Цікаве про ринок нерухомості у Кропивницькому

Перегляди: 4524

Ринок нерухомості України зараз переживає не найкращі дні. Кропивницький — не виняток. Особливо, зважаючи на те, як близько проходила лінія вогню ще кілька місяців тому. Зараз продаж квартир у Кропивницькому активізувався. Пов’язано це з відкриттям державних реєстрів. Тільки пропозицій і потенційних покупців не побільшало. Адже над містом все ще нависає загроза ракетних ударів з боку країни-окупантки.

Ви є у Telegram? Підпишіться на наш телеграм-канал, там ми часто повідомляємо те, про що на сайті не пишемо: https://t.me/cbnua

Що сталося з локальним ринком нерухомості з початком війни

Ситуація в місті вважалася складною ще до війни. Місцеві рієлтори стверджували, що на ринку панує серйозний дефіцит ліквідних житлових об’єктів. Пов’язували це з поступовим зменшенням кількості корінних містян. Ще на початку 2020-х пропозицій на продаж житла стало менше приблизно на 30%. При цьому вартість житлових об’єктів зросла на 10%. Це стандартний показник, пов’язаний з інфляцією і зі зростанням споживацьких інтересів.

Вартість купівлі заповітних квадратних метрів у Кропивницькому зросла на 23% з початком війни. Пов’язано це з тим, що центральні регіони залишалися відносно безпечними. Тож люди зі сходу, котрі не хотіли їхати далеко від дому й планували швидке повернення, осідали саме в центрі України.

Пропозицій у Кіровоградській області загалом стало менше на 92%. Це найбільший показник по всій Україні. При цьому попит впав лише на 16%. Знову ж таки, найменше в країні.

З орендою ситуація трохи інша. Пропозиції скоротилися на 73%, а попит різко зріс на 62%. Майже такі самі показники наприкінці травня 2022 року зафіксували в Чернівецькій, Івано-Франківській і Волинській областях. При цьому вартість самої оренди піднялася лише на 5%, а не на 100%, як у Львові, Івано-Франківську або Тернополі.

Первинне vs вторинне житло

У місті майже немає нових ЖК, будівництво яких заплановано на найближчі роки. Тому попит на ліквідне вторинне житло високий.

Скільки коштує квартира в Кропивницькому

Середня ціна за м² коливається в межах 28 945 грн (~ 696$). Місто розділене на 2 великі райони — Кріпосний і Подільський. Кожен з них налічує ще кілька мікрорайонів. Кропивницькому адміністративному округу підпорядковується також містечко Нове.

Найвища ціна на вторинну нерухомість як завжди в історичному центрі Кропивницького. Вона сягає 33 602 грн/м². Популярними районами для купівлі житлової нерухомості також вважають:

  • Ковалівку — від 30 858 грн/м²;
  • Шкільний — від 30 858 грн/м²;
  • Черемушки — від 35 183 грн/м²;
  • Фортечний — від 30 317 грн/м².

Після початку реконструкції парку Перемоги житло поблизу також стало популярним. Зараз там облаштували футбольні, волейбольні й баскетбольні майданчики, зони для купання. З’являються нові ресторани й кав’ярні.

За бюджетним житлом варто відправлятися на околиці Кропивницького. Найдешевші квартири — в околицях 101-го мікрорайону (від 21 209 грн/м²), Катранівки (від 24 412 грн/м²), Космонавтів (від 24 578 грн/м²). Також можна розглянути містечка Нове, Сонячне, Соколівське.

Доволі низька вартість вторинної нерухомості — в околицях мікрорайону 5/5. Тільки-от гостям Кропивницького буде корисно знати, що раніше поблизу Некрасівки зруйнували велике кладовище. Тож для економії місцеві робітники використовували могильне каміння. Його залишки досі можна помітити в більшості житлових будинків на вул. Велика Перспективна. При цьому вартість помешкання з площею від 80 м² може сягати 51 тис. дол.

Хто купує житло в Кропивницькому

Потенційні клієнти — молоді сім’ї з дітьми, а також місцеві аграрії й власники фермерських господарств. Вистачає в місті промислових об’єктів. Тож їхні працівники не менш активно скуповують квартири в старому житловому фонді.

Яке житло шукають потенційні покупці

Найбільший попит — на компактні 1-кімнатні квартири. Вони підходять як студентам, так і молодим сім’ям без дітей і пенсіонерам. Їхня ціна коливається в межах 22 тис. дол. Швидше скуповують житло на середніх поверхах. У топі — квартири з автономним опаленням. Високо цінуються так звані «сталінки» з використанням залізобетонних перекриттів. Достатньо зробити косметичний ремонт і замінити деяку сантехніку, аби отримати житло своєї мрії.

Сім’ї, а також люди, котрі працюють віддалено, віддають перевагу 2-кімнатним квартирам. Важливо, аби поблизу працювали магазини, кафе й ресторани, аптеки й поштові відділення, курсував громадський транспорт.

Яка ситуація з комісією для агенцій нерухомості

Середня квота — це 3-4% від продажу житлового об’єкта. При цьому сплачує її саме покупець, а не власник. Мінімальна плата, яку зазвичай просить посередник за свої послуги в Кропивницькому, — 600$.

Чи має популярність іпотека й лізинг

Не так, як у великих містах-мільйонниках. Річ у тім, що державне кредитування зазвичай розраховане на первинний ринок нерухомості. Оскільки в місті нових ЖК не так багато, то й іпотека не така популярна. Більшість покупців тримають свої заощадження в готівці. Тож відразу купують готове житло. Або, наприклад, продають свою стару квартиру й вибирають більше за площею помешкання.

Чи варто купувати житло в Кропивницькому

Варто з метою інвестицій або для власного проживання. Якщо для здачі в оренду — то зараз не найкращий час. Слід ретельно приглядатися до пропозицій на ринку. Перевіряти наявність дозвільних документів. Не так давно демографічний реєстр також був закритий, тож важливо, аби у квартирі не було зареєстрованих мешканців. З таким житлом можливі подальші труднощі.

Ціни на вторинну нерухомість в Кропивницькому поступово зростатимуть. Відбуватиметься це й після закінчення війни. З’явиться велика кількість переселенців і людей, котрі втратили своє житло в інших регіонах України. За сприяння держави вони купуватимуть бюджетні квартири в будинках старого житлового фонду. Зараз місто залишається доволі спокійним осередком для довготривалого проживання. Тож це ще одна причина, чому варто завестися житлом в Кропивницькому.