Про важливість «українізації» Вікіпедії розповіла у Кропивницькому її редакторка
У Кропивницькому містяни зустрілися з редакторкою Вікіпедії Мариною Чалою, яка розповіла про онлайн-енциклопедію та чому важливо підтримувати її український сегмент.
Марина Чала вже понад 10 років редагує та пише статті. Редакторка розповіла, що наразі дуже важливо більше писати та перекладати статей до Вікіпедії саме українською мовою:
"Навіть коли ви шукаєте статтю українською, вам досить часто Google видає і українською, і російською, і англійською мовами. А у Вікіпедії вони досить добре індексуються, але, наприклад, якщо ви шукаєте статтю, якої не існує в україномовному розділі, вам, швидше за все, одразу видадуть російською або англійською. Тому важливо зараз покращувати Вікіпедію і тому мова має значення".
Ви є у Telegram? Підпишіться на наш телеграм-канал, там ми часто повідомляємо те, про що на сайті не пишемо: https://t.me/cbnua
Загалом, в онлайн-енциклопедії існують статті 330 мовами. Проте це не означає, що всі матеріали ними перекладають.
Марина Чала розповіла, що всі статті обов'язково пишуть в енциклопедичному стилі. Тобто має бути фактаж і підтвердження авторитетними джерелами:
"Вікіпедію, як будь-яку енциклопедію, пишуть на основі вторинних джерел. Тобто от я, як свідок якоїсь події, не можу одразу написати Вікіпедію. А ось журналіст або науковець збере різні погляди першоджерел, оформить їх у статті або книжки, і стане вторинним джерелом. А вже сама енциклопедія може спиратися на вторинні джерела".
Редакторка додала, що про Вікіпедію дуже рідко говорять, як про колективний міжкультурний волонтерський проєкт. Тобто жодну статтю не пише одна людина: чим більше в неї редакторів, тим більша ймовірність того, що стаття якісна. Це означає, що певна тема цікава не одній людині, що інші готові витрачати свій час на те, щоб її покращити. Крім того, будь-яка стаття має вкладку обговорення. Там усі охочі можуть залишати свої коментарі щодо неї. Також будь-хто може редагувати матеріали, проте є деякі нюанси.
"Якщо буде певна деструктивна дія і вона повторюватиметься, то людину просто заблокують і оця теза, що будь-хто може редагувати, діє до певних меж. Звісно, інколи редактори трапляються не дуже відповідальні, і може статися таке, що статті написані не дуже якісною мовою, або багато помилок, або ж скопійовані статті. Скопійованим статтям не місце у Вікіпедії. І вони якраз номінуються автоматично на видалення. Тобто, якщо людина скопіювала текст для статті, то робот одразу цю статтю прибере", - зазначила Марина Чала.