Борги за газ у теплопостачальних підприємств Кіровоградщини перевищили мільярд гривень

Перегляди: 278
Фото ілюстративне

Загальна заборгованість підприємств комунальної теплоенергетики Кіровоградщини за спожитий газ сягнула понад мільярд гривень.

Про це на брифінгу повідомила директорка департаменту житлово-комунального господарства Кіровоградської ОВА Ольга Довжук.

«Так, станом на 3 квітня, за даними “Нафтогаз Трейдинг”, наші підприємства протягом опалювального сезону спожили 47 мільйонів кубічних метрів природного газу на суму 517 мільйонів гривень. За опалювальний сезон сплачено 317,7 мільйона гривень, а борг становить 199,6 мільйона гривень. Загальний борг сьогодні підприємств комунальної теплоенергетики перед "Нафтогаз Трейдингом" дорівнює 1 мільярду 176 мільйонів гривень. Але при цьому хочу вам зауважити, що підтверджена заборгованість з різниці в тарифах нашою територіальною комісією для підприємств комунальної теплоенергетики складає 1 мільярд 110 мільйонів гривень» - розповіла посадовиця.

Посадовиця висловила сподівання, що до початку наступного опалювального сезону наявні борги погасять, як це відбувалося і в попередні роки.

Як раніше повідомляв на Facebook-сторінці Міністр інфраструктури України Олександр Кубраков, уряд планує компенсувати підприємствам теплопостачання різницю в тарифах на тепло.

Ви є у Telegram? Підпишіться на наш телеграм-канал, там ми часто повідомляємо те, про що на сайті не пишемо: https://t.me/cbnua

За словами Ольги Довжук, існує також кредиторська заборгованість теплопостачальних підприємств, насамперед за розподіл природного газу. Борг перед ТОВ «Газорозподільні мережі України» перевищує 79 мільйонів гривень.

Посадовиця зазначила, що у першу чергу це підприємства: «Теплокомуненерго» Олександрійської міської ради – 37,7 млн грн, «Світловодськпобут» – 40,2 млн грн, «Долинський міськкомунгосп» – понад мільйон гривень і «Власівські мережі» – 281 тисяча гривень. Загальна сума боргу за розподіл, як вона й зазначала, становить 79,3 мільйона гривень.

Ольга Довжук також звернула увагу на те, що за результатами опалювального сезону залишилися борги бюджетних установ, які використовували природний газ для опалення своїх приміщень. Ця заборгованість складає 3,6 млн грн.

Щодо розрахунків за спожиту електричну енергію, директорка департаменту зазначила, що підприємства теплокомуненерго мають певний рівень розрахунків за перші два місяці року (січень-лютий), оскільки квартальна звітність ще відсутня. Загальні рівні розрахунків становлять майже 82%: «Світловодськпобут» – 100%, «Теплоенергетик» – 77,5%, «Онуфріївка - теплокомуненерго» – 100%, «Теплокомуненерго» Олександрійської міської ради – 75,6%, «Власівські мережі» – 91,3%, решта підприємств – 100%.

Дещо гірша ситуація спостерігається з розрахунками підприємств водопровідно-каналізаційного господарства. За словами Ольги Довжук, рівень оплати тут становить лише 51,4%, і за два місяці заборгованість зросла майже на 30 млн грн.

Вона наголосила, що органи місцевого самоврядування повинні звернути увагу на цю проблему і допомагати підприємствам водопровідно-каналізаційного господарства забезпечувати своєчасні та повні розрахунки за спожиту електроенергію, оскільки це є основою стабільного водопостачання для мешканців області.

«Розрахунки підприємств комунальної теплоенергетики та водопровідно-каналізаційного господарства за спожиті енергоносії передусім залежать від розрахунків споживачів за надані послуги. За послуги теплопостачання за два місяці (січень-лютий) рівень розрахунків становить лише 58,8%, що, зрозуміло, нас хвилює. Серед населення – 67,1%, підприємств та установ, що фінансуються з бюджетів усіх рівнів – 54%, державного бюджету – 43%, місцевих бюджетів – 56,5%. Заборгованість зросла. На сьогодні вона складає 722 млн грн, і значну частину цієї заборгованості формують бюджетні установи», - додала Ольга Довжук.

Серед найбільших боржників фігурують установи державного бюджету, борг яких сягає 28 млн грн. Зокрема, Державна льотна академія має борг 17,7 млн грн, і, за словами посадовиці, це питання не вирішується вже три роки. Квартирно-експлуатаційний відділ міста Кропивницький боргує 7,6 млн грн.

Найбільшими боржниками серед установ місцевих бюджетів є ТОВ «Світловодськпобут», де заборгованість становить 28,4 млн грн. Основну частину цього боргу (понад 11 млн грн) становить заборгованість Управління освіти, молоді та спорту Світловодської міської ради. Загалом, ситуація з розрахунками за теплопостачання у цьому районі, за словами Ольги Довжук, є дуже складною.

Вона також зазначила, що існують рішення судів щодо стягнення боргів, які не виконуються органами місцевого самоврядування.

Станом на 1 березня загальна заборгованість населення за спожиті житлово-комунальні послуги по підприємствах усіх форм власності складає 839,5 млн грн. Як зазначалося раніше, борг за послуги теплопостачання становить 722 млн грн, що на 51,1 млн грн (або 6,1%) більше, ніж на початок 2025 року. Це свідчить про зростання заборгованості споживачів за житлово-комунальні послуги.

Нагадаємо, що 19 серпня 2022 року Президент України підписав закон про мораторій на підвищення цін на газ і тепло.