Жінки в ЗСУ: мобілізація, рекрутинг та відстрочка

Перегляди: 87
Фото: ArmyInform

Останнім часом в інформаційному просторі часто порушують тему жіночої мобілізації. І хоч примусової мобілізації для жінок в Україні немає, людей все одно турбує питання того, кого та за яких умов можуть мобілізувати.

Серед тих, хто в публічному просторі згадував про мобілізацію жінок, і скандальна нардепка Мар'яна Безугла, і колишній головком Валерій Залужний. Проте більшість людей все ж схиляються до позиції, що такі заходи не є необхідними, та можуть нашкодити більше, ніж принести користі.

Ви є у Telegram? Підпишіться на наш телеграм-канал, там ми часто повідомляємо те, про що на сайті не пишемо: https://t.me/cbnua

Жінки вже не один рік є великою частиною українського війська, частка жіночого воїнства зростає щороку, а гендерні бар’єри все менш помітні. Держава робить багато кроків для рівності. Жінки мають право обіймати ті ж посади, що й чоловіки, хоча нерідко досі стикаються з сексизмом.

photo_5_2024-11-27_13-06-47 

Військовозобов’язані жінки

В Україні з жовтня 2023 року існує обов’язковий облік військовозобов’язаних жінок, проте лише конкретних професій.

Військовозобов’язаними є жінки-медики, віком від 18 до 60 років. Спеціальність враховується і за дипломом, і за фактичним місцем роботи. Військовий облік жінок 2023 регулює наказ Міністерства оборони України від 7 лютого 2022 р. № 35.

Так само як і чоловіки, військовозобов’язані жінки мали ставати на облік, оновлювати дані, та можуть бути оштрафовані за порушення цих вимог.

Чи можуть мобілізувати військовозобов’язану жінку

Наразі обов’язкової чи примусової мобілізації жінок до війська в Україні немає. Змін до мобілізаційного законодавства не вносили, всі, навіть жінки-медики можуть бути призвані лише за добровільною згодою.

Жінки віком від 18 до 25 років можуть добровільно пройти базову військову підготовку за умови, що придатні за станом здоров’я. Підготовка включає загальновійськовий та фаховий етапи і триває три місяці під час воєнного стану. Жінки, як і чоловіки, мають право самостійно обрати рік для проходження цієї підготовки.

Для чоловіків того ж віку участь у базовій підготовці є обов’язковою. Після її завершення вони не підлягають мобілізації до досягнення 25-річного віку.

Хто з жінок не підлягає призову на службу

Згідно із Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу», жінки мають право на відстрочку від мобілізації за наявності певних обставин, в основному це такі ж підстави, як і для чоловіків.

Не підлягають мобілізації:

  • Жінки, якщо їхній чоловік проходить військову службу, і вони мають дитину до 18 років.

  • Подружжя, яке виховує трьох і більше дітей віком до 18 років, за умови відсутності заборгованості зі сплати аліментів понад три місяці.

  • Особи, непридатні до служби за станом здоров’я або через вік.

  • Жінки та чоловіки, які мають дитину до 18 років, якщо другий з батьків помер, позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти або перебуває у місцях позбавлення волі.

  • Опікуни та прийомні батьки, які виховують дитину з інвалідністю до 18 років або повнолітню дитину з I чи II групою інвалідності.

  • Особи, які виховують дитину до 18 років із тяжкими захворюваннями, такими як ураження нервової системи, вроджені вади, онкологічні захворювання, параліч, психічні розлади, цукровий діабет I типу або захворювання нирок.

  • Усиновлювачі, які виховують дитину до 18 років, яка раніше була сиротою.

  • Особи, чиї чоловік або дружина є особами з інвалідністю I чи II групи.

  • Особи, чиї чоловік або дружина мають інвалідність III групи через втрату кінцівок, органів, або якщо вони страждають на онкологічні чи психічні захворювання.

  • Особи, які мають батьків або батьків чоловіка/дружини з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, здатних за ними доглядати.

  • Особи, чиї близькі родичі загинули або зникли безвісти під час АТО чи бойових дій у період воєнного стану.

  • Особи, чиїм близьким родичам присвоєно звання «Герой України».

Також не мобілізують заброньованих працівників, студентів денної форми навчання, докторантів та інтернів.

photo_2_2024-11-27_13-06-47 

Чи можуть військовозобов’язані жінки виїжджати за кордон

Усі жінки, зокрема військовозобов’язані, які стоять на військовому обліку, мають право виїхати за кордон. Не можуть вільно перетинати кордон тільки жінки, які проходять службу за контрактом та державні службовиці.

Сексизм в українській армії

Військовослужбовиця Олександра Сахарук у авторській колонці Hromadske пише: «Найчастіше “у війську немає статі/гендеру” я чула, коли зауважувала, що я не солдат, військовослужбовець чи побратим, а солдатка, військовослужбовиця та посестра. Тоді чоловіки, обурені тим, що жінка хоче, щоб до неї звертались як до жінки, вражено промовляли: “У війську немає статі”». 

Олександра висвітлила найвагоміші проблеми з точки зору статевої дискримінації у Збройних Силах України. З найпростішого - це невідповідність військового спорядження, часто бригади не мають жіночої форми, білизни та необхідних розмірів одягу для військовослужбовиць. Те саме з медичною підтримкою, жінок не забезпечують прокладками та тампонами, у військових лікарнях та шпиталях часто немає гінекологинь/гінекологів та мамологинь/мамологів. Інфраструктура також не задовольняє потреб бійчинь, адже здебільшого жінки навіть не мають окремих душів чи туалетів.

photo_1_2024-11-27_13-06-47 

Нерідко проявляються прояви мізогінії та сексизму з боку військовослужбовців, зокрема Олександра Сахарук пише: «Якось один офіцер прийшов до мене давати “савєти”. Казав, що мені бракує жіночої мудрості та хитрості, що треба менше говорити та сперечатися, що жінка не має бути такою гучною та інша сексистська маячна. У межах своїх “порад” навіть зауважив, що мене таку можуть убити свої ж».

До побутових проблем та зневажливого ставлення також додаються й випадки харасменту, сексуальних домагань тощо. Проте порівнюючи поточний стан війська з тим, що Україна мала до повномасштабного вторгнення, позитивна динаміка є відчутною.

Попит на військову службу в жінок

Центри рекрутингу, які почали відкриватися в Україні цього року показали, що жінки теж мають бажання та активно долучаються до військової служби. В різних структурах Збройних Сил України вже було понад 60 000 жінок військових.

Ректрутерка Центру рекрутингу української армії в Кропивницькому Леся Нестройна під час заходу присвяченому рекрутингу розповіла про жінок, які бажають долучитися до війська.

«Часто звертаються матері, які самостійно виховують дітей, та вважають, що не можуть фінансово стягнути дитину. Ми їм розказуємо про всі перипетії служби. Розповідаємо їм про БЗВП. Найболючіше питання, це діти, я завжди запитую: “З ким залишиться ваша дитина?”. Бувають такі випадки, що мати зривається з навчального центру, бо в дитини температура, це неприпустимо», - розповіла Леся.

Рекрутерка також наголосила, що немало жінок звертаються до служби у війську через матеріальне забезпечення, це стає для них вирішальним фактором.

«Наймолодша кандидатка, яка зайшла через наш центр, це Анастасія, 19 років. Студентка будівельного коледжу. Вона півроку намагалася потрапити на військову службу. Коли відкрився центр рекрутингу, вона звернулася до нас. Ми завели її в окремий штурмовий батальйон, зараз вона на навчанні. Весь процес відбувався в телефонному режимі, ми її навіть не бачили. Ми питали в неї, чому ти вирішила піти до війська, а вона говорить: “Я не можу на це все дивитися, я не можу дивитись як чоловіки тікають”».

За словами Лесі Нестройної, більша частина жінок, які звертаються до рекрутингового центру, віком до 40 років. Жінки переважно обирають тилові посади: забезпечення, бухгалтерія, діловодство. Також велика кількість охочих стати медикинями. Вистачає й тих, хто хоче на бойові посади: снайперки, операторки БпЛА тощо.

photo_3_2024-11-27_13-06-47 

17% усіх звернень до рекрутингового центру складають жінки, а серед кандидатів на службу, які після центру дійсно звернулися до бригад, - 25% жінок.

У Збройних Силах України зараз служать понад 67 тисяч жінок, більшість із яких виконують військові обов’язки. За словами заступниці міністра оборони Наталії Калмикової, серед них 19 тисяч є працівницями, а решта — військовослужбовиці.

Зміни в законодавстві 2018 року дали жінкам можливість займати посади у військових структурах. Тепер вони все частіше обирають спеціальності, які раніше вважалися суто чоловічими, зокрема керують артилерією, дронами або займаються стрільбою.

Чиновниця зазначила, що хоча мобілізація жінок в Україні не проводиться, їхня кількість у ЗСУ зростає ще з 2014 року, а після початку повномасштабної війни цей процес значно прискорився.

Фото: ArmyInform, DW.