Нацбанк попереджає про нові шахрайські схеми
У зв'язку з війною в Україні шахраї створили нові злочинні схеми.
Про це на повідомляє Національний банк України на своїй сторінці у Facebook.
Перша схема, якою послуговуються шахраї, - під виглядом евакуаційних перевезень просять передоплату на картку, однак своїх обіцянок не виконують і зникають.
Щоб уникнути обману, варто купувати квитки на потяги чи автобуси лише на офіційних онлайн-ресурсах. У разі перевезень приватними авто незнайомими особами наполягайте на передплаті готівкою у момент відправлення, не перераховуйте кошти авансом.
Друга схема - зловмисники публікують фейкові оголошення про готовність здати в оренду переселенцям квартири і просять внести передоплату на картку, а після отримання коштів відключають свій номер.
Таких «орендодавців» можна перевірити кількома способами. Якщо у місті, де ви плануєте винаймати житло, у вас є знайомі, то попросіть їх перевірити житло за адресою, за можливості - познайомитися з людьми, які його здають.
Крім того, можна «забронювати» квартиру з обіцянкою переказати кошти найближчим часом, а потім знову зателефонувати з пропозицією винайняти квартиру, але вже з інших номерів. Якщо у розмові не згадають про «бронь», то велика ймовірність того, що це шахраї.
Третя злочинна схема - оголошення про збір грошей на лікування дітей, які нібито постраждали від російської агресії. Бували випадки, коли шахраї знаходили в інтернеті фото потерпілих людей і збирають кошти на допомогу «постраждалим».
Також зловмисники створюють фішингові сайти, які схожі на сайти справжніх благодійних фондів, але при цьому відрізняються адресою. Через фішингові сайти шахраї викрадають кошти, паролі, реквізити та персональні дані.
Щоб не потрапити на гачок, необхідно перевіряти правильність назви сайтів, на яких ви вказуєте свої дані. Адреси справжнього та шахрайського сайті можуть бути схожі за винятком одного чи кількох символів.
Якщо ви отримали посилання на сайт благодійного фонду у месенджері, SMS чи на своїй електронній пошті або побачили відповідне посилання у соціальних мережах не від офіційного джерела, не переходьте за посиланням. Краще ввести у пошуковій системі адресу сайту і лише тоді перейти на вебресурс.
НБУ нагадує, що допомагати армії та українцям, які постраждали від російської агресії, потрібно, але використовувати для цього треба надійні благодійні фонди та перевіряти на їх офіційних вебресурсах звіти про витрачені кошти.
Посилання Нацбанку, за яким можна перерахувати допомогу:
https://bank.gov.ua/ua/about/support-the-armed-forces - армії
https://bank.gov.ua/ua/about/humanitarian-aid-to-ukraine - українцям, які постраждали від російської агресії.