В Україні стали платними окремі медичні послуги
З 1 січня 2025 року в Україні, зокрема й на Кіровоградщині, в державних та комунальних закладах охорони здоров’я стала платною низка медичних послуг.
Про це йдеться у постанові Кабінету міністрів України «Деякі питання надання послуг з медичного обслуговування населення за плату від юридичних і фізичних осіб».
Пацієнти повністю оплачуватимуть наступні послуги:
- надання медпослуг без направлення лікаря. До акушера-гінеколога, психіатра, нарколога, стоматолога, фтизіатра, лікаря, у якого пацієнт із хронічним захворюванням перебуває під наглядом, відповідно до законодавства, направлення не потрібне;
- надання медпослуг за договорами з юридичними особами;
- надання медпослуг в закладах охорони здоров’я, що входять до сектору безпеки і оборони, тим пацієнтам, які не належать до прикріпленого контингенту;
- надання медпослуг, які не покриваються за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення.
Також українці платитимуть за надання медпослуг за місцем проживання (перебування) пацієнта, якщо це не обумовлено медичним станом та є побажанням пацієнта, самостійний вибір лікаря під час надання спеціалізованої медичної допомоги у плановому порядку у стаціонарних умовах, перебування в палаті із підвищеним рівнем комфорту та сервісу за самостійним вибором пацієнта.
Міністр охорони здоровʼя України Віктор Ляшко зазначив, що рішення посприяє запобіганню корупції в медичній системі.
«Ухвалене урядом рішення про платні медичні послуги є необхідним кроком, спрямованим на збільшення прозорості медичної системи, а також систематизацію та унормування фінансових надходжень українських медзакладів. Це сприятиме скороченню неформальних платежів та зменшенню випадків корупційних порушень, оскільки кожен пацієнт буде чітко знати, що покривається і що не покривається програмою медичних гарантій», - говорить Віктор Ляшко.
Згідно з постановою, лікарні мають оприлюднити перелік платних та безоплатних послуг на своїх веб-сайтах та в закладах. Надання платних послуг оформлюватимуть з відповідними документами, вноситимуть до електронної системи охорони здоров’я, а всі розрахунки з пацієнтами будуть безготівковими.