Медзаклади Кіровоградщини забезпечені всім необхідним на випадок тижневого блекауту
Директор департаменту охорони здоровʼя Кіровоградської ОВА Олег Рибальченко під час брифінгу сьогодні, 20 грудня, повідомив, що медзаклади Кіровоградщині готові до роботи в умовах блекауту до тижня і довше:
«Головним моментом для роботи закладів є не тільки наявність електропостачання, ми завжди говоримо про те, що для того, щоб працювати в стабільному режимі, потрібно чотири складові — електропостачання, теплопостачання, водопостачання і бажана наявність звʼязку.
Не всі заклади України спроможні забезпечити всі складові відповідно до рекомендацій Міністерства охорони здоров'я. Ми теж перейшли вже на дворівневу систему надання медичної допомоги: в першу лінію ми віднесли заклади, які мають можливість забезпечити тільки електропостачання, це всі заклади — 92 в області, для яких умовою контрактування НСЗУ і раніше була наявність генератора. Тому всі 100% медзакладів мають генератори, але мають їх не на повне забезпечення закладу.
Тому у перший рівень ми віднесли всі центри первинної медико-санітарної допомоги, тобто ті, які надають амбулаторну допомогу і ті, що не контрактують сервіс стаціонарної та хірургічної допомоги.
Другий рівень - заклади, які забезпечені тепло-, газо-, електро-, водопостачанням. Це всі багатопрофільні лікарні, за виключенням тих, що контрактують відповідні пакети. Виключення — Смолінська, Помічнянська, Побузька лікарні, вони продовжують працювати, але ми не проводимо госпіталізацію пацієнтів для проведення інтенсивної терапії, для того, щоб потім не забезпечувати екстрену евакуацію у заклади, які мають повноцінні реанімації».
Також Олег Рибальченко повідомив, що лікарі призупинили планові оперативні втручання та планову госпіталізацію через ймовірність тривалої відсутності світла (на зимовий період).
Лікарям, які мали проводити планові операції, НСЗУ відповідно буде виплачувати зарплату не по факту лікування конкретного пацієнта, а із розрахунку середньої ставки за період трьох місяців з найбільшим потоком пацієнтів, тобто у середньому зарплата не зміниться.
Також обговорили можливість консервації відділень, які не можуть використовуватися у разі відсутності опалення та забезпечуватися альтернативними видами електропостачання. У критичних ситуаціях пріоритетно забезпечать температурний режим для пацієнтів неонатологічних, пологових та відділень інтенсивної терапії.
У медзакладах створили запас ковдр, теплої форми персоналу, додаткового одягу для пацієнтів із залученням ресурсів закладу, коштів місцевих бюджетів та благодійної допомоги.
Окрім того, визначили пункти зберігання та накопичення, маршрути доставки питної, технічної води, продуктів, лікарських засобів, медичних виробів, дезінфекційних засобів. Лікарні забезпечили паливно-мастильними матеріалами із запасом у 7 діб, у тому числі для роботи генераторів. 17 медзакладів області мають для постійного звʼязку «Старлінк», інші працюють з обʼєднаною диспетчерською службою.
Керівники закладів охорони здоров’я, в яких відсутня можливість працювати тривалий час без централізованого електропостачання, а також тих, які будуть консервувати відділення у разі відсутності теплопостачання, зобов’язані провести заходи зі збереження коштовного обладнання у тимчасово законсервованих закладах/приміщеннях.
Створили умови відносно комфортного перебування працівників/пацієнтів: можливість приготування гарячої їжі (газові/бензинові пальники, буржуйки, розгортання польової кухні).
Потоки пацієнтів та відвідувачів закладів охорони здоров’я, які звертатимуться до пунктів незламності (якщо такі передбачені на території закладу), будуть розмежовувати.
Також розв'язали питання забезпечення киснем з врахуванням проблем логістики. Раніше використовували електричні засоби створення кисневих запасів — кисневі станції. Зараз лікарняні заклади забезпечені і кисневими балонами, і генераторами кисню.
Джерело: Олег Рибальченко під час брифінгу у Кіровоградській ОВА