Які отруйні змії водяться на Кіровоградщині та що робити в разі укусу

Перегляди: 1896
Фото ілюстративне

На Кіровоградщині водяться три види отруйних гадюк, жителі області регулярно можуть їх зустріти, тому важливо знати, що робити у разі укусу.

Про це повідомляє Міністерство охорони здоров'я України.

В Україні налічується всього одинадцять видів змій, і лише три з них є отруйними, ними є різновиди гадюк. Серед них - гадюка звичайна, гадюка Нікольського та степова гадюка. Всі вони також зустрічаються на території Кіровоградщини. У червні 2025 року в Онуфріївській громаді змія травмувала хлопчика.

Якщо вас вкусила отруйна змія, вам терміново потрібно звернутися до найближчого медичного пункту. Отрута цих плазунів особливо небезпечна для дітей, людей похилого віку та осіб зі зниженим імунітетом. Після укусу на ураженому місці з'явиться болючий набряк з множинними дрібними крововиливами. Отрута спричиняє: загальну слабкість, сильне зниження тиску, головний біль, задишку, запаморочення, набряк тканин та запалення лімфатичних вузлів.

На Кіровоградщині наявні антидоти проти зміїної отрути.

У разі, якщо швидко дістатися до медичного закладу можливості немає, необхідно надати постраждалій людині домедичну допомогу, а саме:

Зберігати спокій та спостерігати, щоб постраждалий менше рухався, звільніть уражену ділянку від елементів одягу, на місце укусу накладіть стерильну пов’язку з антисептиком, потерпілий повинен пити багато води, у разі наявності аптечки дайте одну або дві таблетки від алергії, під час транспортування до медзакладу необхідно покласти уражену кінцівку на підвищення, за можливості прикладіть лід, обгорнутий у тканину, до рани.

Чого не варто робити після укусу змії:

Додатково не обробляйте місце ураження, не припікайте рану, не накладайте джгут, Не висмоктуйте отруту, не вживайте алкоголь.

Щоб уберегтися від укусу змій, у першу чергу потрібно підбирати відповідний одяг, якщо ви збираєтеся у місце, де потенційно можуть мешкати холоднокровні. Такими речами є високе взуття та довгі штани із цупкої тканини, які необхідно заправити у черевики.

Також необхідно ретельно перевіряти місце відпочинку. Не торкайтеся неперевірених предметів, оскільки змії часто ховаються під каміння, у деревах, пнях і так далі. Якщо ж ви все ж натрапили на плазуна - в жодному разі не робіть різких рухів, адже, як правило, змія просто не побачить нерухомий об’єкт. Краще завмерти і чекати, доки гадюка відповзе, або без різких рухів відійти у сторону.

Змії не нападають першими, а проявляють агресію лише у разі небезпеки.

Ви є у Telegram? Підпишіться на наш телеграм-канал, там ми часто повідомляємо те, про що на сайті не пишемо: https://t.me/cbnua
ССО РЕКРУТИНГ