Кропивницькому рекомендують прибрати імперську символіку з прапора та герба

Перегляди: 1127
Фото: CBN

Український інститут національної пам’яті (УІНП) рекомендував Кропивницькій міській раді усунути із символіки міста елементи, пов’язані з російською імперською політикою. 

Про це йдеться у фаховому висновку, на сайті УІНП.

Ви є у Telegram? Підпишіться на наш телеграм-канал, там ми часто повідомляємо те, про що на сайті не пишемо: https://t.me/cbnua

Зокрема, йдеться про зображення фортеці, яке, згідно з підпунктом Закону України «Про засудження та заборону пропаганди імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії», підпадає під заборонену символіку.

Також російським визнали й вензель на прапорі та гербах Кропивницького.

На гербі та прапорі Кропивницького використовують вензель «СЄ», який офіційно трактують як «вензель святої Єлисавети». Однак цей символ походить від вензеля російської імператриці Єлизавети Петрівни, затвердженого на гербі Єлисаветграда в 1845 році. Тлумачення вензеля як пов’язаного зі святою Єлисаветою не має історичних підтверджень: у місті не було культових об'єктів чи традицій, пов'язаних із цією святою.

Таким чином, символіка міста зберігає російський імперський підтекст, і вензель слід прибрати з герба та прапора Кропивницького.

«З огляду на це Кропивницькій міській раді рекомендується внести відповідні зміни до герба і прапора міста», – зазначено у висновку УІНП. 

Для консультацій з розроблення нових символів радять звернутися до Українського геральдичного товариства.

Як повідомив секретар міської ради та голова топонімічної комісії Олег Колюка, перед ухваленням рішення провели місяць громадського обговорення, і його учасники підтримали зміну символіки. Наступним кроком буде опрацювання висновку істориків і початок процедури розробки нових герба та прапора міста.

Зміни відбуваються відповідно до Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російського імперського політичного режиму в Україні та деколонізацію топоніміки». Цей закон забороняє використання символіки, пов’язаної з російською імперською політикою, визначаючи її як елементи, що глорифікують або виправдовують імперське минуле, включаючи зображення, пам’ятники та написи.