1500 гривень ветеранам для занять спортом: як ставляться до ініціативи на Кіровоградщині
Міністерство у справах ветеранів України з 15 січня 2025 року впровадило програму, за якою ветерани щоквартально, тобто кожні три місяці, можуть отримати 1500 гривень на заняття спортом.
Кілька ветеранів з Кіровоградщини розповіли CBN про своє ставлення до ініціативи.
Переваги та недоліки програми на думку ветеранів та тренерів з Кіровоградщини
Кропивничанин Сергій Кукушкін служив у лавах 57 окремої мотопіхотної бригади. Військовослужбовець брав участь у боях на Бахмутському та Куп’янському напрямках. Після двох тяжких поранень став ветераном війни. Кропивничанин у коментарі CBN зазначив, що позитивно ставиться до ініціативи Мінветеранів та планує долучитися до програми.
«Переваги ініціативи - це однозначно мотивація займатися спортом, відновленням і загалом приділяти більше уваги собі. Проте не у всіх залах ціна абонемента становить 500 гривень. Подекуди ціни починаються від 700-1000 гривень і вище. Тому 1500 гривень раз на квартал — це вже щось, але, на мою думку, це дуже-дуже скромний спортзал, щоб відповідати такому ціновому діапазону. Багато моїх побратимів уже підтримали цю пропозицію та оформили ці кошти», - розповів Сергій Кукушкін.
Воїн додав, що загалом позитивно ставиться до ініціативи, оскільки, по-перше, держава почала підтримувати здоров'я ветеранів, а по-друге, з нинішніми цінами важко просто прожити, не кажучи вже про додаткові витрати, такі як абонемент у спортзал чи оздоровчі процедури.
Ветеран з Кіровоградщини Арсен Рябошапко служив у 77 окремій десантно-штурмовій бригаді. Під час виконання бойового завдання на Бахмутському напрямку отримав важкі кульові поранення в стегна, після чого його звільнили зі Збройних Сил України. Арсен Рябошапко розповів, що долучився до програми та отримав виплату. Кошти він передає партнерам, які допомагають ветеранам займатися в мережі спортивних залів безплатно:
«Я добре ставлюсь до усіх ініціатив, які мали б допомогти ветерану чи військовим та які йдуть від держави та не тільки. Проте мене більше турбує, що питаннями ветеранів, більшою мірою займаються не ветерани, а люди, які досить далекі від реалій ветерана та і війни в цілому».
Також воїн зазначає, що не чекав, поки держава почне щось робити, а почав шукати можливості допомогти ветеранам. Тому він з побратимом створив громадську організацію “Вільні Воїни” для того, щоб ветерани займалися різними видами спорту, як адаптивними, так і не адаптивними. Також вони домовилися з мережею спортивних залів в Одесі, щоб члени ГО, тобто ветерани, могли займатися з тренером.
Арсен Рябошапко додав, що для ветеранів такі ініціативи є необхідними, тому що під час занять спортом, особливо в колективі, людина не лише підтримує своє здоров’я, а також може знайти однодумців:
«Після поранення втрачається впевненість у собі, особливо при втраті кінцівок. А заняття спортом, особливо в колективі однодумців, допомагає набратися впевненості, яка надалі транслюється на інші сфери життя».
Ветеран Олександр з Кропивницького, який побажав залишитися анонімним, розповів, що ініціатива непогана, проте він вважає, що є багато питань щодо реалізації:
«В принципі, ідея непогана, але є нюанси. Наприклад, як хлопці, які живуть у районах, зможуть цією послугою скористатися, тому ще не у всіх районних центрах є спортклуби. Ще є питання стосовно того, чи входить у плату інструктор, чи ні, які спортзали долучаються до програми. Також не всі можуть оформитися через дію, не всіх програма пропускає».
Воїн зазначив, що багато ветеранів зі схваленням сприйняли ідею, оскільки держава, на їхню думку, не впроваджує достатньо ініціатив для них.
Зі слів інших військовослужбовців, серед ветеранів є ті, хто не схвалює реалізацію програми. Вони зазначають, що краще б знайти можливість, щоб кошти перенаправили на фінансування ЗСУ, на закупівлю FPV-дронів, транспортних засобів, екіпірування для бійців.
Фітнес-тренер з Кропивницького Олександр розповів, що, на його думку, 1,5 тисячі гривень на три місяці - це мало. Тому що, окрім того, що треба оплачувати спортзал, такі люди зазвичай приходять відновлювати свій фізичний стан після поранень і їм потрібен реабілітолог. Чоловік зазначає, що, наприклад, в Одесі додаткові заняття з реабілітологом та заняття в спортзалі на місяць можуть коштувати 6 тисяч гривень. Але є тренери, які займаються з військовими безоплатно, тож є різні варіанти.
Як подати заявку на участь у програмі
Заявку на участь у програмі можуть подати учасники бойових дій або люди, які мають статус особи з інвалідністю внаслідок війни. Інформація про статус УБД чи ОІВВ має бути в Єдиному державному реєстрі ветеранів війни. Також потрібно авторизуватися в застосунку Дія, мати підтверджений реєстраційний номер облікової картки платника податків, бути старшим за 18 років та відкрити спеціальний рахунок Дія.Картки у банку-учаснику програми.
Щоб подати заявку, ветерани або ветеранки мають зайти в Дію та натиснути — Сервіси — Ветеранський спорт та ознайомитися з умовами послуги. Далі відбудеться перевірка на відповідність вимогам. Потім потрібно відкрити та обрати Дія.Картку для виплат, перевірити заяву, натиснути Надіслати та очікувати на зарахування коштів. Подати заявку на участь потрібно до 20 числа першого місяця кварталу: до 20 січня, з 1 до 20 квітня, з 1 до 20 липня та з 1 до 20 жовтня.
Грошову допомогу можна використати на оплату послуг у сфері фізичної культури та спорту: у тренажерних залах, спортивних майданчиках, спортивних секціях, спортивних клубах. Зазначені заклади мають працювати у сфері діяльності «Фізична культура і спорт» та мати код категорії продавця 7941.
Кошти потрібно використати повністю або частково впродовж кварталу, в якому їх зарахували. Наприклад, допомогу, яку отримали в першому кварталі, потрібно витратити до кінця березня. Якщо кошти використати частково — залишки повернуться на рахунки Мінветеранів, а ветерану автоматично нараховуватимуть кошти у наступному кварталі. Якщо взагалі не скористатися коштами впродовж кварталу — вони повернуться на рахунки Мінветеранів, а людина не братиме участь у програмі. Щоб отримати виплату у наступному кварталі, потрібно повторно подати заяву у застосунку Дія.