У Кропивницькому презентували книгу «Через непролетарське прізвище став ворогом народу» (фоторепортаж)

Перегляди: 236

18 грудня у Кіровоградській обласній бібліотеці для юнацтва імені Євгена Маланюка краєзнавець Володимир Поліщук презентував книгу під назвою «Через непролетарське прізвище став ворогом народу».

Ця книга є збіркою новел, написаних на основі архівних документів. У них розповідається про трагічне життя українців за радянської влади, комуністичний терор на теренах Кіровоградщини. Також Володимир Поліщук розповів про новелу, назва якої винесена на обкладинку книжки.

«Чоловік мав прізвище Будмі Де Касман. А приставка «Де» говорить про якийсь майновий стан людини, і саме це прізвище стало приводом для того, щоб людині інкримінували багато справ», - розповів краєзнавець.
Також за часів комуністичного тоталітаризму існувало багато історій про те, як репресували людей за безглузді причини. Так, вчительку з Бобринця, яка називала комуністів «сволотами», звинуватили в тому, що вона та її співмешканець служили Петлюрі. Існували й випадки, коли людям за розказаний анекдот вигадували кримінальні справи. Однією з найцікавіших новел стала та, де розповідається про ветерана, який повернувся з полів битв Першої світової війни й доєднався до колгоспу:
«Чоловік пройшов всю війну, повернувся в рідне село Шамраєве під Благовіщенським і пішов у колгосп. Але швидко зрозумів, що з колгоспу йому треба тікати. Називав колгосп місцем для принижених рабів. Тому як же йому втекти? Він знайшов такий варіант: вкрасти мішок картоплі, щоб його посадили. Він три роки відсидів, а потім повернувся в село. Але вже не пішов у колгосп, а почав працювати на кар'єрі. Ось голова колгоспу з кількома підводами приїхав у кар'єри набирати каміння. Побачив цього чоловіка і запитав: "Ти повернешся в село?" Той відповів: "Тільки через мій труп". Але директора кар'єру змусили звільнити чоловіка. І що цей чоловік робить? Пише листівки, в яких звинувачує голову колгоспу і всіх тих, хто з ним працював. Потім він зізнався, що писав такі листівки. Там написані досі цікаві слова: "У них я закликав палити колгоспи. Я протиставляв справжнє колгоспне життя особистому і вихваляв останнє. Отже, в 1952 році йому дали 25 років. Правда, вже в 1956 році строк зменшили до 7 років», - розповів Володимир Поліщук.

Краєзнавець презентував свою книгу у Кіровоградській обласній бібліотеці для юнацтва імені Євгена Маланюка. Наклад книжки складає триста примірників.

Фото: Ігор Філіпенко, CBN.

IMG_1856_12_18_2024 IMG_1863_12_18_2024 IMG_1865_12_18_2024 IMG_1867_12_18_2024 IMG_1871_12_18_2024 IMG_1893_12_18_2024 IMG_1894_12_18_2024 

Ви є у Telegram? Підпишіться на наш телеграм-канал, там ми часто повідомляємо те, про що на сайті не пишемо: https://t.me/cbnua