Кропивницький увійшов до першої десятки рейтингу за програмою «Прозорі міста»

Програма «Прозорі міста» Transparency International Ukraine презентувала результати рейтингу прозорості міст під час повномасштабної війни, за якими Кропивницький посів восьме місце.
Як зазначається, аналітики оцінили 100 муніципалітетів з 21 області України за 70 критеріями.
Лідер Рейтингу — Чернівці. Місто отримало 84,5 бала зі 100 можливих завдяки суттєвому прогресу — 27,1 відсоткових пунктів за рік. На другому місці – Вінниця з 81 балом, а на третьому - Луцьк (76 балів). У десятку найкращих увійшли сім обласних центрів та три інших міста. Крім п’яти прозорих, це частково прозорі Біла Церква (69), Миколаїв (68), Кропивницький (67,5), Дрогобич (66) та Хмельницький (64,5).
Найгірші результати продемонстрували Конотоп (11 балів зі 100 можливих), Могилів-Подільський (15,5) Золочів (16), Хуст (16,5), Білгород-Дністровський (17,5), Південне і Вишневе (по 19,5), Самар (21,5), Глухів та Ізмаїл (по 22,5). Порівняно з 2023 роком 6 міст опустилось до нижчої категорії: два – втратили статус «прозорих» і ще чотири — статус «частково прозорих»: Найбільший відкат аналітики зафіксували у Шостки (-15,5 в.п.) та Дрогобича (-14 в.п.).
Щодо інших міст Кіровоградщини, то у рейтингу є Олександрія - на 50 місці (37,5 бала), Світловодськ - на 85 (24 бали).
Зі 100 міст, що оцінювались у 2024 році, 78 брали участь і в дослідженні 2023-го. Тоді середній рівень прозорості міст сягав 42,2%. Натомість у 2024 році середній рівень прозорості 78 муніципалітетів зріс до 45,4%.
Зазначається, що найкраще міста виконують індикатори, які поєднують у собі вимоги закону та найкращі практики управління. Середній рівень виконання цих індикаторів склав 45%. Трішки меншим є показник виконання індикаторів, пов’язаних із законодавчими вимогами — 44,1%. Найбільше повних виконань міста продемонстрували в індикаторах, пов’язаних з відкритістю – 43,6%, взаємодією з громадськістю – 41,7% та реагуванням на виклики війни – 39,6%. Найгірше міста впорались зі сферами: послуги громадянам – 67% повних невиконань, комунальне майно та земля – 61,1%, кадрова політика та доброчесність – 60,3%.
Також аналітики дослідили дані за 8 років оцінювань, що дало змогу розмежувати реальний вплив і формальні ознаки, виявити справжні рушії змін і зрозуміти, як на прозорість впливають системність роботи, умови війни та адаптивність місцевого самоврядування. Найбільше рівень прозорості міст залежить від політичної волі керівництва і системності, тяглості зусиль, яких докладають, щоб впроваджувати відповідні механізми. Водночас з’ясувалось, що прозорість – важлива складова стійкості громад, і ті муніципалітети, в яких систематично працювали над її підвищенням до повномасштабного вторгнення, змогли ефективніше протистояти викликам війни та адаптуватись до нових умов.
Програма розробила рекомендації для міст, які допоможуть підвищити їхню прозорість в умовах війни та сприятимуть успішній євроінтеграції України. Серед них: регулярно і завчасно анонсувати засідання ради, виконкому та постійних комісій, оприлюднювати їхні протоколи і рішення, а також забезпечити трансляції цих подій; поширювати інформацію про ухвалені муніципалітетом рішення щодо надання компенсацій за пошкоджені або знищені об'єкти нерухомого майна. А також оприлюднювати титульні списки на проведення капітального та поточного ремонту, будівництва, реконструкції та благоустрою; перелік земельних ділянок комунальної власності, що пропонуються для передачі у власність громадян та юридичних осіб або для надання в користування; реєстр об'єктів рухомого майна, що перебуває в комунальній власності та низку інших.
Масив даних - за посиланням.