За які грошові перекази сплатять податки жителі Кіровоградщини

Перегляди: 578
Фото ілюстративне

У квітні мережею почались ширитись переживання українців з приводу податків за кожен отриманий переказ грошей на картку - така інформація з'явилася у ЗМІ. 

Журналісти CBN звернулися з інформаційним запитом до Головного управління державної податкової служби України у Кіровоградській області. У відповідь на запит щодо оподаткування грошових переказів на банківські картки фізичних осіб, податківці надали формальну відповідь з посиланням на норми Податкового кодексу. 

Ви є у Telegram? Підпишіться на наш телеграм-канал, там ми часто повідомляємо те, про що на сайті не пишемо: https://t.me/cbnua

Втім, ми все ж спробували з’ясували, як має відбуватися оподаткування таких переказів.

Зауважимо, що у цьому випадку доходом вважається будь-яка грошова виплата, яка є оплатою за товари або послуги, має ознаки заробітку (наприклад, за договором), надходить від осіб, які не є податковими агентами (фізичні особи, іноземці тощо).

Чи оподатковуються перекази між фізичними особами?

Якщо одна фізособа переказує іншій гроші без чітко визначеної мети або із зазначенням «за послуги», «оплата», «винагорода», то такий переказ може бути розцінений як дохід. Усі доходи підлягають податку на доходи фізичних осіб – 18% та військовому збору – 1,5%.

Це стосується і переказів від родичів. Якщо призначення платежу не вказали або воно нечітке, податкова може вимагати пояснення. Тому рекомендується вказувати призначення, наприклад: «подарунок», «особиста допомога», «безповоротна фінансова допомога».

З цього приводу Голова фінансового комітету Верховної Ради України Данило Гетманцев написав допис у Telegram.

«Ні, платежі на рахунки родичам не оподатковуються, не оподатковувались і оподатковуватися не будуть.Відповідно до вимог ст.174 ПКУ за нульовою ставкою оподатковуються об'єкти спадщини та дарування, що успадковуються членами сім'ї фізичної особи, що відноситься до першого та другого ступеня споріднення (пп.14.1.263 п. 14.1 ст.14 ПКУ чоловік, дружина, діти чоловіка та дружини, батьки чоловіка та дружини, дід, баба, брати, сестри, онуки). Тобто отримання подарунку від зазначених вище родичів, в тому числі у вигляді грошових коштів, отриманих на розрахунковий рахунок не підлягають ані декларуванню, ані оподаткуванню», - написав посадовець.

Також не оподатковуються доходи у вигляді поворотної фінансової допомоги, тобто якщо вам позичили гроші, а ви їх повернули, то це також не є об'єктом оподаткування.

Перекази від ФОПів і юросіб оподатковуються

Якщо вам надходять кошти від підприємця або компанії (податкових агентів), вони можуть вважатися оплатою за роботу чи послуги, навіть якщо призначення нечітке. Такі надходження оподатковуються в загальному порядку.

Гроші, що надходять з-за кордону – наприклад, від фрілансу, інвестицій або як оплата за послуги, – теж є доходом. Їх потрібно декларувати й платити податки: 18% ПДФО + 5% військового збору.

Якщо ви заробляєте гроші самостійно, отримуєте доходи від осіб, які не є податковими агентами (наприклад, від фріланс-роботи, продажу товарів чи послуг), ви зобов'язані щорічно подавати податкову декларацію про майновий стан і доходи. У декларації потрібно вказати всі доходи, отримані протягом року, та сплатити відповідні податки та військовий збір.

Як і коли сплачувати податки:

Податкова декларація подається до 1 травня року, що настає за звітним. Фізична особа зобов'язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену в поданій нею податковій декларації (п. 179.7 ст. 179 ПКУ).

За неподання або несвоєчасне подання податкової декларації платник податків може бути притягнутий до фінансової відповідальності. Штраф становить 340 гривень за кожен випадок порушення. У разі повторного неподання чи затримки протягом року – сума штрафу зростає до 1020 гривень.

Крім того, за прострочення сплати узгодженого податкового зобов’язання передбачені штрафи: у разі затримки до 30 календарних днів – 5% від суми боргу, понад 30 днів – 10%. Усі випадки мають розглядатися індивідуально, з урахуванням наданих документів та обставин.

Наприкінці відповіді податківці зазначили: «На момент розгляду Вашого запиту питання щодо особливостей оподаткування грошових переказів громадян потребує врегулювання на законодавчому рівні».

Податок навіть з однієї гривні - чи дійсно це так?

Як пише Telegraf, з посиланням на гарячу лінію Державної податкової служби України, українці мають сплачувати податки за будь-яку суму переказу на банківську картку. Оподаткуванню підлягає навіть 1 гривня. В цьому нічого нового немає, будь-який платіж, що є доходом має оподатковуватися, незалежно від його розміру. 

Чи постраждає від цього середньостатистичний українець – питання інше. Податкова не має доступу до банківської історії громадян. Для цього вони мають через суд отримати інформацію про кожного конкретного платника податків. Технічно, якщо ваш товариш купив вам кави, а ви перерахували йому на картку гроші за каву, то він не матиме сплачувати податки за це надходження – воно не є доходом.

Водночас існує офіційно встановлена порогова сума для фінансового моніторингу – 400 000 грн. Це означає, що транзакції на таку суму або більші можуть перевірятися автоматично.

Проте банки звертають увагу не лише на великі разові перекази. Вони також аналізують: систематичні надходження, що можуть свідчити про дроблення платежів; співвідношення суми переказів до вашої звичної фінансової поведінки; заявлений клієнтом очікуваний оборот по рахунках – якщо його перевищити удвічі, банк може попросити пояснення.

Тобто мова не про те, що у вас одразу виникнуть проблеми із законом, а про те, що великі або підозрілі обороти можуть стати приводом для запиту від банку чи служби фінмоніторингу.

Зрештою, щоб не порушити закону, людям варто дотримуватися податкового кодексу України, неухильно платити податки та слідкувати за призначеннями безготівкових платежів.