На Кіровоградщині понад 700 дітей чекають на усиновлення

На Кіровоградщині 701 дитина очікує на усиновлення, з них 560 виховують у прийомних сім’ях і дитячих будинках сімейного типу.
Про це на брифінгу повідомила начальниця служби у справах дітей Кіровоградської ОВА Наталія Чернявська.
«Так, на обліку в службах у справах дітей різних рівнів перебуває 2699 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. 95% від загальної кількості виховуються в сімейних формах. Найбільше дітей виховується в сім'ях опікунів і піклувальників. Це традиційно і є найбільш поширеною формою виховання дітей, які втратили батьків не тільки на території нашої області, а й по всій Україні», — розповіла посадовиця.
З початку 2025 року в сімейних формах виховання перебуває 135 дітей, з них 15 вже усиновлено, а ще щодо 10 дітей тривають судові процеси з усиновлення. Під опіку передано 93 дитини. Крім того, в області створено шість прийомних сімей та один дитячий будинок сімейного типу, у які влаштовано 21 підопічного.
Ще шість дітей повернулися до біологічних батьків унаслідок поновлення батьківських прав.
На обліку дітей, яких можуть усиновити, перебуває 701 підопічний. Із них 560 виховуються в прийомних сім’ях і дитячих будинках сімейного типу. З-поміж 701 дитини — 456 мають братів та сестер, а за законодавством України заборонено роз’єднувати таких дітей під час усиновлення. Минулого року на облік потрапило понад 900 дітей, що є рекордом з початку функціонування системи, а протягом першого кварталу 2025 року — ще 255 дітей.
Варто зазначити, що під опікою дитина може перебувати до 18 років. Тобто, в день народження, коли підопічний здобуває повну цивільну дієздатність, опіка припиняється. У прийомній сім’ї або дитячому будинку сімейного типу дитина може перебувати до 23 років або до закінчення навчання.
Також в області функціонують патронатні сім’ї — всього на Кіровоградщині їх налічується 27, і нині в них виховуються 89 дітей.
Якщо люди, які хочуть усиновити дитину, не є її безпосередніми родичами, вони мають пройти чотириденне навчання. На кожну дитину, яка виховується в сім’ї опікуна, держава виплачує грошову допомогу. Такі ж виплати отримують і патронатні сім’ї. Заробітна плата патронатного вихователя наразі становить 24 тисячі гривень, а його помічника — 8 тисяч гривень.
Щодо кандидатів на усиновлення, Наталія Чернявська зазначила, що з початку повномасштабного вторгнення їх кількість зросла:
«Так, сьогодні на обліку перебуває 60 кандидатів. Для порівняння: у 2022 році їх було лише 14, у 2023 році — 20. Тобто порівняно з 2023 роком, їх стало втричі більше».
Сьогодні особа, яка усиновила дитину, має право на грошову допомогу, як при народженні дитини, — 41 280 грн. Крім того, якщо усиновлюється дитина віком до трьох років, усиновитель має право на оформлення відпустки по догляду. Якщо ж дитина віком від трьох до вісімнадцяти років — на оплачувану відпустку тривалістю 56 днів.
Проте слід пам’ятати: родина, яка усиновлює, зобов’язана виконувати обов’язки щодо виховання. За їх невиконання усиновителів можуть позбавити батьківських прав. Один такий випадок стався на Кіровоградщині у 2024 році.