Медичні фахівці пояснили як отримати лікарську допомогу переселенцям
Під час воєнних дій, як і раніше, початковим кроком для доступу до більшості медичних послуг є візит до лікаря первинної допомоги.
Якщо ви переїхали в інший населений пункт, радимо у будь-якому разі тримати зв’язок з вашим сімейним лікарем - терапевтом або педіатром, якщо це можливо.
Навіть дистанційно лікар може допомогти у розв'язанні багатьох питань, пов’язаних зі здоров’ям:
- проконсультувати;
- видати електронний рецепт на “Доступні ліки” чи інсулін;
- створити електронне направлення.
Якщо зв’язку з вашим лікарем немає, то знайдіть іншого лікаря – укладати нову декларацію не потрібно.В такому разі потрібно звернутись до найближчого медичного закладу, який надає первинну медичну допомогу. Підказати номер телефону та адресу найближчого закладу первинки зможе контакт-центр НСЗУ. Телефонуйте за номером 16-77 у робочі дні з 9 до 18.00.
Під час воєнних дій лікарі первинної медичної допомоги мають вести облік переміщених пацієнтів за спеціально визначеною формою. У формі зазначаються прізвище, ім'я та по батькові пацієнта, дата народження, ліки, які приймає пацієнт із зазначенням дозування, а також дані про сімейного лікаря, з яким укладена декларація.
У лікаря, який надає первинну медичну допомогу можна отримати такі послуги:
- динамічне спостереження за станом здоров'я, діагностику та лікування захворювань, консультації щодо здорового способу життя;
- базові тести та аналізи (загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою, загальний аналіз сечі, рівень глюкози у крові, загальний аналіз холестерину, тести на вагітність, ВІЛ, вірусні гепатити, COVID-19, тропонін);
- направлення до лікарів вузької спеціалізації чи на обстеження;
- паліативну допомогу;
- рецепти на “Доступні ліки”, а також інсулін, якщо це повторний рецепт;
- щеплення відповідно до календаря вакцинації.
Також лікарі нагадують, що під час воєнних дій важливо зробити щеплення проти правця. Адже захворювання може розвинутися через травмування шкіри та поранення, ризик яких є високим в умовах воєнного стану. Для дорослих інтервал між ревакцинаціями становить 10 років. Тож перевірте дату останнього щеплення у себе та своїх рідних та своєчасно подбайте про вакцинацію. Це - безоплатно.
Джерело: Кіровоградський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України