Індексація пенсій у 2025 році: що зміниться для пенсіонерів Кіровоградщини
У березні 2025 року в Україні відбудеться індексація пенсій - це щорічна процедура, передбачена законом. За прогнозами, рівень підвищення пенсій відповідатиме інфляції за попередній рік, яка коливається від 13% до 17%.
Про це повідомила народна депутатка Леся Забуранна, заступниця голови парламентського Комітету із питань бюджету.
Як зміняться пенсії?
Індексація стосуватиметься більшості пенсіонерів. За словами Лесі Забуранної, розмір підвищення залежатиме від базової пенсійної виплати:
-
Мінімальне підвищення складе 100 грн.
-
Максимальне підвищення може досягти 1500 грн.
Окрім цього, пенсіонери віком від 70 до 80 років отримають додаткову надбавку, яка становитиме від 300 до 570 грн. Що стосується спеціальних пенсій, парламентський Комітет соціальної політики працює над тим, щоб вирівняти і збалансувати такі виплати.
Згідно з проєктом бюджету на 2025 рік, мінімальну пенсію в Україні залишать на рівні 2024-го — 2361 грн.
Також нещодавно Міністерство соціальної політики оприлюднило законопроєкт про пенсійну реформу, його планують погодити та найближчим часом подати на розгляд парламенту. У документі пропонуються суттєві зміни, спрямовані на докорінне оновлення пенсійної системи.
Підтримка вразливих груп населення
Окрім індексації пенсій, в Україні продовжили дію програми додаткової підтримки від ООН. Вона охоплює не лише пенсіонерів, а й дітей та людей з інвалідністю, які проживають у восьми областях, де ведуться активні бойові дії або поблизу цієї зони.
Допомога надається у вигляді доплат, які покривають різницю між базовою сумою 3250 грн і розміром пенсії чи соціальної допомоги громадянина. Наприклад, якщо людина отримує мінімальну пенсію у 2400 грн, то вона може претендувати на додаткові 850 грн від ООН.
Пенсійна реформа: новий підхід до нарахувань
Уряд також готує пенсійну реформу, яка має на меті змінити структуру пенсійної системи. Ключовим є оновлення солідарного рівня пенсій, введення базової пенсії та запровадження бальної системи нарахувань.
Основні зміни:
Складові пенсійної виплати: базова пенсія — однакова для всіх пенсіонерів, становитиме 30% від мінімальної зарплати. У 2025 році ця сума складе приблизно 1848 грн; страхова пенсія — залежатиме від трудового стажу та розміру зарплати, яку громадянин отримував протягом життя.
Бальна система: кожного місяця працевлаштовані громадяни зароблятимуть пенсійні бали залежно від співвідношення їхньої зарплати до середньої зарплати по країні. Наприклад, особа із зарплатою, яка дорівнює середній по країні, отримуватиме 10 балів на місяць.
Щорічна оцінка вартості балів: вартість одного пенсійного бала переглядатимуть у березні кожного року. У 2024 році вона становила приблизно 1,02 грн.
Спрощення розрахунків: уряд планує прибрати складні формули та численні надбавки. Всі спецпенсії виведуть із солідарного рівня, що зробить систему прозорішою.
Які перспективи для пенсіонерів?
Очікується, що реформа дозволить розв’язати проблеми з нерівністю виплат, забезпечить стабільність пенсійної системи та дасть змогу українцям на старості отримувати виплати, розмір яких перевищуватиме половину їхньої зарплати.