Шумове забруднення: чи шкодить генератор вашим вухам
Час війни є великим викликом для України та, зокрема, для нашої енергетики. Нерідко трапляються відключення світла, з початком яких люди почали використовувати генератори.
За цей період підходи до резервних джерел енергії розвинулись та змінились. Хоч багато людей вже відмовились від класичних бензинових генераторів та перейшли на сонячні панелі чи зарядні станції у своїх домівках, для бізнесу зручніші переважно саме генератори. Ми вирішили з’ясувати, чи створюють ці пристрої шумове забруднення та чи є це небезпечним для здоров’я.
Шумове забруднення — це надмірний рівень звуку в довкіллі, який негативно впливає на здоров’я людини, поведінку тварин і якість життя. Його джерелами можуть бути транспорт, будівництво, промисловість, побутова техніка, а також громадські заходи.
Бензинові та дизельні генератори створюють значний шум через роботу двигуна. Рівень шуму таких генераторів може сягати до 100 дБ залежно від їх типу та потужності. Для порівняння, 50 дБ відповідає розмові в тихому приміщенні, а 90+ дБ може бути шкідливим при тривалому впливі. З цього можна зробити висновок, що наче як генератори зло, але чи все так однозначно?
Як розповів CBN лікар-отоларинголог Борис Дрібін, шум від генераторів не можна класифікувати як шумове забруднення, адже у звичайних повсякденних умовах шуму від них не так багато, щоб це негативно вплинуло на фізичне здоров'я. Так виходить, тому що генератори працюють в середньому кілька годин, їх ставлять на вулиці, тож шум розсіюється. Дія такого шуму непостійна та нерівномірна, тож при звичайній прогулянці, проблем зі здоров’ям виникнути не має.
«Ну от порівняйте, що важливіше, операційна, де є світло та людині роблять операцію без жодних перешкод, чи людина, яка живе на дев'ятому поверсі та скаржиться на чийсь генератор, який дуже гучно працює. І найчастіше у цих людей немає генератора, бо якби був, то він би їм не заважав», - підсумував Борис Дрібін.
Попри це шум може сильно впливати на наше здоров’я, і навіть якщо ми не помічаємо цього відразу, наслідки можуть бути серйозними. Наприклад, тривалий рівень шуму понад 85 дБ може призвести до втрати слуху, підвищення тиску, серцево-судинних захворювань і проблем зі сном. Постійний шум також може стати причиною стресу, дратівливості та зниження концентрації. У дітей він може уповільнити розвиток мовлення та інтелектуальних здібностей. Також шум негативно впливає на навколишнє середовище — тварини втрачають орієнтацію, не можуть комунікувати або навіть розмножуватися через надмірні звуки.
В Україні для того, щоб зменшити шумове забруднення, існують правила. Закон «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» обмежує рівень шуму в житлових приміщеннях до 40 дБ вдень і до 30 дБ вночі, а також забороняє гучні роботи вночі, зазвичай з 22:00 до 8:00. За порушення цих правил є штрафи — для звичайних громадян це від 85 до 255 грн, а для компаній — від 255 до 2550 грн залежно від частоти порушень. Крім того, спеціальні санітарні норми обмежують рівень шуму в громадських місцях, школах і лікарнях.
Якщо з фізичним здоров’ям вдалося розібратися, і загалом проблеми зі слухом можуть виникнути тільки за дуже рідкісних випадків, то власне роздратування та негативне ставлення до генераторів нікуди не зникає, люди часто скаржаться на те, що їм важко просто ходити вулицею.
Кризовий психолог Андрій Фоменко розповів CBN про вплив на психологічне здоров’я надмірного шуму, зокрема від генераторів:
«Слуховий аналізатор людини є важливим постачальником інформації, фактично він є другим за значенням після візуального сприйняття. Отже, навколо нас є цілий світ звуків, які нервова система розпізнає і розділяє на безпечні, умовно безпечні і небезпечні. Будь-які відчутні звуки є сигналами, що викликають реакцію нервової системи, ця реакція стресова, напружена. Більше звуків - більше напруження, адже ми несвідомо включені в процес пошуку небезпек, такий еволюційний механізм виживання. Серед звуків машин, гомону, скрипів гальм, гулу вітру і плескоту води, наша нервова система шукає звуки «хижака» - сигнали небезпеки. А тепер уявіть, як їй заважає в цьому процесі гудіння генераторів. Ще більше зусиль для нервової системи. Вона звісно намагається пристосуватись, але потребує для цього додаткових ресурсів, яких обмаль. А сирени і гул в небі спонукає до завмирання і відчутних адреналінових реакцій, що накладається на попереднє напруження. Отже, стрес може бути постійним і виснажливим. Іноді в нашій роботі ми чуємо від пацієнтів про фантомні сирени й інші слухові спотворення, які спричиняють пригнічення і навіть відчуття втрати контролю».
До речі, на запитання про сирени отоларинголог Борис Дрібін сказав, що так само як і з генераторами небезпеки немає, єдині умови, за яких можна зашкодити людині, це поставити у неї біля вуха сирену, тоді потенційно можна зазнати акутравми. Акутравма (акустична травма) - пошкодження органів слуху, викликане звуками надмірної сили або тривалості. Вона частіше спостерігається при впливі на слуховий орган сильного шуму. Проте складно уявити собі ситуацію, коли людина може потрапити на настільки близьку відстань до сирени.
Позбутися генераторів та шуму від них - наразі нереалістичний сценарій, і хоч ми всі сподіваємось на перемогу та закінчення війни, все ж час від часу генератори доводиться застосовувати. Якщо їхні власники мають прагнути до зменшення шуму від своїх генераторів, тобто ставити їх на антивібраційні подушки, робити кожухи тощо, то й люди, яких турбує шум, теж можуть вжити заходів. Від очевидного - уникати місць, де є генератори, до збільшення кількості зелених насаджень на вулицях, а також кімнатних рослин вдома - листя рослин може розсіювати шум. За можливості, варто змінити місце розташування ліжка, якщо воно знаходиться занадто близько до джерел шуму, купити беруші, чи активні навушники, якщо шум є нестерпним. Як варіант - увімкнути музику.
Зменшення шуму — це про захист здоров’я та довкілля. Але все ж у сучасних умовах не користуватися генераторами неможливо, тому про комфорт у цьому сенсі доведеться піклуватися самостійно.