тренери, провівши одне-два тренування, відмовлялися, тому що це було травмонебезпечно. Це було не те покриття, яке потрібне», - додав посадовець.
Також на майданчику пробували проводити спортивно-масові заходи. Ідея виникла через те, що такі події передбачають меншу рухову активність. Проте небезпека травмуватися нікуди не зникла, тож від цієї ініціативи теж відмовилися. Потім спробували картинг та авіамоделювання, але і це не вдалося. Усе впиралося у якість покриття, яке вже давно не відповідало необхідним стандартам. Через те, що майданчик був не здатен виконувати своє пряме завдання, він почав простоювати.

Згодом до міськради звернулася особа, яка мала право власності на цю територію, з пропозицією побудувати там житловий комплекс та з проханням до місцевої влади прибрати всю інфраструктуру, яка там знаходиться. Кілька разів землевласнику відмовляли, оскільки посадовці зберігали надію все ж знайти застосування майданчика. Проте власник подав до суду, який зобов’язав Кропивницьку міськраду прибрати всю інфраструктуру, що там знаходилася.

На перший погляд ситуація є очевидною, проте все змінює інформація із судового реєстру, який орієнтовно стосується саме цієї ділянки. Там йдеться про територію, на якій знаходиться покриття з регуполу, обладнання та інвентар для хокейного поля яка знаходиться за адресою вулиця Яновського 65/52 в обласному центрі.

Судовий реєстр щодо землі, на якій знаходиться майданчик у Кропивницькому.Фото: Єдиний державний реєстр судових рішень.

За цією інформацією стає зрозуміло, що земля належала Кропивницькій громаді та від 12 травня 2022 року вона здавалася в оренду ТОВ «Альфа Граунд». На сайті YouControl зазначено, що директором цього підприємства зазначений Сергій Сукач, який також має посаду генерального директора компанії, яка зараз зводить на території колишнього спорткомплексу сучасний ЖК. Судовий процес почався через можливе незаконне вибуття території з власності громади. Як повідомила на запит CBN речниця Кіровоградської обласної прокуратури Олеся Панченко, досудове розслідування у цій справі триває, проводяться експертизи, про підозру наразі нікому не повідомляли.

У спробі з’ясувати, хто ж став власником цієї землі ще в часи, коли вона тільки потрапила у приватні руки, журналіст CBN звернувся до Юрія Махна, який у ті часи займав посаду керівника громадської організації «Кіровоградська територіальна організація всеукраїнського фізкультурного-спортивного товариства "Колос"», та розповів наступне:
«Спочатку цю територію всю передали під охорону Кропивницької станції техобслуговування. Тому що цю базу купив депутат Верховної Ради України VII скликання Таріел Васадзе. Він придбав її у "Колоса", виплатив їм по-моєму, 10 мільйонів гривень, точно не знаю. І передали цій станції просто для того, щоб вона нею не користувалася, але охороняла і доглядала за нею, щоб її не розікрали. І вони поставили там охорону».

Але, за словами Юрія Махна, за час перебування цієї охорони на об’єкті зникло багато майна.

Таріел ВасадзеТаріел Васадзе. Фото: Forbes.

Замість спортмайданчика - багатоповерхівки

Не зважаючи на те, що є питання законності, яке перевіряють шляхом досудового розслідування, на території, про яку йшла мова, вже зводять будинки. На сайті житлового комплексу «Park House» зазначено, що після завершення будівництва з’являться дев’ять житлових будинків. Кожен з них матиме свій підземний паркінг.

Детально про будівництво CBN розповів генеральний директор компанії-забудовника Сергій Сукач:

Ви є у Telegram? Підпишіться на наш телеграм-канал, там ми часто повідомляємо те, про що на сайті не пишемо: https://t.me/cbnua

«Земельна ділянка, де будується ЖК “Park House”, знаходиться в оренді вже не один рік на законних підставах. Це підтверджується договором оренди і витягом з державного земельного кадастру, які опубліковані на офіційному сайті нашого житлового комплексу. Ми взяли занедбану територію з комплексом старих, непридатних для використання будівель. Ні стадіон, ні ці будівлі не використовувалися за призначенням понад 30 років. І місто теж не мало можливості на ній щось робити, бо майно знаходилося у приватній власності попередніх власників. Ми його викупили і будуємо на цьому місці житловий комплекс високого рівня».

park_house_2025-05-27_1Генплан. Фото: «Park House».

Те, що на місці колишнього майданчика «Колоса» зводиться сучасний ЖК - вже факт. У цьому питанні турбує не тільки зміна способу використання цієї землі, а й досі незакрита справа стосовно можливого її незаконного вибуття з власності громади. Втім, загалом ситуація з майданчиком показує, як швидко без постійної підтримки може занепасти навіть добре налагоджена інфраструктура, оскільки цей майданчик - лиш один серед багатьох із подібною долею по всій країні.

ССО РЕКРУТИНГ