У Кропивницькому стартував конкурс на розробку нової символіки міста

1 квітня у Кропивницькому офіційно розпочався конкурс на розробку нової символіки міста – герба та прапора.
Про це під час брифінгу повідомив секретар міської ради Олег Колюка.
Прийом заявок та конкурсних робіт триватиме 45 днів – до 16 травня 2025 року. Участь у конкурсі відкрита для всіх охочих: місцевих істориків, геральдистів, краєзнавців, молоді та громадян з усієї України. Єдина умова – пропозиції мають відповідати положенню, затвердженому міською радою 25 березня 2025 року. Для зручності на сайті міської ради створили розділ, де розміщені методичні рекомендації, фаховий висновок Інституту національної пам’яті, умови конкурсу та зразки документів.
Ініціатива змінити символіку пов’язана з необхідністю заміни чинної символіки, яка, за висновком Українського інституту національної пам’яті, не відповідає закону України про деколонізацію через наявність елементів, що асоціюються з колоніальною політикою російської імперії.
За словами Олега Колюки, потреба у зміні символіки виникла не лише через законодавчі вимоги, а й на основі звернень громадськості.
«Громадськість неодноразово піднімала питання про те, що необхідно замінити герб і прапор. У лютому цього року ми отримали фаховий висновок від Українського інституту національної пам’яті, який підтвердив, що чинна символіка підпадає під заборону», – зазначив він.
Вимоги до конкурсних робіт базуються на стандартах сучасного муніципального герботворення, розроблених Українським геральдичним товариством у 2018 році.
«Вимоги високі, але вони відповідають традиціям і трендам геральдики. Це не просто малюнок чи опис – це офіційна символіка, яка стане основою для брендування міста», – пояснив секретар міськради.
Він рекомендував врахувати результати громадських опитувань, проведених у 2023, 2024 та на початку 2025 року. Зокрема, більшість респондентів асоціюють Кропивницький із театром Корифеїв, що може стати ключовим елементом нової символіки. В свою чергу попросив конкурсантів по можливості залишити колористику символіки (малиновий, синій та жовтий кольори), адже вона асоціюється з козацтвом та Прапором України.
Оцінюватиме пропозиції топонімічна комісія, до складу якої входять доктори та кандидати історичних і філологічних наук, архітектори, юристи, представники громадськості та голова Кропивницького відділення Українського геральдичного товариства Олександр Чорний. У разі, якщо конкурс не відбудеться через відсутність заявок чи невідповідність робіт вимогам, символіку розроблятиме сама комісія за участю експертів.
«Якщо до 16 травня заявок не буде, ми приступимо до роботи. Думаю, за місяць-два – до липня-серпня – зможемо презентувати нову символіку», – уточнив Колюка.
Чинна символіка міста, затверджена у 1996 році авторства Віталія Кривенка, діяла майже 30 років і свого часу високо оцінювалася фахівцями. Проте, за словами Колюки, зміна підходів і агресія рф змушують переосмислювати символи.
Фінансування конкурсу не передбачає витрат із міського бюджету, однак у майбутньому можливе відшкодування витрат переможцю на геральдичну експертизу чи архівні дослідження. Після затвердження нової символіки міська рада також розробить положення про її використання, щоб упорядкувати комерційне та культурне застосування.
Як повідомляло CBN, 25 березня Кропивницька міська рада оголосила конкурс на розробку герба, великого герба та прапора міської територіальної громади. Рішення змінити символіку міста виникло через Український інститут національної пам’яті (УІНП), який рекомендував Кропивницькій міській раді усунути із символіки обласного центру елементи, пов’язані з російською імперською політикою.