У Кропивницькому відбудеться пресконференція, присвячена відкриттю мандрівного фестивалю документального кіно про права людини

Перегляди: 100

photo_5251419116995208934_yУ Кропивницькому відбудеться пресконференція, присвячена відкриттю мандрівного фестивалю документального кіно про права людини: "21 Мандрівний Docudays UA: 10 років триденної війни, яка триває три сторіччя". Захід відбудеться 28 жовтня о 14:00 у пресцентрі CBN за адресою: вулиця Велика Перспективна, 46.

У Кіровоградській області цьогорічний, 21 Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA стартує 4 листопада і триватиме до 14 листопада у комбінованому офлайн та онлайн форматі. Загалом Фестиваль побуває щонайменше у 20-ти населених пунктах Кіровоградщини, фільми будуть демонструватись в навчальних закладах, відкритих та молодіжних просторах громад аби якомога більше людей могли побачити кращі стрічки української та світової документалістики.

Ви є у Telegram? Підпишіться на наш телеграм-канал, там ми часто повідомляємо те, про що на сайті не пишемо: https://t.me/cbnua

Про фестиваль

Фестиваль вже понад двадцять років привертає увагу до важливих соціальних та політичних тем: захист прав і свобод людини, подолання соціальної нерівності, екологія, збереження культурної спадщини, причини й наслідки воєн, відновлення справедливості. І цим сприяє формуванню активного громадянського суспільства й розвитку документального кіно.

Попереду на вас чекають 10 днів Мандрівного. А це – більше 100 заходів: переглядів фільмів і правозахисних подій в будинках культури, навчальних та виправних закладах, кіноклубах, хабах і бібліотеках, соціальних центрах. А також обговорення, дискусії та пошук відповідей на безліч питань, у центрі яких цього разу — ким ми, власне, є і чим є Україна.

Концепція 21 Мандрівного

Центральна тема 21 Docudays UA — «10 років триденної війни, яка триває три сторіччя» — назва, сповнена протиріч, що стала частиною нового українського фольклору.

Говоритимуть і про історичну пам’ять, її крихкість та постійні намагання ворогів її змінити й переписати. Про циклічність історії, збереження та пошук ідентичності, а також про відповідальність, покарання воєнних злочинців і нову архітектуру безпеки.

Що потрібно, аби західні лідери нарешті втілили дієву систему захисту України, країн Європи та решти світу від російської агресії? Та якою є ціна безвідповідальності?

Візуальний образ фестивалю відображає його наскрізну тему, до якої надихнула мистецька практика художника Михайла Алексєєнка, який вже понад десять років працює з кришталем — химерним, блискучим і крихким, як і сама пам’ять. Цьогоріч уламки кришталю — у дизайнових рішеннях та головному фестивальному ролику (промо) Мандрівного: щоб рухатися далі, нам потрібно збирати розбитих себе докупи, як кришталевий посуд, і пам’ятати все, щоб жодна втрата у цій віковій боротьбі не була марною.

Кіно- та правозахисна програма Мандрівного

З-поміж 62 фільмів із 34 країн світу основної програми 21 фестивалю Docudays UA, котрий відбувся у травні–червні 2024 в Києві, для Мандрівного відібрали 6 кінокартин українських та зарубіжних режисерів і режисерок. Стрічок щирих та глибоких, які відгукуються глядач(к)ам співпереживанням і думками, надихають на відновлення й дають підказки, як вистояти в складних ситуаціях, і які водночас породжують роздуми й нові питання.

В Кіровоградській області мандрівний фестиваль проходитиме вже 16-й рік поспіль. Але, на жаль, в цьому році відкриття Мандрівного фестивалю буде проходити у онлайн-форматі. Відкриватиме 21 Мандрівний у Кіровоградській області фільм української режисерки Аліси Коваленко та данського режисера Сімона Леренґа Вільмонта «Дівчинка далеко від дому».  Назва короткометражної стрічки сама говорить про зміст оповіді. Це історія юної гімнастки з Києва, яка через вторгнення «ерефії» була змушена виїхати до Німеччини і будувати своє нове життя в невідомості.

Також глядач(к)ам впродовж Фестивалю будуть представлені наступні кінострічки:

- Робота нідерландського режисера Вальтера Стокмана «Київські файли», яка повертає до часів, коли Україна перебувала в системі радянського тоталітаризму і держава всеохопно стежила за всіма громадян(к)ами. Фільм порушує питання особистої відповідальності за злочини в умовах диктатури. В основі стрічки — спогади трьох людей, яким випала нагода побачити справи, відкриті КДБ на них самих.

- Фільм «Чоботи в грунті, руки в землі» Кароліни Ускакович спонукає до роздумів про силу звʼязку людини з природою, малою батьківщиною, сімейними традиціями, а також про відродження ідентичності й терапевтичний ефект городництва.

Якось Кароліна, яка мешкає в Нідерландах, поскаржилася по телефону своїй бабусі на тамтешні помідори: несмачні. Коли взимку 2021 вона приїхала в гості до своєї бабусі Зої, — гордої української пенсіонерки, — та подарувала онуці пакетик насіння власних томатів. Однак, наступний сезон вирощування помідорів опинився під загрозою через вторгнення російської федерації в Україну. Незважаючи на складні обставини, навесні 2022-го Зоя та Кароліна все ж посіяли помідори: одна на городі у Вінниці, інша — на балконі квартири в далеких Нідерландах. Зоя вчить Кароліну догляду за рослинами, а між тим у буденних розмовах вони торкаються тем русифікації, насадження поколінням українців комплексу меншовартості та здатності нашої нації виживати й відроджуватися за будь-яких умов.

- Фільм польського режисера Даніеля Стопи «Кіоск» вирізняється серед цьогорічної добірки фестивалю тим, що він зібрав найбільше нагород на різних фестивалях. Фільм розповідає про жіночу дружбу й солідарність. Двоє жінок у газетному кіоску заповнюють документи на розлучення однієї з них, аби та могла відкрити нову сторінку життя без страху та насильства.

- Стрічка  «Порося Нельсон» з Нідерландів від Аннеке де Лінд ван Венґарден покаже сім’ю, яка взяла за домашнього улюбленця карликове поросятко. Принаймні, так думали власники тваринки, поки Нельсон не виріс у півтонного звіра і не став причиною бунту сусідів, однокласників та уваги поліції.

Більшість фільмів 21 Мандрівного – короткометражні. Відтак вони дають змогу більше часу присвятити обговоренню, дискусії та живому спілкуванню. До кінопоказів та дискусій доєднаються режисери й режисерки, представники/-иці творчих команд, герої та героїні історій через онлайн відеозв’язок.

В рамках Фестивалю проведуть правозахисні заходи: круглий стіл "Захист честі та гідності людини в різні епохи" онлайн для жителів Кіровоградщини, правову гру «Створюй коло безпеки – інформуй про (не)насильство» для студентів Компаніївського коледжу ветеринарної медицини та учнів с. Лозуватка, с.Першотравенка за участі експертів/-ок, правозахисників/-иць, громадських активістів/-ок.

Семінар для громад області «Документальні фільми – інструменти правопросвіти»

Також в навчальних закладах Кіровоградської області проведуть Інформаційну кампанію «Сексуальне насильство в інтернеті: як захистити дітей», яку ГО «Докудейз», Мережа DOCU/CLUB та ВГО «Магнолія» спільно започаткували цього року.

Супроводжуватиме кампанію чеська документальна кінострічка «У сітях», яку створили режисери Віт Клусак і Барбора Халупова. В ній три дорослі актриси вдають із себе дванадцятирічних дівчат і реєструються в найпопулярніших соціальних мережах 18+ для експерименту, що відкриває суспільству цю складну, болісну та досить стигматизовану тему сексуального насильства над дітьми. На жаль, проблема торкнулася всіх країн і її масштаби тільки зростають.

Україна, згідно з даними INHOPE, у 2022 році посідала 5 місце у світі за розміщенням в інтернеті матеріалів сексуального насильства над дітьми. Кожна 12-та дитина в Україні отримувала прохання надіслати свої оголені фото, майже чверть дітей потрапляли хоча би в одну ситуацію сексуального насильства чи експлуатації в інтернеті — така національна статистика за 2020 рік. Половина дітей нікому про це не розповідали.

Кампанія «Сексуальне насильство в інтернеті: як захистити дітей» покликана зробити проблему більш видимою, залучити значну частину суспільства до обговорення важливих питань: як убезпечити дітей та попередити батьків, знайти і покарати винних та чи можливо зупинити поширення цих злочинів.

Доступність і безпека

Із важливого — про доступність. Упродовж багатьох років розвивають цей напрям, аби кожна людина в Україні мала змогу дивитися якісне документальне кіно. Всі фільми цьогорічного фестивалю мають описові субтитри для відображення звукової частини відео, а в 3 стрічках передбачена аудіодескрипція (звукоопис) — спеціальна закадрова аудіодоріжка для відображення візуальної частини фільму «Порося Нельсон», «Київські файли», «Дівчинка далеко від дому».

Для тих, хто не зможе прийти на покази, та для жителів тих міст, куди фестиваль не зможе завітати, фільми з програми 21 Мандрівного будуть доступні для перегляду в онлайн-кінотеатрі DOCUSPACE впродовж останнього тижня листопада.

Уже втретє Мандрівний подорожуватиме в умовах воєнного стану. Для проведення публічних фестивальних заходів аналізують ситуацію в регіоні й обирають лише ті локації, де є укриття. Загалом планування та проведення Мандрівного фестивалю відбуватиметься відповідно до рівня загроз в області та з урахуванням безпекових компонентів.

Комунікація

Детальніше про події 21 Мандрівного міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA можна дізнатися на сторінці https://www.facebook.com/docudayskropyvnytskyi/ , на сторінці Мандрівного у Фейсбуці та на офіційному сайті фестивалю. Там можна знайти більше інформації і про стрічки фестивалю-2024 та їх авторів/-ок в розділі Програма.

Із запитами про партнерство, організацію інтерв’ю, а також із будь-яких інших питань щодо фестивалю звертайтеся до координаторок Мандрівного Docudays UA у Кіровоградській області:

- Інга Дуднік,  +380509756917, teritoriy08@gmail.com

- Людмила Шестакова. +380509177297, flora2000@i.ua

- Олена Мірхайдарова, +380 504 53 98 88, vzaemodia4@gmail.com

Організатори Фестивалю

- Громадська організація «Докудейз»;

- Українська Гельсінська спілка з прав людини;

- Благодійна організація «Фонд милосердя та здоровʼя»;

- Центр сучасних інформаційних технологій та візуальних мистецтв;

- регіональні партнери.

Інформаційні партнери: Медіаплатформа «Вгору», Ресурсний центр ГУРТ.

21 Docudays UA відбувається за підтримки Посольства Швеції в Україні, Посольства Королівства Нідерландів в Україні та International Media Support.

Думки, висновки чи рекомендації не обов’язково відображають погляди урядів чи благодійних організацій цих країн. Відповідальність за зміст публікації несуть виключно її автор(к)и.

«Докудейз» — це неприбуткова громадська організація, що реалізує культурні та просвітницькі проєкти на перетині кіно та прав людини в Україні та за кордоном. З-поміж них: Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA та Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA, Мережа кіноклубів медіапросвіти з прав людини Docudays UA DOCU/CLUB, правозахисна програма RIGHTS NOW!, онлайн-кінотеатр DOCUSPACE, платформа розвитку української кіноіндустрії DOCU/ПРО й майстерня документалістики DOCU/КЛАС, а також Міждисциплінарна мистецька програма Docudays UA DOCU/СИНТЕЗ й Архів Війни, започаткований спільно з ініціативою INF