У скандальному гуртожитку Кропивницького понад десять квартир ще не отримали ордер на приватизацію
У Кропивницькому мешканці гуртожитку по провулку Університетському, 21 з 2022 року юридично оформлюють власність, наразі 73 квартири приватизували, проте процес продовжується. Загалом проблеми з правом власності виникли ще в 2004 році. Наразі понад десять кімнат ще не отримали відповідний ордер.
Про це розповіла керуюча справами виконкому Кропивницької міської ради, очільниця громадської комісії житлових питань Світлана Балакірєва.
«Ми не можемо сказати зараз скільки залишилося в обробці. Проте в нас ще є трохи більше десятка кімнат, по яким ми вивчаємо ситуацію. Ми врахували те, що зараз війна, не кожний зможе прийти і одразу надати всі документи. Дехто міг виїхати за кордон, дехто захищає нашу державу. Тобто, якщо навіть хтось і не прийшов до нас за отриманням ордеру, то ми ще даємо час для того, щоб люди могли скористатися цим правом. Починаючи з 2022 року ми дуже ретельно й індивідуально працювали з кожним мешканцем, який звертався за отриманням ордера, тому що отримання ордера - це право на вселення. В їхньому випадку - це право на продовження жити в цій кімнаті і на приватизацію. На сьогоднішній день уже 88 ордерів видали на кімнати у гуртожитку по проспекту Університетському, 21, і з них 73 - скористалися правом на приватизацію. Тобто тут робота ще й сьогодні продовжується», - повідомила Світлана Балакірєва.
Усього в гуртожитку 370 кімнат. У 90-ті роки деякі люди встигли приватизувати свої квартири, проте більшість не мали такої можливості. Нині приватизовані 276 приміщень.
Також керуюча справами виконкому міськради розказала повну історію повернення гуртожитку його мешканцям, яке тривало майже 10 років:
«Замовником будівництва гуртожитку в 1979 році, на той час по проспекту Правди, 29, виступав будівельний комбінат “Кіровоградтяжбуд”. Потім “Кіровоградтяжбуд” змінював свою назву: став будівельно-монтажним трестом “Кіровоградбуд”, надалі - відкритим акціонерним товариством “Кіровоградбуд”. У 1997 році створили дочірнє підприємство житлово-експлуатаційна контора ВАТ “Кіровоградбуд” і за ним зареєстрували цей гуртожиток. Того ж року “Кіровоградбуд” і товариство “Славія” уклали договір купівлі-продажу гуртожитку по проспекту Університетському, 21. У листопаді 2002 року “Славія” за договором купівлі-продажу продало гуртожиток приватному підприємству “Вагран”».
Як повідомляло CBN, в 2003 році ПП «Вагран» розпочав зміну статусу будівлі з гуртожитку на будинок для малих сімей, що підтверджено рішенням Кіровоградського виконкому №899 від 23 червня 2004 року «Про зміну статусу на будинку для малих сімей». 20 жовтня 2004 року «Ваграну» видали відповідне свідоцтво. На підставі цього документа новий власник міг продавати кімнати, які мешканці не приватизували.
Як зазначила Світлана Балакірєва, після видання свідоцтва мешканці гуртожитку робили заяви до ЗМІ, до представників тогочасної влади щодо незаконних дій ПП «Вагран», що власник порушує їхні законні конституційні права на житло. В лютому 2015 року виконком прийняв рішення за №3956, яке скасувало рішення від 23 червня 2004 року «Про зміну статусу на будинку для малих сімей». У вересні 2020 року господарський суд Кіровоградської області згідно з рішенням скасував право власності ПП «Вагран» на гуртожиток по проспекту Університетському 21. Воно набуло чинності лише в січні 2021 року.
22 лютого 2022 року кореспондент CBN повідомляв, що мешканці гуртожитку без попереднього запису намагалися увірватися до кабінету міського голови Кропивницького Андрія Райковича перед обідом. Мешканка гуртожитку Світлана Бондаренко заявила, що мерія не хоче допомагати людям. Натомість головний спеціаліст юридичного відділу Володимир Покаленко продемонстрував документи, що міська рада з 2019 року в суді відстоює інтереси містян.
19 травня 2021 року Кропивницька міська рада звернулася до прокуратури з приводу будівлі по проспекту Університетському, 21. Відповідний проєкт рішення оприлюднили на сайті міськради:
«Так, гуртожиток по проспекту Університетському, 21, в місті Кропивницькому був включений до статутних капіталів товариств, створених у процесі приватизації, та надалі був переданий до статутних капіталів інших юридичних осіб, зокрема ДП ЖЕК ВАТ “Кіровоградбуд”, та відчужений на підставі договору купівлі-продажу у приватну власність ТОВ “Славія”, а також ПП “Вагран”.Таким чином, вказаний гуртожиток підпадає під дію Закону України “Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків” та має бути переданий у власність територіальної громади міста Кропивницького у порядку та строки, визначені вказаним Законом».
12 травня 2022 року Кропивницька міська рада прийняла у комунальну власність гуртожиток. Також затвердила тимчасовий порядок надання ордерів його мешканцям. Це дозволило їм оформлювати право власності на приміщення, у яких вони проживають.
Керуюча справами виконкому міської ради додала, що під час проведення необхідних заходів щодо отримання ордерів та приватизації квартир з'ясували, що деякі квартири в 2016-2017 роках продали разом з людьми. Дізнавшись про це, мешканці писали заяви до правоохоронних органів та на понад 40 приміщень наклали арешти, щоб їхні квартири не продали:
«Ми стикнулися з тим, що ордери не можуть отримати люди з квартирами, на яких є арешти. Їх треба було в законний спосіб знімати. Нині скасували 35 арештів. Також мешканці зверталися до нас з приводу тих кімнат, які продали. Юридичне управління подало два позови до суду з приводу скасування договорів купівлі-продажу на ці кімнати. По одній кімнаті питання вже вирішено, інший позов знаходиться ще на розгляді в суді».
З липня 2022 року будинок обслуговує житлово-експлуатаційна організація №4. В гуртожитку зробили дах, який протікав, прилеглу територію прибирають, а майже всі мешканці оформили особові рахунки з управляючою компанією.