У Кропивницькому створять робочу групу для визначення місця Алеї пам’яті загиблих військових (фоторепортаж)

У Кропивницькому відбулися громадські слухання, присвячені створенню Алеї пам’яті військовослужбовців. За їхніми результатами вирішили сформувати робочу групу.
Про це стало відомо під час обговорення у Кропивницькій міській раді.
4 липня в залі зібралися рідні полеглих воїнів, волонтери, військові, представники громадськості та міські посадовці. Ініціатором слухань виступив благодійний фонд «Полк Святослава Хороброго». Для організації заходу обрали голову, секретаря та лічильну комісію.
Директорка департаменту соціальної політики міськради Юлія Вовк поінформувала про вже діючі ініціативи: щоденну хвилину мовчання, траурні кортежі, інформаційні екрани, книги пам’яті, Куточки пам’яті у школах та встановлені меморіальні дошки.
Головний архітектор міста Роман Лунгол презентував проєкт створення Алеї у Ковалівському парку. Там планують розмістити близько 900 портретів загиблих захисників на стендах завдовжки 1 м 80 см і завширшки 80 см. Алею хочуть облаштувати вздовж вулиць Театральної (190 метрів) і Кавалерійської (210 метрів), передбачивши благоустрій, освітлення і безбар’єрність.
Проте багато учасників слухань виступили проти такої локації. Волонтерка Оксана Червоная зазначила, що розміщення Алеї у парку може мати негативний психологічний вплив:
«Як на мене, це виглядає як зрив мобілізаційної програми. У кожній військовій частині йде недобір людей. Людина думає: "Все, іду підписувати контракт". Проходить через парк, бачить 900 фотографій і думає: "Мабуть, тепер моя фотографія буде тут". Так думати не треба, але люди так будуть думати. Це психологія».
Член ініціативної групи, військовослужбовець Михайло Саленко наголосив на важливості догляду за портретами:
«Хотів би підняти питання обслуговування цих портретів після встановлення. Бо ми бачимо приклад: їх поставили, а далі своїми силами люди як можуть доглядають, підв’язують. Але портрети вже вигоріли, багато облич нечитабельні, декого там немає. Дуже хочеться, щоб це взяли на баланс і своєчасно оновлювали та ремонтували».
Більшість родин полеглих підтримували ідею розміщення Алеї у людних місцях, щоб кожен бачив і пам’ятав про ціну свободи.
Серед альтернативних локацій учасники назвали:
- вулицю Велику Перспективну (від пам’ятника Янголу-Охоронцю до Фортечних валів),
- вулицю Театральну,
- колишній сквер Слави,
- проспект Винниченка,
- сквер Тараса Шевченка,
- ділянку біля Дендропарку,
- відрізок від Фортечних валів до площі Героїв Майдану.
Через емоційні обговорення і різні думки учасники не дійшли згоди щодо остаточного місця. Тож більшістю голосів вирішили створити робочу групу, яка протягом тижня опрацює всі пропозиції, підготує візуалізації варіантів і винесе їх на повторні консультації.
Подати пропозиції щодо участі у робочій групі можна до 11 липня у ЦНАПі «Прозорий офіс» через заяву довільного зразка на ім’я начальниці департаменту соціальної політики Юлії Вовк.
Фото: Ігор Філіпенко, CBN.