Нові правила бронювання від мобілізації: що варто знати жителям Кіровоградщини

Перегляди: 402
Фото ілюстративне

Згідно з постановою Кабінету міністрів №1332 від 22 листопада, в Україні з 1 грудня змінять умови бронювання працівників критичних підприємств.

Про це йдеться у відповідній постанові на Урядовому порталі.

Ви є у Telegram? Підпишіться на наш телеграм-канал, там ми часто повідомляємо те, про що на сайті не пишемо: https://t.me/cbnua

Кабінет Міністрів України ухвалив зміни до порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та воєнного часу. Постанова, затверджена 22 листопада, містить низку нововведень, які регулюють терміни дії відстрочок, умови анулювання бронювань, вимоги до підприємств та перехід на електронний документообіг.

Що змінюється

Терміни дії відстрочок: відстрочки, надані до набуття чинності цією постановою, залишаються чинними, але лише до 28 лютого 2025 року. Нові відстрочки видаватимуть згідно з оновленими правилами.

Бронювання можуть бути анульовані за таких обставин: закінчення терміну дії відстрочки; припинення діяльності підприємства, залученого для забезпечення потреб ЗСУ чи інших військових формувань; втрата підприємством статусу критично важливого; звільнення працівника або припинення трудових відносин із роботодавцем, який подав запит на бронювання.

Рішення про анулювання бронювання ухвалює Мінекономіки, а органи військового обліку мають вилучити відповідні документи протягом п’яти робочих днів.

Обов’язки підприємств

Роботодавці, які вважаються критично важливими для функціонування економіки та забезпечення обороноздатності, зобов’язані щомісяця оновлювати інформацію про своїх працівників. Для цього вони повинні використовувати електронні сервіси, зокрема платформу «Дія».

Задля прискорення процесів, усі етапи подання, розгляду та затвердження заявок на бронювання переводяться в електронний формат. Протягом місяця органи державної влади мають забезпечити належний обмін даними між відповідними реєстрами.

Протягом трьох місяців після набрання чинності постанови будуть переглядати та підтверджувати статус критично важливих підприємств. Деякі норми попередніх урядових постанов, які суперечать новим правилам або дублюють їх, були скасовані.

Оцінка юриста

Нові правила мають на меті оптимізувати процес бронювання військовозобов’язаних, проте юристи висловлюють занепокоєння, щодо нових правил гри.

Роман Лихачов, військовий адвокат та юрист Центру надання підтримки ветеранам, вважає новий порядок фактично економічним бронюванням.

Роман прокоментував порталу «NV», що бронюванню підлягають працівники критично важливих підприємств, чия заробітна плата вища за розмір мінімальної, помноженої на коефіцієнт 2,5, тобто 20 000 грн.

Заброньованими можуть бути до 50% працівників критично важливих підприємств, які не мають інших підстав для відстрочки, як-от інвалідність чи багатодітність.

Кількість заброньованих може перевищувати 50% лише за окремим рішенням міністра оборони. Юрист вбачає у цьому ризик корупції, адже порядок ухвалення таких рішень не визначений.

Списки для бронювання формують керівники підприємств і подають їх через портал «Дія». Від моменту подання заявки до постановки на спецоблік передбачено до 72 годин. 

Однак, за словами Лихачова, система все ще недосконала: «Один із корупційних ризиків — момент із ТЦК. Люди прийшли ставати на військовий облік для бронювання. По одному підприємству одразу всіх мобілізували, тому що рішення ще немає, а по іншому — дали стати на облік і пройти бронювання. Тобто людський фактор так і не прибрали».

Юрист наголосив, що проблему могла б вирішити електронна постановка на військовий облік.