Пам’ятка садово-паркового мистецтва: пошкоджені майданчики, лавки та недобуди Ковалівського парку

Перегляди: 577
Фото: Ігор Філіпенко, CBN.

Вже багато років Ковалівський парк для жителів Кропивницького є прикладом занедбаності. Ця територія має потенціал стати ідеальним місцем для відпочинку, проте з року в рік місцеві жителі спостерігають, як це місце ніби застигло у часі, а його стан лише погіршується.

Ковалівський парк відкрили у 50-х роках дев’ятнадцятого століття. Його створили разом з «Дворцовим бульваром» за розпорядженням військового керівництва. У 1861 році парк передали відомству міського управління. Згодом у 1879 році там побудували тир для навчання юнкерів Єлисаветградського юнкерського кавалерійського училища. Також встановили циклодром для спілки велосипедистів. А влітку у парку проводили військові збори.
IMG_8357_resultФото: Ігор Філіпенко, CBN.

За часів СРСР його перейменували на парк імені Леніна. Потім від 6 червня 1972 року ця територія отримала статус парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення. І тільки 20 січня 2024 року під час засідання сесії Кіровоградської обласної ради парку вирішили нарешті змінити назву. Тепер це парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва «Ковалівський».

Історія Ковалівського парку тривала та досить цікава, проте його сучасний стан викликає занепокоєння. Очевидно, що нинішній вигляд парку не можна назвати прикладом належного благоустрою. Багато років він асоціюється з дитячими та спортивними майданчиками, які страждають від вандалів, лавками, які або знаходяться у жахливому стані, або все ніяк не можуть знайти свого місця, а також із довгобудами, що становлять загрозу для відвідувачів. Жителі обласного центру хотіли б знати, чому парк занедбаний, до кого звертатися щодо цих проблем, та як їх вирішити.

IMG_8358_resultФото: Ігор Філіпенко, CBN.

Для того, щоб дізнатися деталі про догляд за парком, редакція CBN відправила інформаційний запит із питанням, на які відповів начальник комунального підприємства «Благоустрій» Олександр Співак. Саме ця установа доглядає за  територією парка.

На питання про те, хто займається доглядом за дитячим та скейтбординговим майданчиками, що знаходяться у парку, нам відповіли коротко та лаконічно:  комунальне підприємство «Благоустрій» «здійснює заходи по утриманню» вищезгаданих об’єктів.

IMG_8361_resultСпортивний майданчик. Фото: Ігор Філіпенко, CBN.

Нагадаємо, що дитячий майданчик встановили за гроші, які виграла танцювальна команда з Кропивницького у першому сезоні танцювального шоу на телеканалі «Інтер» - «Майдан's». Офіційно його відкрили 24 серпня у 2011 році. І після стількох років 9 вересня 2024 року виконавчий комітет, прийняв рішення інвентаризувати та паспортизувати усі дитячі та спортивні майданчики, які знаходяться на їхньому балансі. Відповідні процедури виконає Управління молоді й спорту Кропивницької міської ради. Згідно із затвердженим планом, виготовлення інвентаризаційних справ і технічних паспортів мають завершити у грудні 2025 року.

IMG_8345_resultДитячий майданчик. Фото: Ігор Філіпенко, CBN.

Проте 13 вересня 2024 року обласна прокуратура повідомила, що саме після їхнього звернення Кропивницька міськрада вирішила зайнятися питанням дитячого майданчику в Ковалівському парку. У суді відповідач повністю визнав власну бездіяльність.

Що стосується скейт-майданчику, то на момент його ремонту у 2021 році тогочасний начальник КП «Благоустрій» Віктор Луценко зазначив, що цей об’єкт перебуває в експлуатації вже близько десяти років. Як повідомляють місцеві жителі, сучасний стан цього об’єкту знаходиться далеко від ідеалу.

IMG_8362_resultCкейт-майданчик. Фото: Ігор Філіпенко, CBN.

Ще одна із відповідей, наданих редакції CBN, стосувалася питання використання землі Ковалівського парку. Якщо спиратися на офіційну відповідь, то цю територію ніхто не орендує. Але варто згадати, що у приміщенні колишнього Зеленого театру зараз знаходиться медичний центр «Первинка». Цей факт ніяк не порушує отриману відповідь, оскільки йдеться саме про оренду територій, а не будівель. А от МАФи, що там знаходяться, створюють запитання щодо законності їхнього розміщення.

IMG_8378_resultКолишній Зелений театр. Фото: Ігор Філіпенко, CBN.

Також варто згадати і про недобудову, яка вже не один рік «доповнює» благоустрій Ковалівського парку. У 2001 році почалося будівництво майбутнього розважального комплексу, проте роботи так і не завершили. А у 2008 році поруч з’явився ще одна будівля, на початок будівництва якого міська рада надала дозвіл підприємцю Сергію Устянському. Проте після зміни законодавства архітектурно-планувальне завдання втратило чинність. Бізнесмен планував у тих приміщеннях створити готель та нічний клуб, проте усі плани перетворилися на руїни, що не тільки псують загальний вигляд парку, але й загрожують життю людей.

IMG_8359_resultНедобудови у Ковалівському парку. Фото: Ігор Філіпенко, CBN.

Нагадаємо, що у січні 2021 року з третього поверху цієї будівлі впала 14-річна дівчина. Тоді громадськість знову заговорила про потребу розв'язати це питання. Одним із варіантів стала пропозиція перетворити цей об’єкт на спортивний комплекс для молоді, проте ця ініціатива зупинилася через неможливість сконтактувати із власниками недобудови. Однією зі спроб заблокувати доступ до цих споруд стало закладання цеглою вікон та дверей першого та другого поверхів.

IMG_8360_resultНедобудова у Ковалівському парку з якої впала 14-річна дівчина. Фото: Ігор Філіпенко, CBN.

Серед останніх новин, які кропивничани могли чути щодо Ковалівського парку, стала заміна лавок. Тривалий час там стояли старі чавунні лавки, які очевидно потребували реставрації, проте комунальне підприємство вирішило замінити їх на нові. Наша редакція вирішила запитати, чому обрали саме такі варіанти на заміну, чому їх встановили настільки ненадійно, чому не відреставрували старі. На що КП «Благоустрій» зазначило, що нові лавки вони отримали на благодійній основі, тому інші варіанти не розглядали. Стосовно їхнього встановлення, то тут зазначили, що відповідні роботи розпочаті та ще проводитимуться. Проте жителі Кропивницького повідомляють, що наразі лавки так і не встановили належним чином. Старі чавунні лавки, за повідомленням того ж КП «Благоустрій», зберігають на території комунального підприємства з подальшою реставрацією. Зараз подальша їхня доля невідома.

IMG_8397_resultФото: Ігор Філіпенко, CBN.

Також нам вдалося дізнатися, що на території парку працюють два озеленювачі, та як зазначає КП «Благоустрій» догляд за цією територією відбувається у межах чинного законодавства. За весь 2024 рік підприємство витратило на утримання цієї території 380 тисяч гривень. Але з огляду на зовнішній вид парку, цих грошей, мабуть, недостатньо для того, щоб займатися якісним благоустроєм.

IMG_8373_resultФото: Ігор Філіпенко, CBN.

У 2013 році місто виділило 800 тисяч гривень на паркан навколо парку. Згодом планували ще 800 тисяч витратити на арку біля входу. На сайті Кропивницької міської ради немає сторінки з інформацією щодо цього. Але питання було доволі резонансним, тож на сайті газети «Україна-Центр» є коментарі до публікації про реконструкцію парку. У 2014 році Павло Топчій (у 2013-2017 роках працював у ДП «Кіровоградстандартметрологія» помічником директора з питань запобігання та виявлення корупції) виступав проти цієї ініціативи, а також спрямування 350 тисяч гривень на шаховий клуб.

photo_2025-02-07_11-39-01Фото: сайт газети «Україна-Центр».

Крім цього, у 2021 році на реконструкцію Ковалівського парку протягом 2022-2024 років планували витратити 40 мільйонів 129 тисяч гривень. Проте у цьому випадку місцева влада може зауважити, що повномасштабне вторгнення росії на територію України поставило хрест на довгострокових планах з благоустрою.

19 грудня 2023 року на засіданні Кропивницької міської ради заявили, що на реконструкцію Ковалівського парку необхідно залучити 1,3 мільйона гривень.

IMG_8390_resultФото: Ігор Філіпенко, CBN.

Поточний стан Ковалівського парку викликає тільки сум та зітхання. Пошкоджені дитячі майданчики, небезпечні довгобуди, історії з лавками, які все ніяк не знаходять собі місце, навряд чи цей колорит до душі місцевим жителям. Ця територія знаходиться майже в центрі міста і має потенціал стати приємним місцем для відпочинку, втім наразі ми маємо лиш надію на це.

 

Ви є у Telegram? Підпишіться на наш телеграм-канал, там ми часто повідомляємо те, про що на сайті не пишемо: https://t.me/cbnua