Українці продовжують вірити в перемогу попри зростання невизначеності

Перегляди: 77
Фото: Костянтин Ліберов

Більшість українців готові терпіти війну стільки, скільки буде потрібно, попри втому та зростаючу невизначеність. Нове опитування КМІС показало: 47% громадян вважають, що росія ще має ресурси для тривалого конфлікту, але навіть у прифронтових регіонах переважає готовність стояти до кінця.

Про це стало відомо з результатів опитування Київського міжнародного інституту соціології.

Ви є у Telegram? Підпишіться на наш телеграм-канал, там ми часто повідомляємо те, про що на сайті не пишемо: https://t.me/cbnua

Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів опитування серед українців, щоб оцінити громадські настрої щодо війни та сприйняття ресурсного потенціалу росії. Результати свідчать про помітні зміни у сприйнятті запасу міцності ворога, а також готовності українців витримувати тягар війни. 

Запас міцності росії: наративи та реальність

Російська пропаганда активно просуває ідею «безмежних ресурсів», намагаючись підірвати віру українців у перемогу. Станом на жовтень 2024 року, 47% опитаних вважають, що росія має достатньо ресурсів для тривалої війни. Водночас 46% переконані, що ворог вичерпує свої запаси.

З лютого до жовтня 2023 року кількість українців, які вважають, що росія ще має значний запас ресурсів для ведення тривалої війни, зросла з 22% до 49%. Водночас частка тих, хто вірить у поступове виснаження російських ресурсів і можливість завершення війни на вигідних для України умовах, зменшилася з 67% до 43%. За рік, до жовтня 2024-го, ситуація стабілізувалася: зараз майже рівні частки респондентів розділилися у поглядах — 47% вважають, що росія ще має ресурси, а 46% — що вони виснажуються.

photo_1_2024-11-05_15-57-54 

У західних регіонах частіше дотримуються думки про вичерпання російських ресурсів, тоді як на Півдні та Сході зберігається перевага тих, хто вважає росію спроможною на затяжну війну.

photo_8_2024-11-05_15-57-54

Залежність настроїв від ставлення до потенціалу ворога

Помітний зв'язок між сприйняттям запасу ресурсів росії та готовністю витримувати випробування війною. Серед тих, хто вірить у вичерпання ресурсів ворога, 77% готові терпіти «стільки, скільки буде потрібно». Натомість лише 52% тих, хто вважає ресурси росії значними, поділяють таку готовність.

Такий тренд спостерігається в усіх регіонах. Зокрема, на Півдні та Сході, де найбільше негативних змін, більшість людей, які вважають, що ресурси росії вичерпуються, готові витримувати війну протягом тривалого часу, причому багато з них готові терпіти стільки, скільки буде потрібно.

photo_5_2024-11-05_15-57-54 

Час, який українці готові терпіти війну

Від початку війни більшість українців висловлювали готовність витримувати складнощі «стільки, скільки буде потрібно». Однак за останні місяці частка тих, хто готовий терпіти без визначеного терміну, знизилася до 63%. Особливо помітне зростання невизначеності у прифронтових регіонах: на Півдні та Сході значно побільшало тих, хто не має чіткої відповіді на питання, скільки ще часу вони готові витримувати тягар війни.

photo_2_2024-11-05_15-57-54 

З усіх вікових категорій — від молодих до літніх, як чоловіки, так і жінки — більшість українців демонструють високу готовність протистояти тривалій війні. Незважаючи на різницю у віці та соціальному статусі, населення готове продовжувати боротьбу стільки, скільки буде потрібно.

Опитування проводили у період з 20 вересня до 3 жовтня 2024 року. Опитування охопило 989 респондентів віком від 18 років, які проживають на підконтрольних Україні територіях. Вибірка сформована шляхом випадкової генерації мобільних номерів з подальшим статистичним зважуванням. Методом телефонних інтерв'ю (CATI) отримані відповіді від українців, що перебувають в Україні, але без урахування жителів окупованих територій та громадян, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року. Статистична похибка вибірки не перевищує 4,1% для показників близьких до 50%.