У 90-х у ЦДУ в Кропивницькому працювали планетарій та обсерваторія

В Центральноукраїнському державному університеті імені Винниченка оголосили про відновлення планетарію, раніше в закладі працювала й обсерваторія.
Про це CBN розповів колишній лаборант Руслан Пазенко.
За інформацією, отриманою від колишнього лаборанта кафедри, обсерваторія почала створюватися ще в 70-х роках на даху семиповерхового корпусу тодішнього педагогічного інституту. Спочатку вона функціонувала без стаціонарного телескопа — обладнання виносили на майданчик для спостережень.
У 1991 році, ймовірно, завдяки подарунку від Одеської обсерваторії, з’явився телескоп із дзеркалом об’єктива діаметром 15 см. Це дозволило проводити регулярні спостереження, зокрема за затемненнями, кометами та падінням комети Шумейкерів-Леві 9 на Юпітер у 1993 році.
Обсерваторія була оснащена шістьма невеликими рефракторами, трьома великими та трьома малими рефракторами, що використовувалися для лабораторних робіт і вечірніх спостережень. Активна робота тривала до 1997–1998 років, після чого обладнання демонтували, а обсерваторія занепала.
Планетарій, розташований на першому поверсі старого корпусу, також мав тривалу історію. У 1993 році для нього виділили аудиторію, де встановили трофейний апарат німецького виробництва (імовірно, Carl Zeiss), привезений після Другої світової війни.
Під куполом діаметром близько 5 метрів створювали зоряне небо, демонструючи небесні явища в прискореному режимі. Планетарій функціонував щонайменше до початку 2000-х, після чого аудиторію забрали, а обладнання демонтували.
Як повідомляло CBN, ректор університету Євген Соболь оголосив про плани відновити роботу планетарію.