У Кропивницькому обговорили жіноче лідерство до Міжнародного дня боротьби за права жінок і міжнародний мир (фоторепортаж)

У Кропивницькому до Міжнародного дня боротьби за права жінок і міжнародний мир в рамках проєкту «Покоління 1325: безпека через участь дівчат» обговорили жіноче лідерство та те, з якими викликами стикаються жінки.
Про мету заходу розповіла президентка КА «Громадські ініціативи» Любов Лук'янцева.
Любов Лук'янцева
«Сьогодні хочемо поговорити не лише про жіноче лідерство загалом, а й про лідерство дівчат. Також обговоримо роль жінок під час війни, про жінок у ЗСУ, у волонтерстві, в різних безпекових, гуманітарних напрямах. Ми не можемо не оминути цю тему, бо зрозуміло, що найбільше порушень прав людини відбувається під час збройних конфліктів, під час війн, під час різних кризових гуманітарних ситуацій. І коли ми говоримо про права людини, то найбільш вразливими є жінки і діти. І жінкам вдається багато чого робити в цьому напрямку», - повідомила Любов Лук'янцева.
Заступниця начальника Кіровоградської ОВА Катерина Колтунова розповіла, яку роль відіграє резолюція 1325 у забезпеченні рівноправної участі жінок і дівчат у питаннях миру та безпеки:
Катерина Колтунова
«Резолюція Ради безпеки ООН 1325 "Жінки. Мир. Безпека" передбачає посилення ролі жінок у відновленні миру на території країни, посилення ролі жінок в розбудові миру, в безпекових питаннях, та утвердження рівності жінок і чоловіків щодо тих викликів, з якими ми зіштовхуємося. Ми підсилюємо спроможність жінок і дівчат щодо прийняття управлінських рішень, участі в місцевому самоврядуванні, займання лідерських позицій тощо. І, звичайно, багато уваги приділяється саме протидії гендерно-обумовленому та домашньому насильству».
Членкиня депутатської групи «Рівні можливості» Кропивницької міської ради Наталія Чередніченко зазначила, що ліцей «Науковий» долучився до освітньої ініціативи, яка має просвітницьку мету у сфері гендерної рівності:
Наталія Чередніченко
«Ліцей “Науковий” взяв активну участь в програмі Upshift і отримав можливість реалізувати свій проєкт зі створення гендерної лабораторії з реалізацією гендерно-чутливої освіти. Ми почали проводити заходи, багато питань виникало, кожен задумався, що для нього значить гендер, де моє місце в цьому процесі і як я можу взяти участь. Ми обрали менторський підхід, щоб старші колеги надавали поради».
Депутатка фортечної у місті Кропивницький ради Лілія Місюня розповіла про важливість центрів життєстійкості та яку підтримку в них надають жінкам:
Лілія Місюня
«У нас відкрилися п'ять центрів життєстійкості, які не тільки на жінок зорієнтовані, а на всіх мешканців громади. І окремою такою лінією проходить підтримка жінок. Це і розвиток у них критичного мислення, щоб вони могли в різних ситуаціях відрізати весь негатив від себе і, звичайно, як бути життєстійкими. Тому що від жінки, від її стійкості, залежить стійкість і родини, і міста, і громади, і, мабуть, всієї нашої держави».
Любов Лук'янцева також додала, що нині жінки почали активно долучатися до підприємницької діяльності:
«У 2024 році також є цікаві цифри про те, що підприємниць в Україні зареєстрували 56%. Тобто, зараз йде більший вклад жінок в економіку країни. Багато програм є для підтримки дружин військових, для підтримки ветеранів і їхніх родин. Вони беруть гранти, розвивають власну справу. Це дуже серйозний фокус уваги. По суті, це є і досягненням, і, водночас, точкою зростання».
Також з молодими представницями громади обговорили участь дівчат в безпекових питаннях. Учениця ліцею «Науковий», менторка одного з напрямів гендерної лабораторії Катерина Павлова зазначила, наскільки змінилася роль жінки в підприємницькій діяльності:
«Нині жінки займають професії, які були стереотипно чоловічими колись. І ми зараз можемо побачити багато успішних жінок, багато прикладів компаній, бізнесів. І жінки дуже підтримують нашу економіку. І з цим треба йти далі. Попри це, деякі упередження, все-таки, залишаються. Наприклад, навіть заглянемо в історію в Афганістані, жінки мали можливість піти в освіту тільки в другій половині XX століття. І це показує контрастність з нашим сьогоденням. Ми повинні розуміти, що жінка - це рушій зараз і завжди ним була».
Представниця обласного парламенту дітей Мирослава Мезенцева розповіла, чому дитячий парламент є важливим для підтримки дівчат:
«Нам в дитинстві розповідали про стереотипи, коли жінка не може щось робити. Ми руйнуємо ці стереотипи. Зараз дитячий парламент набуває більшої відсотковості жінок. В нас набагато більше зараз дівчат. В нас голови - дівчата, депутатки - дівчата. В нас, мабуть, 70% - це дівчата. І ми вчимо їх йти вперед».
Також Мирослава Мезенцева зазначила, що тренінг у рамках проєкту «Покоління 1325» був для неї корисним:
«Я, як учасниця тренінгу в рамках проєкту “Покоління 1325”, отримала інформацію про порядок денний Резолюції 1325, дізналася як можна долучитися до реалізації та моніторингу регіональних планів дій з Резолюції 1325. Мені це було цікаво».
Проєкт «Покоління 1325: безпека через участь дівчат» реалізується у партнерстві з Українським Жіночим Фондом. Захід став можливим завдяки підтримці Уряду Великої Британії, наданої через Міністерство закордонних справ, у справах Співдружності націй та розвитку Сполученого Королівства в межах проєкту «Жінки. Мир. Безпека: діємо разом», який реалізує Український Жіночий Фонд. Інформація, яку представили на заході, не завжди відображає погляди Уряду Великої Британії, Українського Жіночого Фонду та Урядової уповноваженої з питань гендерної політики.
Фото: Ігор Філіпенко, CBN.